REKLAMA

Nowy Scrobbler Last.fm na OS X - to lubię!

W dobie szybkiego rozwoju muzycznych usług streamingowych marka i znaczenie Last.fm nieco podupadły na znaczeniu. Jako zadeklarowany fan Spotify nie korzystam dziś już w ogóle z radia Last.fm, które jeszcze rok temu było u mnie jednym z podstawowych usług muzycznych jakich używałem praktycznie każdego dnia. Z innej usługi Last.fm wciąż jednak korzystam - to Scrobbler, który właśnie doczekał się gruntownego odświeżenia na OS X.

26.01.2013 20.13
Nowy Scrobbler Last.fm na OS X – to lubię!
REKLAMA

Scrobbler to narzędzie, które pozwala na przesyłanie informacji o odtwarzanych kawałkach muzycznych do serwisu Last.fm, który z kolei zbiera te dane i grupuje w świetnych raportach statystycznych. Scrobbler integruje się z odtwarzaczami muzycznymi na komputerze bądź też innymi usługami muzycznymi, dzięki czemu informacje o tym, czego słuchamy zbierane są praktycznie z każdego miejsca, gdzie odtwarzamy muzykę. Z Last.fm korzystam od grudnia 2007 r. i dzięki danym ze Scrobblera widzę jak w tym czasie ewoluował mój gust muzyczny.

REKLAMA

Scrobblera mam podpiętego między innymi do iTunesa na moim Maku. Wczoraj po otworzeniu aplikacji Apple'a, co jednocześnie aktywowało włączenie aplikacji Scrobbler, ukazał mi się komunikat o aktualizacji dostępnej dla narzędzia Last.fm.

Nowa wersja Scrobblera zachwyca!

Nowy Scrobbler to w zasadzie klient Last.fm, tyle że bez usługi radia. Z kolei wizualnie aplikacja wygląda niczym kopia nieodżałowanego klienta Twittera, aplikacji Tweetie. To dobry patent - Scrobbler wygląda cudnie.

Scrobbler – profil
Scrobbler – znajomi
Scrobbler – utwór

Mamy tu podział na dwie kolumny, przy czym jedna to panel nawigacyjny, a druga to karta informacyjna. Aplikacja pozwala na dotarcie do szczegółowych informacji na temat odtwarzanego kawałka, pokazuje listę ostatnio słuchanych (i scrobblowanych) utworów, pozwala dotrzeć do informacji nt. naszego konta w Last.fm oraz podejrzeć to, czego słuchają nasi znajomi w usłudze Last.fm.

Wygląda to naprawdę zjawiskowo i już zdążyłem zaimplementować Scrobblera do widoku na jednym ekranie z iTunesem. W systemowej aplikacji Apple'a odtwarzam muzykę, a w Scrobblerze sprawdzam informacje na temat odtwarzanych kawałków. Mamy tu dane na temat tego ile razy odtwarzałem utwory danego wykonawcy, jak popularny jest on wśród innych użytkowników Last.fm, krótką notkę biograficzną artysty oraz listę podobnych wykonawców.

iTunes ze Scrobblerem Lastgm

Za pomocą Scrobblera można również dotrzeć do swojego profilu Last.fm. Szczerze wyznam, że dawno tam nie zaglądałem, a tu okazuje się, że od 25 grudnia 2007 r. przescrobblowałem już 61,7 tys. kawałków! W swojej bibliotece mam 425 wykonawców (hmm, chyba niewiele), a średnio słucham 33 utworów na dzień (sporo!).

REKLAMA

Lubię ładnie wyglądające i funkcjonalne aplikacje. Poprzednia wersja Scrobblera Last.fm taka nie była i rzadko do niej zaglądałem. Teraz jego nowa wersja już weszła na stałe do podstawowego zestawu codziennych aplikacji, z których korzystam na moim Maku.

A tak przy okazji - nowy Scrobbler obnaża wszystkie braki iTunesa, który mimo niedawnej gruntownej aktualizacji wciąż nie doczekał się rozwiązań na miarę społecznościowego internetu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA