REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Modyfikacje Androida nie są tak popularne jak mogłoby się wydawać

Modowanie - wgrywanie modyfikowanych wersji oprogramowania - urządzeń z Androidem często podawane jest przez społeczność jako lekarstwo na wszystkie przypadłości smartfonów z tym systemem. Okazuje się jednak, że na czynność tą decyduje się bardzo mała grupa użytkowników. Zatem kto moduje i ile jest osób, które postanowiły wykrzesać ze swojego smartfona?

10.01.2013
16:38
Modyfikacje Androida nie są tak popularne jak mogłoby się wydawać
REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj twórcy romu MIUI pochwalili się swoimi statystykami pobrań autorskiej modyfikacji Androida. Za realizacją tego projektu stoi chińska firma Xiaomi Tech. Interfejs systemu został znacząco zmieniony i na pierwszy rzut oka bliżej jest mu do iOS od Apple niż do czystego Androida.

Chińczycy mają dzisiaj powód do świętowania. Ich zmodyfikowany rom dla smartfonów z Androidem aktualnie zainstalowany przez ponad 10 milionów użytkowników. Okazuje się, ze jest to bardzo dobry wynik, gdyż najpoważniejsza konkurencja jest daleko, daleko w tyle.

Mam na myśli oczywiście CyanogenModa, który przez wielu użytkowników wybierany jest jako jedna z pierwszych modyfikacji wrzucanych do telefonu. Dzieje się tak dlatego, iż CM bazuje na czystym Androidzie i jest tylko delikatnie podrasowany dodatkowymi aplikacjami i funkcjonalnościami.

miui

Aktualny licznik instalacji CyanogenModa, zarówno tych oficjalnych jak i nieoficjalnych wynosi odrobinę ponad 3,5 miliona. CM na tle MIUI wypada bardzo słabo. Za taki stan rzeczy odpowiada zapewne kraj z którego wywodzi się rom MIUI. Chiny to najbardziej zaludniony kraj na świecie. Największy chiński operator komórkowy - China Mobile - jest również największym operatorem na świecie. Tak liczny rynek odbiorców przekłada się na sukces chińskiej modyfikacji Androida. Sprawdziłem facebookowy fanpage marki Xiaomi Tech. Już na pierwszy rzut oka widać olbrzymią liczbę fanów, którzy piszą posługując się systemem krzaczków.

Warto również zaznaczyć, że CM podaje łączną liczbę instalacji swojego produktu. Natomiast MIUI liczbę aktywnych użytkowników. Taki typ prowadzenia statystyk działa dodatkowo na niekorzyść CyanogenModa.

Po przejrzeniu liczby instalacji ych dwóch popularnych modyfikacji Androida, doszedłem do smutnego wniosku. Okazuje się bowiem, że liczba osób, które decydują się na “grzebanie” w oprogramowaniu swoich smartfonów jest niewielka.

REKLAMA

Według ostatnich statystyk z połowy grudnia 2012 roku, na rynku jest obecnie ok 700 mln urządzeń z Androidem. Zaledwie 1,9% z tego posiada lub posiadało zainstalowane modyfikacje MIUI lub CyanogenMod. O tym ile jest telefonów i innymi romami na rynku możemy tylko gdybać.

W ramach świętowania 10 milionów użytkowników romu MIUI, firma Xiaomi zdecydowała się na wzięcie udziału w akcji charytatywnej. Na specjalnej stronie Share the Love jest dostępny do pobrania motyw graficzny. Powstał on specjalnie z okazji osiągnięcia pułapu 10 milionów użytkowników. Za każde pobranie tego motywu firma Xiaomi przekaże 0,1 RMB, czyli równowartość 0,016 dol., na fundację wspomagającą chore dzieciaki w Chinach. Na chwilę obecną licznik wskazuje 114787 pobrań motywu co przekłada się na datek wysokości ok. 1800 dol. Majątek to, to nie jest, ale jeżeli chcecie w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę do świętowania sukcesu MIUI powinniście udać się na stronę MIUILove Theme.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA