REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pierwszy smartfon z procesorem Intel Atom trafia na polski rynek

O smartfonach z procesorami Intel Atom słyszeliśmy dość regularnie od wiosny tego roku. Głównie miało to miejsce za sprawą brandowanego przez sieć Orange telefonu San Diego, za którego produkcję odpowiada Gigabyte. Wiele osób spodziewało się, że to właśnie ten smartfon trafi jako pierwszy na polski rynek. Stało się inaczej. Za sprawą T-Mobile trafi na polski rynek smartfon z procesorem o architekturze x86, czyli ZTE Grand X In działający pod kontrolą Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.

08.11.2012
13:04
ZTE Grand X In z procesorem Intel Atom trafia do oferty T-Mobile.
REKLAMA
REKLAMA

Przyjrzyjmy się, czym jest dziecko mariażu Intela z ZTE. Sercem Grand X In  (swoją drogą nazwa „idealna” dla polskiego konsumenta) jest procesor Intel Atom Z2460 taktowany zegarem 1,6 GHz. Został on wyposażony w technologię Hyper-Threading, która jest implementacją wielowątkowości współbieżnej. Dzięki niej jeden rdzeń fizyczny jest wykrywany jako dwa logiczne i może wykonywać dwa zadania z większą wydajnością. Procesor otrzymał do dyspozycji 1 GB pamięci RAM. Układ graficzny tego urządzenia stanowi układ PowerVR SGX 540 taktowaniu 400 MHz. Pamięć wewnętrzna oferowana w modelu, który pojawił się w ofercie sieci T-Mobile wynosi 4 GB. Możemy ją na szczęście powiększyć wykorzystując kartę microSD o pojemności do 32 GB. Akumulator może nie robi wrażenia, bo jego pojemność to tylko 1650 mAh, ale bardzo źle też nie jest.

Całość została zamknięta w obudowanie o wymiarach 127 x 65 x 9,9 mm, a waga tego telefonu to 140 gramów. Ekran smartfonu to 4,3 calowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 540 x 960 pikseli, otrzymujemy tym samym wartość PPI na poziomie około 256. Aparat telefonu posiada matrycę o rozdzielczości 8 megapikseli, a przyzwoitą jakość odtwarzanej muzyki ma gwarantować Dolby Sound. Całości dopełniają m.in. moduły Wi-Fi, Bluetooth, DLNA, GPS oraz HSPA+. Dość już tej specyfikacji technicznej - czas przejść do ceny.

Zte-grand-x-in-pierwszy-telefon-z-androidem-oraz-procesorem-intel-atom-w-polsce-t-mobile

To właśnie cena tego telefonu, który może nie zachwyca designem, ale ma gwarantować przyzwoitą wydajność w stosunku do wartości rynkowej , ma być kluczowym wabikiem dla klientów. W przypadku taryf Rodzinnych, a dokładniej rzecz biorąc oferty Multimedialnej; bo Android bez pakietu internetowego to karkołomny pomysł; ceny przy umowie 24 miesięcznej kształtują się następująco - w taryfie Rodzina 20, oferta Multimedialna (39,90 zł) smartfon dostępny jest w cenie 359 złotych. W taryfie Rodzina 40 (59,90 zł) cena smartfona to 189 złotych. Natomiast w taryfie Rodzina 60 (79,90 zł) oraz wyższych ZTE jest dostępny w cenie 1 złotego.

REKLAMA

ZTE Grand X In w ofercie T-Mobile jest stosunkowo tani, gdyby jednak operator zdecydował się na czasowe promocje dotyczące tego modelu, to mógłby się on okazać jednym z chętniej wybieranym smartfonem. Tym bardziej, że o ile Orange oferowałby smartfon z procesorem Intela pod własną marką, to T-Mobile musi przekonać klientów do marki ZTE. To może być problem dla operatora, który może okazać się nie do rozwiązania, gdyż mało który „Kowalski” kojarzy markę ZTE. Znacznie chętniej wybierze Samsunga, Nokie, HTC czy Sony. Jednakże dla osób bardziej świadomych tego, co dzieje się na rynku mobilnym, ten smartfon może być ciekawą alternatywą w nie najgorszej cenie.

Tym bardziej cieszy fakt, że w końcu doczekaliśmy się smartfonów z procesorami Intel w polskiej dystrybucji operatorów. Telefony z Atomami na pokładzie to może być realna droga rozwoju dla systemu Androida w najbliższych latach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA