REKLAMA

TVN24 od soboty w HD - Wysoka rozdzielczość jest już standardem, sprawdź jak długa była do tego droga

W sobotę pierwszego grudnia wystartuje TVN 24 HD – będzie to pierwsza stacja informacyjna w naszym kraju nadająca w wysokiej rozdzielczości i zarazem 41 kanał w HD oferowany przez telewizję n. Po 6 latach od wprowadzenia do polski stacji w wysokiej rozdzielczości możemy mówić o pełnej standaryzacji. Warto sobie przypomnieć jak długą drogę przeszedł rynek telewizyjny.

29.11.2012 15.17
TVN24 w HD już od Soboty - Przypominamy drogę od pierwszego kanału HD w Polsce
REKLAMA

Pierwsza regularna transmisja HD w Europie rozpoczęła się 1 stycznia 2004 roku po przez Belgijski kanał Euro1080. Dziś na świecie nadawanych jest kilkaset kanałów w wysokiej rozdzielczości i trwają pierwsze testy nadawania UHDTV poprzez satelitę i telewizje naziemną.

REKLAMA

W Polsce wysoka rozdzielczość zaczęła wchodzić do telewizji w 2006 roku. 9 czerwca Telewizja Polsat przy udziale Samsunga zorganizowała pokaz meczu Polska –Ekwador z niemieckiego mundialu. W wysokiej rozdzielczości w ten sposób pokazano także kolejne spotkania Polaków oraz finał piłkarskich mistrzostw świata. Były to jednak emisje testowe i dostępne jedynie dla wąskiego grona odbiorców.

Pod koniec czerwca tego samego roku powstanie na jesieni nowej platformy satelitarnej nadającej kanały w wysokiej rozdzielczości zapowiedziało ITI. Odbyła się wstępna konferencja zapowiadająca telewizję nowej generacji. Ruszył także sponsorowany blog prowadzony przez Tomasza Grynkiewicza. To była nowa jakość dla polskiego rynku nadawców płatnych telewizji, a także jeden z pierwszych takich blogów w raczkującej blogosferze. W październiku tego samego roku zadebiutowała telewizja n, która na starcie zaoferowała trzy kanały w wysokiej rozdzielczości: Discovery HD, Nsport HD oraz MGM HD. Zaletą nowej platformy był fakt, że każdy użytkownik uzyskiwał dostęp do tych kanałów bez dodatkowych opłat.

W grudniu tego samego roku do gry włączyła się także konkurencja. Cyfra+ uruchomiła specjalne pasmo Canal+ HD na którym nadawała kilka pozycji filmowych i sportowych w wysokiej rozdzielczości np. Gwiezdne Wojny.

Kolejnym znaczącym krokiem dla kanałów HD w naszym kraju był start TVN HD 31 sierpnia 2007. To pierwszy ogólnotematyczny kanał w wysokiej rozdzielczości. Oczywiście na początku niewiele pozycji z ramówki było nadawanych w HD. Zaczęło się od transmisji festiwalu w Sopocie. Natomiast rok później przed sierpniowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie swoją stacje w HD uruchomiła Telewizja Polska. To także było ważne wydarzenie, szczególnie że kanał TVP HD do dziś oferuje jako jeden z nielicznych bardzo dobrą jakość obrazu.

Kolejny ważny krok dla HD to to, czego byliśmy świadkami w czerwcu tego roku. TVP uruchomiła swoje dwa główne kanały w wysokiej rozdzielczości. W dodatku są one dostępne za darmo (nie licząc abonamentu RTV) w ramach cyfrowej telewizji naziemnej.

W ciągu 6 lat staliśmy się świadkami pewnej standaryzacji. Dziś HD nie jest już niczym nadzwyczajnym – to standard i jego brak na określonym kanale oznacza technologiczne zacofanie, szczególnie gdy mówimy o stacjach dołączanych do oferty operatorów. Dziś na rynku jest ponad 70 kanałów w wysokiej rozdzielczości. Oczywiście wiele z nich wciąż nie nadaje całej swojej ramówki w HD, na wielu też niestety nie możemy mówić o wysokiej jakości obrazu – ale to kanały nadające w wysokiej rozdzielczości.

REKLAMA

To tylko telegraficzny skrót z tego co zdarzyło się na rynku telewizyjnym w ostatnich latach. To także pewne podsumowanie działalności telewizji n w obecnej formie. Prawdopodobnie już jutro zajdą ogromne zmiany jeśli chodzi o struktury finansowe tej platformy, a w przyszłości zmiany te będą odczuwalne także dla abonentów. Miejmy nadzieje, że będzie to pozytywna zmiana dla całego rynku.

Teraz pozostaje czekać na pierwsze w Polsce kanały w UHDTV.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA