REKLAMA

Getin Bank wierzy w filozofię Metro

Trwa wdrażanie platformy Getin Up, która… nie, nie zrewolucjonizuje bankowości elektronicznej. Ale może sprawić, że stanie się ona zrozumiała, czytelna i przyjemna. Nowy interfejs kont elektronicznych w Getin Banku to kawał dobrej roboty inspirowanej pracą… Microsoftu!

26.01.2013 12.16
Getin Bank wierzy w filozofię Metro
REKLAMA

Niedawno przedstawiciele Getin Banku postanowili mnie zaprosić do siebie, by zademonstrować mi nową platformę bankowości elektronicznej, na którą składają się zarówno aplikacje mobilne dla Androida i iOS-a, jak i, przede wszystkim, zupełnie nowy interfejs webowy. Jak tylko ją zobaczyłem, ujrzałem coś, co jest mi bardzo znajome.

REKLAMA
getin-2

Interfejs główny Getin Up składa się z prostokątnych widżetów. Te możemy sobie dodawać do strony głównej, jeżeli z czegoś korzystamy, lub je odpinać. Możemy też zmieniać ich rozmiary, w zależności od ich istotności. Każdy z owych widżetów, które Getin Bank nazywa kafelkami, można również przesuwać w dogodne dla nas miejsce. Owe kafelki są też aktywne. Oznacza to, że prezentują podstawowe informacje na temat funkcji, do której prowadzą. Ten od konta pokazuje aktualne saldo. Menadżer finansowy prezentuje różne wykresy. Widać też dużą dbałość o czystość interfejsu, jego prostotę, piękno typografii… stop! Przerwałem prezentację i zapytałem wprost: „czy widzieliście kiedyś Windows 8?”. W odpowiedzi usłyszałem, że to była główna inspiracja.

Interfejs Metro stawia na prostotę i hołduje filozofii „less is more”. Stawia też na czytelną szatę graficzną, co przekłada się na jasność danego komunikatu, który użytkownik widzi na ekranie, Proste, łatwe do zinterpretowania symbole w czystym, niezagraconym interfejsie.  Aby uprzyjemnić użytkownikowi pracę i (tu takie marketingowe słówko) obcowanie z treścią, całość przygotowana jest tak, by była łatwa do obsługi zarówno za pomocą myszki, jak i palca, i była responsywna. Estetyka, dbałość o dobór czcionek i kolorów to wisienka na torcie. I dokładnie z tych samych założeń wychodzi Getin Bank. A czemu akurat kafelki, które są już stricte pomysłem Microsoftu? Bo to element interfejsu Windows. A ten, jak twierdziła przedstawicielka Getin Banku, najprawdopodobniej się przyjmie. Klienci banku obcując na co dzień z tabletami i laptopami z Windows, logując się do Getin Up, poczują się jak ryba w wodzie. Nie będą potrzebne żadne tutoriale ani instrukcje obsługi (na wszelki wypadek jednak jest dostępny system pomocy).

getin-1

Funkcje specyficzne już dla elektronicznej bankowości, które nie mają swojego przełożenia na elementy systemu operacyjnego, są równie zgrabnie opracowane. Zamiast rozbudowanych formularzy mamy tu proste, zrozumiałe dla każdego kreatory. Nie ma jednak, na szczęście, przesady. Z jednej strony jest to zrobione tak, by nawet wyjątkowo mało ogarnięta osoba szybko zrozumiała co należy zrobić, z drugiej interfejs nie wchodzi użytkownikowi w drogę, pozwalając na szybkie osiągnięcie danego celu.

Co więcej, niektóre rozwiązania pozwalają uprościć przeróżne operacje nie dzięki interfejsowi, a dzięki samemu pomysłowi na mechanizm. Nie znasz numeru konta odbiorcy, a potrzebujesz wykonać przelew? Możesz to zrobić przez SMS, e-mail lub Facebooka. Wypełniasz dane odbiorcy, a ten, za pomocą jednego z poprzednio wymienionych kanałów komunikacji, otrzymuje wiadomość o oczekującym przelewie. Wystarczy, że poda swój numer konta i autoryzuje operację.

Wszystkie wymienione rozwiązania, rzecz jasna, dostępne są również poprzez aplikacje mobilne. Nie widziałem co prawda wersji na iPhone’a (nie ma jej jeszcze na App Store, została wysłana Apple’owi do certyfikacji), ale jest już dostępna wersja dla Androida. Ciekawie jest zobaczyć kafelkowy interfejs w systemie z interfejsem Holo ;-)

getin-3

Po prezentacji dostałem dane dostępowe do tymczasowo założonego konta, bym mógł się tym samodzielnie pojawić. Bez PowerPointów, bez idealnych warunków na przygotowanym pod prezentację MacBooku. Sprawdzałem pod Chrome, pod Internet Explorer 10 Metro, i to działa.

Nie jestem w stanie stwierdzić, czy Getin Bank oferuje atrakcyjne finansowo warunki. Musiałbym zrobić poważny przegląd wszystkich ofert wszystkich banków, a to jednak nie do końca jest tematyka Spider’s Web. Pamiętaj więc, że to jest najważniejsze przy wyborze danego konta, kredytu, lokaty, i tak dalej. Ale z racji prowadzonej działalności gospodarczej poza pisaniem tu i dla Chipa, mam konta w bardzo wielu bankach, w tym PKO BP, mBank, Alior, Pekao SA czy BZ WBK i kontakt z nimi praktycznie codzienny. Do Getin Up loguję się z przyjemnością, właśnie dzięki szybkiemu, łatwemu, wygodnemu i ładnemu interfejsowi. Patrząc na tabelaryczny frontend konkurentów wiem, że nigdy nie będę chciał pracować jako księgowy.

getin-4
REKLAMA

Raz jeszcze, muszę podkreślić: wybierając dany bank kieruj się tylko i wyłącznie tym, co oferuje jeśli chodzi o twoje finanse. To jest najważniejsze. Nie mogę tu pochwalić Getin Banku, bo nawet nie raczyłem przyjrzeć się bliżej jego ofercie. Ale jeśli chodzi o aplikacje mobilne i webowe, to Getin Up to prawdziwa rewelacja. Przyznam, że miałem wiele obaw idąc na spotkanie z ich działem PR. To była kurtuazyjna wycieczka, spodziewałem się nudnego spotkania. Ale po prezentacji i zabawie nie żałuję, bo dzięki temu mogę wam pokazać coś, co chciałbym, by równie dobrego miały wszystkie inne banki.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA