REKLAMA

Windows XP pochodzi z czasów Nokii 3310 i pierwszych Simsów - najwyższy czas się pożegnać

Windows XP straci rozszerzone wsparcie za równo 500 dni. “Mainstreamowe” wsparcie stracił już w kwietniu 2009 roku. Ten system od Microsoftu to już legenda, choć ciągle posiada znaczącą część rynku. Jednak Microsoft sam najchętniej pożegnałby się z nim: od premiery XP minęło ponad 11 lat (premiera w październiku 2001 roku) i trzy kolejne Windowsy - Vista, 7 i 8. Jeśli jeszcze siedzicie na XP, to mamy dobrą radę: pora się przesiąść. Windows XP to system, który powstał w czasach, gdy... 

23.11.2012 20.21
 od premiery Windowsa XP minęło ponad 11 lat (premiera w październiku 2001 roku)i trzy kolejne Windowsy - Vista, 7 i 8.
REKLAMA

Swoją premierę miał pierwszy iPod. W zasadzie iPod jest młodszy o dwa dni. Wydaje się, że rewolucyjne iPody są na rynku od zawsze, zwłaszcza, że doczekały się wielu kolejnych generacji i wariacji. Jednak nie: legendarny pierwszy iPod ujrzał światło dzienne w 2001 roku. Dziś mają go tylko kolekcjonerzy - czas zrobić to samo z XP.

REKLAMA
iPod-1G

W 2001 roku w momencie premiery XP liczba internautów na świecie wynosiła około 520-530 milionów. Na całym świecie. Dzisiaj na samym Facebooku przesiaduje miliard osób, a podłączonych do sieci jest około 2,5 miliarda ludzi.

Niecały miesiąc po premierze Windowsa XP na rynku pojawił się Xbox. Nie Xbox 360, ale ten pierwszy, będący praktycznie PeCetem, i któremu do sukcesu było bardzo daleko.

xbox

W roku premiery Windowsa XP uruchomiono w Japonii pierwszą sieć 3G, za nią w tym samym roku podążyła Europa, ale komercyjnie 3G pojawiło się w 2002 roku. Czyli można powiedzieć, że XP pochodzi z czasów, gdy 3G nie było.

Smartfony w 2001 roku kosztowały małe fortuny i wyglądały mniej więcej tak:

rim
handspring-treo-180

Jednak ci, którzy mogli pozwolić sobie na komórkę, ale nie na smartfona, używali i pożądali takich cudeniek:

nokia 3310
siemens

2001 był rokiem gier takich, jak The Sims, Tony Hawk Pro Skater 3, Max Payne, Final Fantasy X, Devil May Cry, Shogun: Total War, GTA III czy Civilization III - gier, w które gramy dziś na smartfonach, i które na tychże są podrasowane.

maxpayne_screen013

W 2001 roku Google wyglądał tak:

google 2001
REKLAMA

W 2001 roku zarezerowano też domenę wikipedia.org, która chwilę potem została ufundowana i zaczynała dopiero powstawać, Intel prezentował procesory Pentium 3 1,8 GHz, a AMD swoje Athlony 1600, 1700 czy 1900, HP ogłaszało kupno Compaq’a, a nowe iMac’i miały po 64 MB pamięci RAM.

Windows XP to system świetny, który po premierze zyskał mnóstwo wraz z Service Packami i uaktualnieniami, który służył i służy wciąż wielu ludziom. Jednak to jednocześnie system z trochę innej epoki, tworzony w czasach prosperity PC i wyścigu na megaherce i megabajty, w czasach, gdy dotykowe ekrany były rzadkością i gdy mało kto myślał, że będzie nosił potężne jednostki obliczeniowe w kieszeni. Pożegnajmy go w końcu, i z szacunku nie szargajmy jego opinii. Już najwyższy czas.`

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA