REKLAMA

Here na iOS już dostępne! Jak na iPhone'ie radzą sobie mapy od Nokii?

Po tym jak dość niedopracowane mapy od Apple znalazły swoje miejsce w iOS, konkurencyjni producenci zapowiedzieli szybki debiut darmowych alternatyw. Na aplikacje od Google wciąż czekamy, jednak już dziś można pobrać mapy Here od Noki. Czy rzeczywiście jest to software warty zainteresowania i porzucenia aplikacji Apple?

20.11.2012 13.42
Nokia udostępniła swoje mapy na iOS, jak działa Here na iPhone
REKLAMA

To co rzuca się zaraz po instalacji Here to fakt, że aplikacja nie grzeszy urodą. O ile nowe smartfony z serii Lumia są naprawdę ładne, to Here wygląda jak oprogramowanie żywcem wzięte z Symbiana. Nie jest to zbyt przyjemne i zupełnie odstaje od estetyki reszty systemu. Ale powiedzmy sobie szczerze - większość zaawansowanych drogich programów do nawigacji też nie wygląda na iOS zbyt ciekawie. Natomiast mapy Apple są bardzo ładne, co jednak nie przekłada się na ich użyteczność.

REKLAMA
Nokia_here_iOS_7

To, o czym należy pamiętać, to fakt że Here nie jest aplikacją stricte nawigacyjną a jedynie oferuje dostęp do map z dodatkowymi funkcjami. Nie oczekujmy więc nawigacji krok-po-kroku. Aplikacja za to radzi sobie nieźle z wyznaczaniem tras samochodowych i pieszych, w Łodzi niestety nie działa opcja wyznaczenia trasy przy użyciu transportu miejskiego. Here wyświetla mapy tradycyjne i są one zdecydowanie dokładniejsze niż w przypadku tych od Apple, zdjęcia satelitarne są też nowsze i dokładniejsze niż w natywnej aplikacji iOS, tak, jak informacje o korkach czy przystankach komunikacji miejskiej (w wybranych miastach). W przeciwieństwie do standardowej aplikacji Map w Here nie znajdziemy informacji o aktualnych zdarzeniach drogowych.

Nokia_here_iOS_5
Nokia_here_iOS_6

Dużym minusem może być też brak polskiej wersji językowej. Natomiast aplikacja radzi sobie całkiem nieźle z wyszukiwaniem konkretnych lokalizacji, baza przydatnych adresów jest spora, w dodatku znaleźć możemy polecane miejsca w pobliżu. Nowa mapowa aplikacja od Nokii ma jednak jeden bardzo duży plus; sami możemy zdecydować jaki obszar mapy chcemy zapisać sobie do trybu offline. To przydatna funkcja jeśli wiemy, że będziemy potrzebować mapy w obcym miejscu, a nie będziemy mogli skorzystać z transmisji danych. Dla mnie osobiście to największy atut tej aplikacji który sprawia, że Here zagości na iPhone'ie na dłużej.

Nokia_here_iOS_4
Nokia_here_iOS_3
REKLAMA
Nokia_here_iOS_1

Nokia Here to bardzo dobra alternatywa dla obecnych map Apple. Aplikacja nie należy do najpiękniejszych, same mapy wizualnie też nie zachęcają. Na uwagę zasługuje jednak szczegółowość tych map, wyznaczanie trasy przy wykorzystaniu informacji o korkach oraz możliwość zapisu fragmentu mapy offline. Przy ocenie aplikacji warto jeszcze pamiętać o tym, że to program w pełni darmowy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA