REKLAMA

Recenzja Nokii Lumia 920. Część 2: Aparat, Porty, System

Oto druga część naszej recenzji Nokii Lumia 920. Opiszemy dziś możliwości aparatu oraz płynność i wygląd systemu Windows Phone. Sprawdzimy też, czy dodatkowe aplikacje oferowane przez finlandzką firmę nas powaliły.

21.11.2012 21.38
Recenzja Nokii Lumia 920. Część 2: Aparat, Porty, System
REKLAMA

Aparat

REKLAMA

Nokia Lumia 920 ma aparat z matrycą o rozdzielczości 8MP. Oczywiście zastosowano też podwójną diodę błyskową, automatyczne dobieranie ostrości oraz zoom cyfrowy. Inne dodatki to optyczna stabilizacja obrazu, która miała zupełnie zmienić to, w jaki sposób postrzegamy aparaty cyfrowe. Całość sprawuje się wręcz wybornie jak na smartfon i musimy przyznać, że zdjęcia wykonane tym urządzeniem zrobiły na nas ogromne wrażenie. Przede wszystkim należy zauważyć, że bardzo dobrze działa autofocus, dzięki czemu można oddzielić od siebie pierwszy plan od drugiego. Bardzo dobrze prezentuje się też zastosowana dioda cyfrowa. Wyjątkowo mocno naświetla ona fotografowany element i pozwala na zrobienie dobrych zdjęć także w ciemności, oczywiście pod warunkiem, że fotografowana rzecz znajduje się odpowiednio blisko. W przeciwnym wypadku obiekt będzie za słabo doświetlony. Zawiodła nas za to trochę stabilizacja obrazu. Moja roztrzęsiona ręka częściej niż w wypadku innych urządzeń robiła dobre zdjęcia, jednak niestety nadal udawało mi się zrobić kiepskie fotografie.

WP_20121121_18_24_21_SmartShoot

Bardzo spodobała się mi również funkcja „Sprytne zdjęcie”, która jest znana z innych telefonów. Robi ona po prostu kilka zdjęć w krótkim odstępie czasu i pozwala wybrać najlepsze. Jednak Nokia najbardziej chwali się funkcją, która pozwala na usuwanie niechcianych obiektów ze zdjęcia. Funkcja zadziała, jeżeli obiekt znacznie różni się od tła. Ja dałem aparatowi cięższe zadanie. Położyłem na czarnej podkładce myszkę, telefon i białą pamięć flash, ale z przywiązanym czarnym kablem. Po wybraniu najlepszego zdjęcia udało się wymazać biały obiekt, ale przywiązany do niego czarny kabel został na kadrze. Wygląda to dosyć śmiesznie i udowadnia, że „Sprytne zdjęcie” nie działa tak jak powinno. Warto pamiętać też o tym, że jeśli na danym tle obiekty powoli się przemieszczają, nie zostaną one usunięte. Oznacza to, że Nokia trochę przesadziła z reklamowaniem tej funkcji, gdy twierdziła, że zdoła ona usunąć wszystkich turystów z wakacyjnego kadru. Kamera może nagrywać też filmy w rozdzielczości 1920x1080 i płynności 30FPS. To faktycznie działa i smartfon nada się do rejestrowania materiału wideo. Nie będą musiały być one krótkie, bo telefon ma aż 32GB pamięci flash.

Nokia Lumia 920 ma też frontową kamerę o rozdzielczości 1.3MPx. W zupełności wystarcza ona do prowadzenia wideokonferencji na Skype. Świetną funkcją jest możliwość pobierania dodatków do aparatu ze sklepu Windows. Jak na razie Nokia wypuściła dodatki takie jak Panorama i Kinograf. Pozostałe dwa to Bing Vision (skaner kodów QR) oraz omawiane już „Sprytne zdjęcie”.

Mało portów, dużo standardów łączności bezprzewodowej

Nokia Lumia 920 cechuje się tym, że ma tylko dwa standardowe gniazda. Pierwszy z nich to port microUSB, zaś drugie to miniJack. Zabrakło tu jakiegokolwiek wyjścia obrazu, portu gniazd microSD, zaś telefon wspiera karty SIM w formacie micro. Wspiera za to wszystkie standardy łączności, takie jak WiFi. Telefon wspiera też Bluetooth w wersji 3.1, DLNA oraz NFC umożliwiające korzystanie z połączeń zbliżeniowych. Smartfon umożliwia też udostępnianie internetu dla nawet ośmiu urządzeń. Funkcja ta działa prawidłowo, ale telefon wówczas bardzo szybko się rozładowuje.

wp_ss_20121121_0004

Najnowsza Nokia wspiera także GPS, A-GPS oraz rosyjski system Glonass, dzięki czemu możliwe będzie podróżowanie bez korzystania z tradycyjnej mapy.

Funkcje Nokii

Recenzję systemu Windows Phone 8 mogliście przeczytać na naszym portalu blogowym kilka dni temu. Została ona napisana przez Maćka Gajewskiego. Krótko opisaliśmy działanie funkcji „Sprytne zdjęcia”. Oprócz tego jest funkcja Nokia Care, która jest zbiorem wskazówek ułatwiających korzystanie ze smartfonu. Nokia Drive i Nokia Mapy to zestaw bardzo dobrych map, które ani razu mnie nie zawiodły. Korzystam z nich od długiego czasu i jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. Aplikacja pozwala na ustalenie trasy podróży oraz pobranie map z wielu państw świata ze wszystkich kontynentów, w tym z Polski. Ucieszyła mnie obecność map galerii handlowych. Moja lepsza połówka uwielbia zakupy i dużo czasu spędza w sklepach. Teraz nie będę miał problemu ze znalezieniem jej. Korzystanie z programu jest oczywiście darmowe. Ciekawym dodatkiem do nawigacji jest funkcja „Miasto w obiektywie”. Nakłada ona na obraz z aparatu opisy miejsc, które znajdują się w pobliżu. Dzięki temu łatwo będzie można dostać się do kina, restauracji lub innego charakterystycznego miejsca. Rozwiązanie według mnie jest genialne i banalnie proste w obsłudze. Z całą pewnością spodoba się większości osób, które często szukają ciekawych miejsc.

Miastowobiektywie
REKLAMA

Nie zabrakło też znanych z poprzedniej odsłony systemu Windows aplikacji Nokia Muzyka. Umożliwia ona strumieniowanie muzyki z Internetu i kupowanie jej. Oprócz tego można wybrać gatunek muzyki i słuchać go. Istnieje oczywiście możliwość pobrania muzyki, by nie zużywać pakietu internetowego. Program także pozwala o odbywających się w naszym bliskim otoczeniu wydarzeniach muzycznych, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie zaplanować wieczorne wyjście do miasta.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA