Tech

IFider - w końcu pierwszy polski agregator treści, który jest warty uwagi (o ile nie masz iPada)

Agregatory newsów i wiadomości to popularne aplikacje, które chętnie pobierają użytkownicy wszystkich platform mobilnych. Przeglądając recenzje tych programów we wszystkich mobilnych sklepach widać powtarzające się komentarze i zapytania odnośnie tego, czy aplikacja doczeka się polskiej wersji. Nie chodzi tu tylko o polską wersję językową interfejsu, ale o dobrą bazę polskich serwisów, które można subskrybować.  Jeżeli opisany problem jest Wam bliski, mam dla Was dobrą wiadomość. Nie musicie już dłużej szukać - jest IFider.

Przez moje ręce przewinęło się sporo aplikacji mobilnych zapewniających dostęp do wielu ciekawych treści. Ciężko jest śledzić codziennie dziesiątki serwisów z każdej interesującej tematyki. Z drugiej strony zawsze chcemy być na bieżąco w tematach, którymi się zajmujemy zawodowo, czy też hobbystycznie.

Jest wiele bardzo dobrych aplikacji anglojęzycznych, które świetnie spisują się jako agregatory newsów. Do najlepszych należą: Google Currents, Flipboard, Pulse czy Zite. Niestety nie wszystkie aplikacje pozwalają na ręczne dodawanie własnych serwisów, spoza puli przypisanych do aplikacji, zatem spersonalizowanie ich tak, aby mogły agregować treści z polskich witryn, albo jest niemożliwe, albo zajmuje sporo czasu, gdyż wymaga ręcznego wprowadzania danych o RSSach.

Na szczęście ktoś wpadł na świetny pomysł, aby stworzyć dobry czytnik newsów połączony z agregatorem. Czytnik dedykowany polskim serwisom, które przecież cieszą się ogromną popularnością wśród internautów. Panie i Panowie, przed Wami IFider.

IFider to aplikacja mobilna, która już teraz jest dostępna na urządzenia z Androidem oraz iOS. Program jest bezpłatny i jak na razie nie wyświetla żadnych reklam. IFider pozwala na śledzenie wielu serwisów umieszczonych w następujących działach tematycznych: wiadomości, biznes, sport, film, muzyka, gry, technika (tutaj znajdziecie m.in. Spider's Web), nauka, kuchnia, lifestyle, design, android, apple, startupy, plotki oraz po godzinach.

Baza serwisów, które możemy subskrybować nie jest jeszcze zbyt bogata. Zapewne będąc aktywnymi czytelnikami porali branżowych będzie Wam brakowało niektórych pozycji. Niemniej jednak jak na początek to jest całkiem nieźle.

Ja zasubskrybowałem większość stron o nowych technologiach, grach, designie i mobilnych systemach operacyjnych  Jestem zadowolony z tego co tam znalazłem i już polubiłem zaglądać do IFidera w poszukiwaniu ciekawych treści. W ciekawy sposób rozwiązano przejście od zajawki wpisu do jego pełnej treści. IFider posiada wbudowaną przeglądarkę internetową, która pod pierwszym akapitem wyświetli mobilną wersję serwisu, na którym jest dany wpis. Pozwala to na łatwe przechodzenie do newsów oraz ich przyjemną lekturę.

Czytając dany wpis możemy łatwo podzielić się z nim ze znajomymi poprzez sieci społecznościowe, pocztę email, czy też dodać go do Pocketa. Ikona kuli ziemskiej pozwoli nam na otwarcie danego wpisu w przeglądarce internetowej. Działanie interfejsu oceniam bardzo wysoko, gdyż wszystko działa sprawnie i zostało sensownie przemyślane. Używałem do tej pory tylko wersji na Androida, ale postanowiłem sprawić tę dedykowaną iPadowi. Niestety czekało mnie rozczarowanie.

Aplikacja na iPadzie oferuje znacznie mniej opcji. Jest o wiele mniej kategorii oraz witryn, które możemy subskrybować. Może być to związane z tym, że aplikacja na iOS była dostępna nieco wcześniej i możliwe, że edycja dla Androida, która miała premierę w sobotę jest po prostu nowsza. Przy wersji iPadowej znalazłem też serwisy, których nie dało się dodać do agregatora, gdyż występował błąd. Nie często można to powiedzieć, ale wersja iOSowa jest daleko w tyle za tą z Androida.

Osobiście czytam wiele portali branżowych w języku angielskim. Przede wszystkim dlatego, że piszą z dużym wyprzedzeniem o tym co się dzieje w wielkim świecie, a dodatkowo jest ich znacznie więcej, zatem mam w czym wybierać. Zapewne dla tego IFider będzie u mnie tylko uzupełnieniem codziennych prasówek.

Nie zmienia to jednak faktu, że program jest wart uwagi i warto go mieć w swoim urządzeniu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst