REKLAMA

O tak! Elastyczny e-papier PaperTab

PaperTab, czyli elastyczny wyświetlacz e-ink, który wygląda i zachowuje się jak znana od wieków kartka papieru jest niewątpliwie nadzieją na rewolucję wśród e-czytników książek i prasy. Tym bardziej, że coraz głośniej mówi się o upadku prasy drukowanej. Czytanie jej na ekranie smartona czy tabletu nie należy do najlepszych doświadczeń. Istnieje duża szansa, że PaperTab dokona niemałej rewolucji.

08.01.2013 11.09
O tak! Elastyczny e-papier PaperTab
REKLAMA
REKLAMA

Od dłuższego czasu słyszymy, że tuż za rogiem czekają producenci z ich elastycznymi ekranami, a co za tym idzie urządzeniami. Ostatnio takie zapewnienia słyszymy odnośnie smartfonów. Jednak to producenci i użytkownicy e-czytników książek z największym wyczekiwaniem wypatrują elastycznych ekranów e-ink. Intel, Plastic Logic oraz Uniwersytet Queen’s stworzyli PaperTab, czyli ekran, który pozwoli mi pokochać - mam nadzieje, że ze wzajemnością - e-czytniki.

PaperTab jest w pełni dotykowym, elastycznym ekranem o wielkości 10,7 cala. Przy użyciu tego ekranu możemy korzystać ze wszystkich dobrodziejstw znanych z tabletów. Możemy wysyłać e-maile oraz załączniki, przeglądać mapy oraz witryny internetowe, tworzyć dokumenty. Można również połączyć kilka ekranów w jeden o większej powierzchni. Sercem tego wynalazku jest procesor Intel Core i5, a w zasadzie komputer wyposażony w ten procesor, do którego przy użyciu cienkiego kabla podłączony jest PaperTab. Przy tych wszystkich możliwościach twórcy PaperTaba zapewniają, że jest on niezwykle lekki i wytrzymały. Tym samym nie trzeba na niego specjalnie uważać podczas codziennego używania.

Na powyższym materiale wideo widać dokładnie jak można go wykorzystać. Obecnie jest to zastosowanie biurkowe. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że kilka miesięcy temu pisałem o elastycznych bateriach, nad którymi są prowadzone prace, to może się okazać, że już niedługo doczekamy się w końcu prawdziwego e-papieru, a co za tym idzie e-czytników najbardziej zbliżonych do tradycyjnego papieru. Tym samym nasze przyzwyczajenia, jak np. zwijanie w rulon gazety na e-czytniku będzie w końcu możliwe. Osobiście lubię książki wydawane w wersjach kieszonkowych, czyli takie, które mogę bez problemu włożyć do tylnej kieszeni jeansów czy do kieszeni kurtki. Z Kindle czy innym czytnikiem tego pierwszego manewru bym nie próbował, gdyż mogłoby to się skończyć zakupem nowego czytnika, co do najtańszych nie należy.

REKLAMA

Jestem przekonany, że jest spora grupa osób, dla której takie szczegóły są właśnie ważne i dlatego wybierają tradycyjną książkę czy prasę. W szczególności dla prasy, niezależnie od tego czy w wersji drukowanej umrze czy nie, rozwój e-czytników w kierunku, jakie umożliwia PaperTab może mieć kolosalne znaczenie jeśli chodzi o jej przetrwanie i rozwój w nowej formie. Może kieruję się teraz trochę wizjami przyszłości przedstawianymi przez różne osoby, ale wizja elastycznych czytników książek i prasy wydaje się cały czas bardzo kusząca.

Na pewno z chęcią skorzystałbym z urządzenia dającego takie możliwości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA