Sprzęt  / News

MWC 2013: Szybszy tablet z AMD Turbo Dock

Stacje dokujące do tabletów są nieocenione przy wygodnej pracy – zapewniają nie tylko większa wygodę dzięki fizycznej klawiaturze, ale także dłuższy czas działania z powodu dodatkowych akumulatorów. AMD Turbo Dock pokazuje, że powyższy tandem można uzupełnić o szybsze działanie.

Taka hybryda  była tylko kwestią czasu – w końcu wielu użytkowników narzeka na wolną pracę na tablecie z wieloma dokumentami czy oknami lub wymagającymi aplikacjami. Rozwiązanie proste, a jakże przydatne – tablet bez podłączenia do stacji dokującej działa w oszczędnym trybie energii. Jeżeli potrzebujemy dodatkowego źródła zasilania, bowiem tablet sygnalizuje niski stan baterii – podpinamy urządzenie do klawiatury i możemy dalej pracować. Jeżeli wymagany większej mocy obliczeniowej, wykonujemy tę samą czynność z jedną różnicą – uruchamiamy tryb turbo.

AMD Turbo Dock
Tablet połączony ze stacją dokującą / źródło: Engadget

Zaprezentowany na trwających targach MWC 2013 AMD Turbo Dock na pierwszy rzut oka jest standardową stacją dokującą z klawiaturą. Urządzenie dzięki oryginalnej konstrukcji może jednak więcej. Posiada ono wbudowany system chłodzenia, dzięki czemu po podłączeniu tabletu możemy zwiększyć przepływ powietrza w jego wnętrzu. Co jest efektem powyższego zabiegu? Możliwość większego wydzielania ciepła przez procesor, a co za tym idzie – jego wyższą wydajność.

0v9a8794
Dolna część tabletu z widocznymi gniazdami oraz złączem stacji dokującej

Prototypowy tablet o przekątnej ekranu 13 cali i rozdzielczości Full HD został zbudowany przez firmę Compal. W jego wnętrzu znajdziemy czterordzeniowy procesor Temash, który po połączeniu zyskuje niezły wzrost wydajności (zwiększenie poboru mocy z 8 do 15 W). AMD wydajnościowo porównuje układ do 17-watowych procesorów Intel Core i3 znajdujących zastosowanie w notebookach. Według benchmarka Microsoft Fish Bowl HTML 5 podłączenie Temasha do stacji dokującej daje użytkownikowi wzrost wydajności o około 50%. Wynik robi wrażenie.

AMD Turbo Dock

Rozwiązanie pokazuje kierunek, w którym pójdą kolejne tego typu urządzenia. Nie sądzę, by powyższe rozwiązanie przyniosło AMD miliony monet, jednak jest to krok do przodu. Nietrudno wyobrazić sobie np. kolejne generacje np. z dedykowanym układem graficznym czy większym dyskiem. Mówi się o erze post-PC i takie rozwiązanie pokazuje, że jest to fakt. Obudowy prędko nie znikną spod biurek, jednak urządzenia jak AMD Turbo Dock będą coraz częściej widoczne. Wyobraźcie sobie sytuację – zamiast całej masy elektronicznych gadżetów kupujecie tablet w zestawie np. z dwoma dodatkami – przenośnym bankiem energii z dodatkową klawiaturą oraz nieco większą, stacjonarną stacją dokującą do zastosowań domowych, może nawet z dołączoną bezprzewodową klawiaturą i myszą.

Film pokazujący nową technologię AMD Turbo Dock:

Źródło: Engadget

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst