REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Archos GamePad, androidowy konkurent dla PS Vita?

Francuska firma Archos, produkująca elektronikę użytkową, a w ostatnim czasie znana z szerokiej gamy tabletów z system Android jest jednym z najmniej docenionych producentów sprzętu elektronicznego – całkowicie niesłusznie. Tym razem Archos stworzył tablet działający pod kontrolą Androida Jelly Bean stworzonego dla graczy, o czym świadczą fizyczne przyciski umieszczone na urządzeniu. Czy GamePad może być tańszą alternatywą dla konsol Sony PS Vita?

07.12.2012
15:18
Archos GamePad tablet stworzony dla graczy za 150 euro
REKLAMA
REKLAMA

Produkty Archosa nie są zazwyczaj lokowane gdzieś pomiędzy budżetowymi produktami firmowanymi przez chińskie firmy,a produktami firm w wypadku, których płacimy niemało za logo umieszczone na urządzeniu. Tym samym warto się przyjrzeć kolejnej nowości rodem z Francji, tym bardziej, że może to być ciekawy pomysł dla każdego miłośnika mobilnej rozrywki.

GamePad to tablet wyposażony w 7-calowy ekran dotykowy (1024 x 600 pikseli), którego sercem jest dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem o częstotliwości 1,6 GHz oraz czterordzeniowy układ Mali 400 MP. Całość będzie działała pod kontrolą systemu Android 4.1 Jelly Bean. Ten ważący 330 gramów tablet o grubości tylko 10 mm został również wyposażony w złącze mini-HDMI, moduł łączności Wi-Fi oraz slot kart pamięci micro-SD pozwalających powiększyć wbudowaną pamięć (8 GB). Co dosyć dziwne i zastanawiające producent zarówno na swojej stronie oraz w wiadomości prasowej nie wspomina o ilości pamięci RAM w którą jest wyposażone urządzenie. Jednak śledząc inne modele tego producenta i poważne podejście do sprawy raczej należy się spodziewać minimum 1 GB pamięci RAM tak, aby GamePad działał przyzwoicie.

archos-gamepad-tablet-z-android-stworzony-dla-graczy-konkurent-dla-ps-vita-2

To, co wyróżnia go na tle innych tabletów to wyposażenie go w 14 fizycznych przycisków oraz dwie analogowe gałki. Gdy na niego spojrzymy na myśl przychodzi przenośna konsola od Sony – PSP/PS Vita, czego nie dało się uniknąć projektując to urządzenie. Jak wiadomo gry na Androida są tworzone z myślą o sterowaniu przy pomocy ekranu dotykowego, dlatego też Archos przygotował funkcję pozwalającą w łatwy sposób odpowiednio skonfigurować fizyczne przyciski urządzenia.

GamePad pojawił się w sprzedaży wczoraj około godziny 18. Trzy godziny po ogłoszeniu tego faktu jego zapasy w internetowym sklepie producenta były już wyprzedane, na kolejną dostawę trzeba będzie poczekać do 18 grudnia. Nie ma w tym fakcie niczego dziwnego, gdyż ten tablet kosztuje tylko 150 euro, czyli niewiele ponad 600 złotych! To bardzo dobra cena jak za tego typu urządzenie, trzeba pamiętać, że jest to cały czas pełnoprawny tablet z Jelly Bean na pokładzie, skierowany głównie do graczy.

archos-gamepad-tablet-z-android-stworzony-dla-graczy-konkurent-dla-ps-vita-3

No właśnie, oferta gier obecnych na urządzenia z systemem od Google nie jest może tak bardzo atrakcyjna jak w przypadku iOSa, ale nie można też przesadnie kręcić nosem, bo i Androidzie bez większego problemu (czasami nie ponosząc kosztów) możemy spędzić długie chwile oddając się rozrywce. Pora spojrzeć na chyba jedynego konkurenta dla GamePada. Według mnie to będzie PS Vita kosztująca około 200 złotych więcej, oczywiście dostajemy pełnoprawną konsolę do gier, która została do tego celu stworzona, bo nie ulega wątpliwości, że jakiekolwiek tablety z Androidem służą do czegoś więcej niż tylko spędzanie chwil przy grach. W przypadku PS Vita musimy również pamiętać, że wydamy znacznie więcej pieniędzy na zakup nowych tytułów gier – te zaczynają się od 80 złotych, jednak cena większości waha się pomiędzy 120-180 zł.

REKLAMA
oled_display_img

Pewnie niedługo pojawią się głosy „o biedakonsola”. GamePad jest raczej skierowany do osób gustujących w grach wydawanych na Androida czy też nie mogących sobie pozwolić na droższą w zakupie i utrzymaniu PS Vita. O ile po zakupie GamePada nie będzie problemów z kompatybilnością gier na ten tablet to może być naprawdę ciekawa alternatywa i pierwszy prawdziwie przeznaczony dla graczy tablet. Choć oprawa graficzna zapewne nie dorówna tej z PS Vita, nie trzeba od razu skreślać produktu od Archos, bo ostateczne o przyjemności z czasu spędzonego przy elektronicznej rozrywce nie świadczy tylko obcowanie z fotorealistyczną oprawą graficzną gry, czego dowodem jest to, że część gier z poczciwego PSXa jest lata świetlne przed obecnymi tytułami dostępnymi na konsole oraz PC-ty, przynajmniej w mojej opinii.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA