Tech

Dziś redefiniuje się dosłownie wszystko - Mary Meeker

Uwielbiam cykliczne raporty Mary Meeker na temat internetowych trendów, bo mimo iż nie są już dziś przesadnie odkrywcze, to jednak potrafią kapitalnie nazwać rzeczy, które dzieją się na naszych oczach, a które czasem nam współczesnym tkwiącym głęboko w teraźniejszości trudno dostrzec.

Mary Meeker cieszy się ogromnym poważaniem w świecie internetu. Swego czasu nazywano ją Królową sieci, gdyż jej raporty zatytułowane "Internetowe trendy" stanowiły dowód na to, jak zmienia się świat komputerów i internetu. Meeker to także wybitna analityczka, która z sukcesem przeprowadzała dwa niezwykle głośne IPO - Netscape'a oraz Google'a. Przez lata stała na czele banku inwestycyjnego Morgan Stanley, a od niedawna jest partnerem w Kleiner Perkins.

Najnowszy raport Meeker skupia się wokół czterech zagadnień: podstawowych statystyk związanych z rozwojem internetu, w szczególności tego mobilnego; redefinicji w zasadzie wszystkiego z czym mamy dziś styczność; nowemu pokoleniu przedsiębiorstw tech oraz rynku amerykańskiego.

Zdecydowanie najciekawszą częścią raportu jest ta druga związana z próbą udowodnienia ogromnych przeobrażeń, jakich jesteśmy aktualnie świadkami. Dzięki nowym technologiom, głównie tym związanym z internetem i urządzeniami mobilnymi zmienia się dziś… w zasadzie wszystko: komputery to dziś głównie tablety i smartfony, ważne chwile własnego życia uwiecznia się dziś nie za pomocą zdjęć i dyplomów wieszanych na ścianach, tylko na… ścianie Osi Czasu Facebooka, breaking news docierają do nas z Twittera a nie gazet jak kiedyś, notatki zamiast w skoroszycie robimy w online'owych narzędziach podpiętych do technologicznej chmury, przepisy kulinarne i ciekawe wycinki prasowe kolekcjonujemy dziś w Pinterest a nie w kolorowym zeszycie, a gazeta do dla wielu z nas dziś bardziej Flipboard, niż to co sprzedają w kioskach.

The Daily padł nie dlatego, że nie ma przyszłości przed prasą na tabletach, ale dlatego, że przenosił (zresztą jak zdecydowana większość wydawnictw medialnych) prasę na urządzenia mobilne jeden do jednego, bez uwzględnienia totalnej zmiany w charakterze nośnika a także sposobu konsumpcji treści medialnych przez przeciętnego użytkownika. Dzisiaj gazetą jest Flipboard, Zite, czy Prismatic, a nie odcięte od świata the Daily.

Warto choćby pobieżnie przejrzeć raport Meeker od strony 33 do 84, by naocznie przekonać się jak wielkie zmiany zachodzą dziś w życiu społecznymi i osobistym wielu osób, które korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i internetowych. Dopiero takie zestawienia jak to dają naprawdę czytelny obraz tego, czego aktualnie jesteśmy świadkami i uczestnikami. Oczywiście nie wszyscy, gdyż jest duża część społeczeństwa, która nie korzysta z większości nowoczesnych rozwiązań technologicznych, ale powoli takich osób będzie coraz mniej, a ci, którzy dziś wkraczają do internetu, którzy od rodziców dostają swoje pierwsze smartfony, będą napędzać jeszcze szybszą przemianę technologiczno-społeczną.

Zresztą takich zmian jest dużo więcej - dzisiaj "rynek" to nie bazar, lecz serwis aukcyjny, dzisiaj książka telefoniczna to nie kniga z żółtymi stronami, lecz serwisy typu Yelp, czy Foursquare, dzisiaj nawigacja to nie mapy papierowe, lecz wszystko umiejące smartfony, kiedyś rekrutacja to targi pracy, a dziś serwisy typu LinkedIn, Goldenline, a nawet Facebook.

KPCB Internet Trends 2012

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst