REKLAMA

BlackBerry 10 - krótki przegląd nowego systemu

Dziś wielki dzień dla RIM oraz marki BlackBerry. Podczas konferencji w Nowym Jorku zaprezentowano nie tylko nowy system operacyjny, nowe telefony oraz technologie, ale także ogłoszono totalny rebranding marki. Od dziś Reaserch In Motion nazywany będzie swoją główną linią smartfonów oraz tabletów – BlackBerry.

30.01.2013 18.04
BlackBerry 10 – krótki przegląd nowego systemu
REKLAMA
REKLAMA

Podczas konferencji zaprezentowano możliwości nowej platformy. Niżej, pokrótce postanowiłem Wam przybliżyć kilka najważniejszych funkcji nowego, mobilnego systemu operacyjnego.

BlackBerry 10 tiles
BlackBerry 10 locked screen

BlackBerry Flow

BlackBerry Flow to bardzo świeże podejście do nawigacji smartfona. Jest to innowacyjny sposób przełączania się pomiędzy poszczególnymi oknami, wykorzystując tylko i wyłącznie kciuk, czy jak kto woli – jeden palec. Wszystkie aplikacje działają w tle – wykonując jedną czynność, bez zamykania danego programu, możemy błyskawicznie przełączyć się do kolejnego, następnego i jeszcze jednego. Działa to naprawdę w wygodny sposób i robi niemałe wrażenie – w tle możemy mieć uruchomiony film, grę i przeglądarkę internetową, wszystko działa bardzo szybko i naprawdę nic się nie przycina.

BlackBerry Flow

BlackBerry Peek

BlackBerry Peak to niejako rozszerzenie powyższej funkcji  - pozwala ona na podejrzenie treści, gdy jesteśmy w trybie pełnego ekranu (przede wszystkim podczas oglądania zdjęć czy filmów). Za pomocą przesunięcia palcem z lewej strony ekranu do prawej, uzyskamy dostęp do powiadomień, np. do SMS-a otrzymanego podczas oglądania materiału wideo.

BlackBerry Peak

BlackBerry Hub

BlackBerry HUB to multikomunikator, lecz nie tylko. W obrębie tej jednej aplikacji możemy zarządzać kontami w sieciach społecznościowych jak Facebook, Twitter czy LinkedIn, lecz także wysyłać maile czy sprawdzać kalendarz. Świetne rozwiązanie – nie musimy przełączać się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami, by powiadomić konkretnych znajomych czy wykonać określoną czynność. W „Hubie”możemy zebrać wszystkie treści w jednym miejscu.

BlackBerry Hub
BlackBerry 10 Hub
BlackBerry 10 Time shift

BlackBerry Messenger

Wpisywanie wiadomości w dotykowym modelu BlackBerry Z10 również działa w bardzo prosty sposób. Klawiatura obsługuje wiele gestów, które ułatwiają i usprawniają całą operację. Przykładowo, przesunięcie palcem z prawej strony do lewej (gdziekolwiek na ekranie) umożliwia skasowanie ostatniego wyrazu, przesuwanie palcem w górę pozwala na szybką zmianę pomiędzy klawiaturą tekstową czy liczbową.

Rozwinięciem jest bardzo szybkie przełączenie się w tryb wideorozmowy z danym kontaktem. Nie musimy wychodzić z menu wiadomości i wybrać ten sam kontakt z książki telefonicznej by nawiązać połączenie. Co więcej, podczas wideorozmowy, nie przerywając jej, możemy w czasie rzeczywistym udostępnić ekran rozmówcy, pokazując np. swoje zdjęcia bez konieczności ich osobnego wysyłania.

BlackBerry Keyboard

BlackBerry Remember

Aplikacja przeznaczona jest do zarządzania treściami takimi jak zdjęcia, notatki, zakładki czy notki głosowe. W wygodny sposób możemy je skatalogować w poszczególnych folderach tworząc prosty dostęp do poszczególnych kategorii.

Kolejnym udogodnieniem jest definiowanie dwóch trybów działania urządzenia  - Praca oraz Rozrywka. W obrębie menu możemy w łatwy sposób przemieścić się pomiędzy nimi uzyskując dostęp do osobnych aplikacji. Przykładowo, Angry Birds wyląduje w tym drugim, The Economist w pierwszym. Nie znaczy to jednak, że tryby będą działały osobno. Jest to swego rodzaju tryb przeglądania, który definiować będzie to, jakie aplikacje będą dla nas widoczne (zapewne będzie można także skonfigurować np. powiadomienia i otrzymywać wiadomości z serwisu Facebook tylko w rozrywkowym trybie pracy).

Multimedia

Robienie zdjęć w nowym systemie operacyjnym jest bardzo intuicyjne. Jednym dotknięciem ekranu wykonujemy fotografię, przesuwając palcem po ekranie ustawiamy focus np. na twarz portetowanej osoby. Dzięki funkcji Time Shift możemy zrobię serię zdjęć, z której potem wybierzemy odpowiadające nam ujęcie. Rozwiązanie znane już z Lumii, teraz będzie obecne w systemie BlackBerry 10.

Fotografie możemy dowolnie edytować. Przycinanie, dodawanie filtrów (które przypomina nieco Instagram) oraz wiele innych. Story Maker jest kolejnym rozszerzeniem – dzięki tej aplikacji możemy bezproblemowo utworzyć prezentację z możliwością dodania zdjęć, filmów czy muzyki. Tworzony jest całkiem przyjemny w odbiorze materiał wideo.

BlackBerry Video
Wideorozmowa z oddziałem w Londynie

BlackBerry World

Jak zapewniają twórcy, nowa platforma nie będzie pozbawiona czołowych aplikacji lub posiadała mniej wartościowe zamienniki. BlackBerry World podczas premiery oferuje liczbę… aż 70 tysięcy dostępnych aplikacji! W ich gronieznajdują się czołowe z każdej kategori – Facebook, Twitter, The Economist, Bloomberg, czytnik Kindle oraz wiele, wiele innych. To naprawdę świetny wynik!

REKLAMA

BlackBerry World, to nie tylko sklep z aplikacjami – użytkownik będzie mógł dzięki usłudze pobrać nie tylko programy i gry, ale także filmy (dostępne będą treści multimedialne od 8 największych wytwórni), treści telewizyjne czy muzykę.

SmartfonBlackBerry Z10 będzie dostępny już od jutra u głównych operatorów w wielu krajach w – jak zapewnia producent – korzystnych ofertach. Do końca lutego urządzenie powinno być już dostępne globalnie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA