Tech

200 milionów Opery Mini

Opera Mini ma powody do radości. W grudniu minionego roku przeglądarka zanotowała dotychczas najwyższy, 13-milionowy wzrost liczby unikalnych użytkowników (z miesiąca na miesiąc) osiągając wynik 208 milionów. Sumarycznie z mobilnych aplikacji Opery (Mini i Mobile) korzystało łącznie 229 milionów osób.

Opera zaprezentowała raport „Stan sieci mobilnej” prezentujący historię geograficznego rozwoju przeglądarki Mini w ostatnich latach. Raport w języku angielskim można przejrzeć pod tym adresem.

Liczba użytkowników przeglądarki pozwalającej na oszczędne przeglądanie zasobów sieci po raz pierwszy w historii przekroczyła barierę 200 milionów użytkowników.  Ta sama wartość została osiągnięta w lipcu ubiegłego roku biorąc pod uwagę ogólną liczbę osób korzystających z mobilnych rozwiązań Opery (Mini + Mobile). Jeszcze rok wcześniej, bowiem w lipcu 2011 w Polsce zanotowano 1 milion aktywnych użytkowników Opery Mini.

Przygotowanie raportu było okazją do podsumowania minionego roku w polskiej sieci mobilnej. Poniżej widzimy porównanie danych pochodzących z grudnia 2011 i 2012 roku. Z pewnością przeglądaliśmy więcej stron i pobieraliśmy więcej danych.

Polska sieć mobilna 2012

Na podstawie wizyt internautów korzystających z aplikacji mobilnych Opery opracowano także ranking najczęściej odwiedzanych polskich witryn. Patrząc na przedstawione dane, można dojść do kilku wniosków. Przede wszystkim częściej odwiedzane były strony z informacjami (Onet, WP, Gazeta.pl). Świadczyć to może o rosnącej popularności wykorzystywania smartfonu jako narzędzia do porcjowania się świeżymi plotkami na temat celebrytów (przede wszystkim takie informacje lądują w pierwszych dwóch serwisach, na takie tylko tam trafiam). Ponadto, nieco się rozleniwiliśmy – „miejsce spotkań” nie jest już tak często odwiedzane, jak w ubiegłym roku. Najwyższą lokatę zajmuje Google – co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Oglądamy też tyle samo teledysków, co rok wcześniej. Internetowa encyklopedia również bez zmian, liczba studentów się nie zmieniła.

Sam obecnie nie korzystam z żadnego z powyższych rozwiązań, choć jeszcze jakiś czas temu było to moje wybawienie od domyślnej przeglądarki Symbiana S60. Przede wszystkim Opera Mini była przez mnie wykorzystywana przy okazji pisemnych weryfikacji stanu mojej wiedzy. Bardzo szybko mogłem wtedy upewnić się, że przelane na papier myśli zgodne są z kanonami i zostaną pozytywnie ocenione. Nie jestem jednak sam. Wśród polskich popularnych domen znajdują się jeszcze witryny sciaga.pl czy zadane.pl.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst