REKLAMA

Windows Blue - nowy Windows już w przyszłym roku?

Windows 8 jeszcze nie zadomowił się na naszych komputerach osobistych, a już się pojawiają plotki na temat jego następcy. Czy Windows Blue będzie następcą Windows 8 czy tylko dużą aktualizacją systemu w opakowaniu nowego Windowsa? Microsoft może się w najbliższym czasie zdecydować na dość odważny krok i przenieść zwyczaje aktualizacji udostępniania nowych wersji systemu operacyjnego znane z mobilnych systemów na nasze komputery.

29.11.2012 08.58
Kolejna duża aktualizacja systemu Microsoft Windows będzie płatna
REKLAMA
REKLAMA

Brzmi to trochę upiornie, patrząc na doświadczenia użytkowników smartofonów z systemem od Google. Jednak wcale takie nie musi się okazać w praktyce. The Verge dotarł do informacji mówiących, że w połowie przyszłego roku ma się pojawić duża aktualizacja systemu Windows 8 nosząca nazwę kodową „Windows Blue”. Co ciekawe wraz z jej pojawieniem miałaby ulec zmianie dotychczasowa polityka wydania aktualizacji przez Microsoft. Windows Blue miałby wprowadzać znaczące zmiany Modern UI, ale także samego SDK, z którego korzystają programiści tworzący aplikacje dla Windowsa. Po pojawieniu się Windows Blue Microsoft miałby przestać akceptować aplikacje tworzone w oparciu o starą wersje SDK, jednakże aplikacje do tej pory stworzone powinny działać bez problemu w mojej odsłonie systemu.

Największą rewolucją może sie okazać fakt, że aktualizacja ta miałaby być płatna. Jakiego rzędu będzie to kwota nie sposób wywnioskować, prócz tego, że ma to być najtańsza wersją systemu Microsoftu w historii. Dzięki temu można się spodziewać, że terapia szokowa zaserwowana użytkownikom nie okaże się zabójcza. Windows Blue miałby zapoczątkować pojawianie się kolejnych wersji systemu operacyjnego w krótszych odstępach czasu niż dotychczas. Tym samym w niepamięć odejdą Service Packi, które miałyby się zamienić w osobne wersje systemu Windows.

REKLAMA

Ten ruch wydaje się całkiem logiczny. Złośliwi mogą powiedzieć, że Windows 8 został uznany przez swoich twórców tak udanym OSem, że kolejna odsłona systemu oznaczona jako np. „9” nie dorównałaby swojemu poprzednikowi. Odłóżmy jednak tego typu uwagi na bok. Jednym z kluczowych celów, jaki postawił przed sobą Microsoft przy okazji premiery Windows 8, to budowanie ekosystemu. Przyszłoroczna premiera Windows (Phone) 8.1 byłaby moim zdaniem znacznie rozsądniejszym posunięciem niż pojawienie się na horyzoncie Windows 9, co mogłoby hamować popularność głównie urządzeń mobilnych z Windows 8, w których promocję zostały zainwestowane niemałe środki. Firma dołączyłaby swoim cyklem wydawniczym do Apple oraz Google, które co roku pokazują nową odsłonę swojego OSa. Windows Blue umożliwiłby takie posunięcie, a przy odpowiedniej cenie oraz nowościom wprowadzonym w systemie mógłby zdobyć uznanie klientów.

Na takim zabiegu musi zależeć Microsoftowi, bo nie można zaprzeczyć, że Windows 8 wraz z Modern UI jest promowany od dawna jako system, któremu urządzenia mobilne nie są straszne. Pozostaje pytanie czy zmiany jakie już Windows 8 wprowadził i może wprowadzić Blue nie będą „straszne” dla użytkowników i czy ewentualna forma corocznej płatnej aktualizacji będzie akceptowana przez klientów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA