Tech / Felieton

Nie brakuje polskich klonów Pinteresta. Niektóre są bezczelnymi kopiami

Pinterest jest fenomenem ostatnich miesięcy - rośnie w zastraszająco szybkim tempie i przyciąga do siebie masę użytkowników. Chytrzy webmasterzy zwęszyli szansę na szybki zarobek i przez to jesteśmy świadkami wysypu serwisów-klonów. Niektóre z nich są wiernymi kopiami.

W wielkich internetach tak to już bywa, że gdy jedna osoba znajdzie przepis na sukces, inne próbują szybko go spisać i upiec własny tort. Niestety palma pierwszeństwa przeważnie jest kluczowym argumentem, który pozwala na sukces.

Nie przeszkadza to jednak przedsiębiorczym internautom w podjęciu prób stworzenia serwisów-klonów, które są podobne do pierwowzoru. Przeglądając zlecenia na wykonanie różnych witryn internetowych można szybko stwierdzić, że zapotrzebowanie na nowe Pinteresty cały czas istnieje. Praktycznie wszystkie takie twory skazane są na porażkę, nie zmienia to jednak faktu, że “pomysł na biznes” jest cały czas na topie.

Pierwowzór wyróżnia się bardzo charakterystycznym designem. Główna część strony została podzielona na kilka kolumn, które ładują się bez końca. Na górze strony mamy gustowną belkę. Czysta forma, ale bardzo specyficzna. Dlatego nie dziwi fakt, że jak grzyby po deszczu powstaje masa polskich klonów Pinteresta.

Wystarczą dwie minuty googlowania, aby trafić na wierne kopie popularnej społecznościówki. Wśród nich znalazłem pinoteka.pl, pinblr.com oraz pinka.pl. Serwisy są dosyć pustawe. Nie ma tam zbyt wielu aktywnych użytkowników, brakuje komentatorów, polubień czy przepięć grafik i filmów na swoje tablice.

klon pinteresta
pinoteka.pl
kopia pinteresta
pinblr.com
klon pinteresta
pinka.pl

Lepiej się powodzi stronom pinspire.pl i zszywka.pl. Przyciągnęły one do siebie wielu aktywnych użytkowników, którzy chętnie dzielą się wyszperanymi w sieci treściami oraz wchodzą w interakcje. Zszywka dodatkowo wyróżnia się tym, że nie wzorowała się zbytnio na projekcie strony Pinterest. Stworzono własną szatę graficzną, ale serwis oparto o sprawdzone już rozwiązanie, które - jak może się wydawać - zdaje egzamin.

klon pinteresta
pinspire.pl
kopia pinteresta
zszywka.pl

Moim faworytem jest jednak inny serwis. Zapewniam Was, że klony, które widzieliście do tej pory są niczym w porównaniu do... Tostera. Witryna Toster.pl wygląda IDENTYCZNIE jak Pinterest. Wszystkie elementy witryny, menu, część główna, wygląd podstron jak i wyszukiwarka zostały umieszczone dokładnie tak, jak zrobiono to w oryginale.

wierny klon pinteresta
toster.pl

Dla przypomnienia wrzucę jeszcze screen z serwisu Pinterest.

serwis pinterest
Oryginalny Pinterest.com

Rozumiem, że można się zainspirować pomysłem. Rozumiem, że można zrobić polski odpowiednik. Ale “pożyczenie sobie” całego projektu strony jest grubą przesadą. Takie praktyki są paskudne, naganne i godne potępienia.

Drodzy webmasterzy - miejcie odrobinę wyczucia.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst