Tech

Rusza zbiórka na VLC dla Windows 8 z prawdziwego zdarzenia

Premiera Windows 8 oznacza konieczność poczynienia sporych zmian w wielu aplikacjach. To, co sprawdzało się w tradycyjnych okienkach w kafelkach interfejsu Modern nie ma racji bytu. Wiedzą o tym twórcy odtwarzacza multimediów VLC, którzy na Kickstarterze rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na prace nad zupełnie nową wersją programu. Doczekamy się ładnego VLC?

Obecnie VLC Media Player dla komputerów działających pod kontrolą Windows 8 na pewno nie zachwyci miłośników nowego interfejsu przygotowanego przez Microsoft. Przede wszystkim dlatego, że w ogóle go nie wspiera. Program uruchamia się wyłącznie w trybie desktopowym, a dodatkowo ogranicza swoje funkcjonowanie wyłącznie do komputerów opartych o układy Intela.

Nowy VLC ma być programem w pełni wykorzystującym dobrodziejstwa Modern zachowując pełną dotychczasową funkcjonalność, a także w oddzielnej wersji obsługiwać tablety z układami ARM. Cel, jaki założyli sobie twórcy to 40 000 funtów w miesiąc. Ma to dać możliwość pełnego skupienia się nad pracą nad programem i jego w miarę szybkie oddanie w ręce użytkowników.

Ma też pozwolić na zatrudnienie zawodowych designerów, którzy pomajstrują nad tym, żeby VLC imponował nie tylko możliwościami, ale również wyglądem. Jest to bardzo dobra wiadomość, bo o VLC można mówić wiele dobrego, bo jest to świetny, a na dodatek darmowy odtwarzacz, jednak aspekty estetyczne kulały w nim od zawsze, jeśli porównamy go do niektórych innych programów tego typu.

VLC vs WMP

Część osób pewnie liczyło (sam byłem przez pewien czas w tej grupie), że wydana w na początku tego roku wersja 2.0 poprawi coś w tej kwestii, ale jak się później okazało nie poprawiła. Teraz jest szansa, że w końcu w swojej jedenastoletniej historii VLC może wyróżniać się też wyglądem. Ten odtwarzacz zdecydowanie na to zasługuje.

Projekt na Kickstarterze nie „wisi” tam nawet jednego dnia, a już zebrał ponad 2000 funtów (w trakcie pisania tego tekstu do łącznej puli dorzuciło się kilkanaście osób), a przy popularności tego odtwarzacza osiągnięcie wyznaczonej kwoty nie powinno być problemem.

Oby wszystko zgodnie z planem, bo w pełni funkcjonalne VLC ucieszy na pewno niejednego posiadacza Windows 8. A może przy okazji desktopowa wersja doczeka się odświeżenia wizualnego? Wtedy wszyscy byliby zadowoleni.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst