REKLAMA

Kindle Touch zyskuje możliwości większe od Paperwhite! Wszystko dzięki aktualizacji

Czytnik Kindle, jedno z moich ulubionych elektronicznych, został mi kupiony przez pomyłkę. Moja druga połówka wiedziała, że mam chęć na kupno czytnika książek, jednak nie wiedziała, że chodzi mi o wersję Classic, bo bardzo cenię sobie fizyczne klawisze. I mimo że cieszyłem się z prezentu, czułem mały dyskomfort. Aż do wczoraj, bo wtedy zainstalowałem aktualizację oprogramowania nowego Kindle Touch. Okazało się, że zyskuje on mnóstwo nowych możliwości i pod niektórymi względami jest lepszy od najnowszego Paperwhite.

11.01.2013 08.55
kindle touch8
REKLAMA
REKLAMA

Nowa wersja oprogramowania to 5.3.2 i wnosi kilka istotnych nowości. Najważniejsze z nich to:

1. Zakładka “Cloud” znajdująca się na ekranie startowym. Dzięki niej o wiele łatwiej jest skorzystać z chmury.

2. Widok nie tytułów, a okładek na ekranie startowym. Funkcja ta niestety nie działa poprawnie z książkami kupionymi poza Amazonem i wyświetla im ustandaryzowaną okładkę z tytułem. By wybrać widok okładek, należy kliknąć Menu - > Cover View.

3. Kontrola rodzicielska, która  umożliwia zablokowanie dostępu do chmury, sklepu Kindle oraz przeglądarki internetowej. By z niej skorzystać, należy wybrać Menu -> Device Options -> Parental Controls i wybrać hasło dla każdej funkcji.

4. Jedna z najciekawszych zmian to funkcja Time to Read, która analizuje nasz sposób czytania i mówi, jak szybko skończymy rozdział lub całą książkę. Po kliknięciu Menu -> Reading Progress jest możliwe ustawienie, czy chcemy widzieć mało mówiącą lokalizację w pliku, czy może pozostały czas do przeczytania.

WP_20130110

5. Więcej informacji o autorze. Funkcja działa z książkami kupionymi w Kindle Store. Z Menu wystarczy wybrać opcję About The Author.

6. Synchronizacja między próbkami i pełnymi wersjami ksiażek. Po kupnie pełnej wersji tytłu możliwe jest rozpoczęcie go w tym samym miejscu, w którym skończyło się demo.

7. Whispersync for Voice, czyli synchronizacja miejsca w e-bookach z Amazonu i audiobookach Audible. Niestety nie miałem okazji z niej skorzystać, gdyż nie lubię audiobooków.

8. Kindle Panel View, który znacznie ułatwia przeglądanie książek i komiksów w formacie K8.

Bardzo ważne jest też to, że Touch zachował funkcje niedostępne w Paperwhite, takie jak syntezator mowy oraz odtwarzacz plików MP3

Jak zaktualizować czytnik?

Przed przeprowadzeniem aktualizacji należy sprawdzić, jaką wersję oprogramowania ma nasz czytnik. By to zrobić, należy wejść w Menu -> Settings -> Menu -> Device Info. Jeśli aktualna wersja jest niższa niż 5.1, trzeba najpierw zaktualizować czytnik do 5.1.2. Jeśli tak nie jest, można ulepszyć oprogramowanie czytnika do najnowszej wersji.

Do przeprowadzenia aktualizacji będzie potrzebny plik Update-kindle_5.3.2.bin, któy waży 46 Megabajtów. Plik ten trzeba wrzucić do GŁÓWNEGO katalogu Kindle za pomocą kabla USB, po czym odłączyć kabel i wybrać opcję Menu -> Settings -> Menu -> Update your Kindle.

Kindle update
REKLAMA


Proces aktualizacji trwa około 5-10 minut, i dokonuje się automatycznie. W jego trakcie nie stnią usuwane z czytnika żadne pliki poza plikiem z aktualizacją. Moim zdaniem po aktualizacji czytnik działa minimalnie szybciej, ale może to być efekt placebo.

Amazon zrobił posiadaczom starszego miły prezent, dzięki któremu pod niektórymi względami Kindle Touch przewyższa PaperWhite. Ja nie chciałbym mieć czytnika z podświetleniem, jednocześnie lubię za pomocą jego słuchać plików MP3 podczas czytania. Teraz mój Kindle jest urządzeniem idealnie spełniającym moje potrzeby. Szkoda, że osoby o preferencjach zbliżonych do moich nie będą mogły go już kupić - zastąpił go właśnie Paperwhite.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA