REKLAMA

Tablet z procesorem AMD pozwala uruchamiać Dirt Showdown w FullHD! Do tej pory było to niemożliwe

Targi CES skończyły się już jakiś czas temu, jednak w trakcie ich trwania nie opisaliśmy jednego, bardzo ciekawego rozwiązania, które zostało zaprezentowane właśnie podczas ich trwania. Są to tabletowe układy stworzone przez AMD. Jak się okazuje, całkiem dobrze sobie radzą z nowymi grami.

18.01.2013 10.37
Tablet z procesorem AMD pozwala uruchamiać Dirt Showdown w FullHD! Do tej pory było to niemożliwe
REKLAMA

Jednostki o nazwach kodowych „Richland”, „Kabini” i „Temash” już znalazły się w niektórych tabletach. Oczywiście mówimy tu o jednostkach prototypowych, a nie urządzeniach, które można faktycznie kupić. Tablet taki przygotowała między innymi firma Wistron. Znalazł się w nim czterordzeniowy procesor „Temash” – AMD A6-1450. Jego wydajność pozytywnie zaskakuje i dzięki temu mamy prawo sądzić, że będzie to najwydajniejszy układ przeznaczony dla tabletów. W testach syntetycznych, benchmarkach układ ten uzyskuje wyniki dwa razy mocniejsze niż poprzednicy. W faktycznych zastosowaniach układ ten też prezentuje się całkiem nieźle i zachwyca wydajnością. Dowodem na to jest gra Dirt Showdown uruchomiona w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. W takich ustawieniach działała ona płynnie. Można to zobaczyć bezpośrednio na niżej umieszczonym filmie.

REKLAMA

Oznacza to, że „Temash” jest znacznie wydajniejszy od swojego głównego konkurenta – Intel Atom Z-2760. Pod jednym względem jednostka AMD okaże się gorsza od swojego konkurenta. Chodzi o pobór energii – w końcu dodatkowa wydajność nie bierze się znikąd. Układ Intela pobiera 1,7 W, zaś AMD 8 W. Jednak głównym konkurentem Atoma ma być dwurdzeniowa wersja procesora Temash. Będzie ona pobierać tylko 3 W  energii. Urządzenie wyposażone w tę jednostkę obecne były na targach CES, niestety były wyłączone.

Nowa jednostka AMD niesie ze sobą nadzieję na to, że do grania w najnowsze tytuły niebawem nie będzie potrzebny najnowszy procesor Core i5 lub Core i7 oraz karta graficzna Radeon HD 7900, tylko prosty układ zastosowany w tanim komputerze, tablecie lub nawet smartfonie.

AMD-1
REKLAMA

Z drugiej strony warto pamiętać, że seria gier DiRT nie należy do najbardziej wymagających i bardzo często stosowana jest do pokazywania możliwości tanich układów. To w DiRT 3 Intel pokazywał, że jego grafika Intel HD 4000 nadaje się do gier. Tak samo to właśnie głównie w tej grze AMD pokazywało, że granie używając ich APU jest możliwe. Warto o tym pamiętać, decydując się na sprzęt o małej wydajności. Oznacza to, że co prawda pozwolą one na uruchomienie niektórych, mniej wymagających tytułów, ale nie takich jak Battlefield 3, Medal of Honor: Warfighter czy nadchodzący Crysis 3.

Mimo wszystko cieszy nas fakt, że najnowsze jednostki przeznaczone do smartfonów i tabletów coraz częściej okazują się wystarczające nawet do tak wymagających zadań jak granie. Być może niedługo wszyscy doczekamy czasów, w których do grania nawet w nowe gry nie będzie potrzebna duża skrzynka komputera stacjonarnego, które niedługo będą się znajdować tylko w serwerowych szafach. Podejrzewam, że właśnie tak będzie i AMD bardzo mocno się do tego przyczyni.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA