1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

VenTribe.com, czyli kickstarter dla prezentów

Możliwość obdarowywania innych osób prezentami daje wiele radości. Często znacznie więcej niż gdy sami otrzymujemy prezenty od rodziny czy też znajomych. Oczywiście o ile prezenty są trafione. Wybór podarunku może czasami przyprawić o ból głowy. Dlaczego więc nie wykorzystać potencjału drzemiącego zarówno w sieciach społecznościowych jak Facebook oraz w idei crowdfundingu? Jak się okazało takie pomysły już istnieją. Obecnie w USA ale coś mi mówi, że przynajmniej jeden z nich miałby szansę się przyjąć w polskim internecie.

VenTribe.com niech Twoi znajomi złożą się na prezent dla Ciebie

VenTribe.com najprościej rzecz mówiąc jest Kickstarterem z prezentami dla rodziny oraz znajomych. Idea jest bardzo prosta. Za pomocą tego projektu sami dla siebie lub dla innej osoby możemy utworzyć wydarzenie, a w zasadzie zbiórkę pieniędzy na prezent dla konkretnej osoby. Znajomi tej osoby, ale także osoby obce będą miały możliwość wpłacania pieniędzy dzięki, którym będzie można zrealizować całe przedsięwzięcie.

Jak ten pomysł sprawdza się w praktyce? Na samym początku po zalogowaniu się do serwisu tworzymy wydarzenie. Wybieramy osobę, która ma otrzymać prezent. Następnie okazję z jakiej powstało to wydarzenie, co cieszy ta okazja może być dosłownie dowolna. Kolejnym krokiem jest wybór samego prezentu. Oferta jest zamknięta i ogranicza się do pomysłów jakie oferuje VenTribe.com, na czym zarabia. Do wyboru mamy 5 kategorii – pierwszą z nich jest możliwość przeżycia ciekawych rzeczy jak m.in. lekcja pilotażu awionetki, lot balonem czy też posmakowania życia gwiazdy rocka. Kolejne kategorie to przedmioty codziennego użycia oraz wyposażenie kuchni, zestawy smakołyków oraz kwiatów. Ostatnie dwie kategorie to lifestyle oraz karty podarunkowe do różnych sieci sklepów, w tym do iTunes.

Po wybraniu prezentu pozostaje uzupełnienie ostatnich informacji takich jak wiadomość do osób, które odwiedzą stronę zbiórki. Możemy również m.in. zdecydować o minimalnej wartości wpłaty oraz o tym czy mogą jej dokonywać tylko zaproszone do tego osoby z Facebooka, Twittera czy Pinterest, czy wszyscy chętni, którzy natrafią na to wydarzenie.

Na zebranie koniecznej kwoty mamy 10 dni, co raczej wydaje się optymalnym wyborem, bo przy dłuższej perspektywie czasowej możemy w nieskończoność odkładać decyzję czy „dorzucić się” do prezentu czy też nie. Zaproszenie do wzięcia udziału w danej zbiórce można wysłać przy pomocy wiadomości w serwisie Facebook i to ta droga wydaje się być optymalna, można również ogłosić to na swoim profilu lub na Twitterze. Wsparcie projektów dokonujemy, jak to najczęściej bywa w takich projektach, przy pomocy karty kredytowej.

Pomysł oraz wykonanie całego portalu jest bardzo dobry. Pytanie tylko czy ludzie kupią taką koncepcję zrzucania się na prezenty dla znajomych i rodziny. Oferta potencjalnych prezentów jest ciekawa i prawdopodobnie będzie ulegała rotacji. VenTribe.com jest przeznaczony dla mieszkańców USA. Niestety nawet gdyby moi znajomi zwariowali i chcieli wydać prawie 600 dolarów, abym mógł posmakować bycia gwiazdą rocka z Los Angeles, to nic z tego nie wyjdzie. Przypuszczam, że wcześniej czy później powstanie (a jeśli powstał dajcie mi znać) polski odpowiednik takiego serwisu. Kluczem do sukcesu takiego projektu będzie ciekawa oferta prezentów oraz przystępne ceny. Co do tego, że taka usługa może przydać się grupie znajomych chcących zrobić niespodziankę innej osobie jestem przekonany. Bo te osoby oszczędzają czas, a solenizant chyba nie będzie miał nic przeciwko możliwości poczucia się jak kierowca wyścigowy czy gwiazda rocka ;-).