REKLAMA

Aupeo! to świetne radio internetowe z genialną aplikacją mobilną

Najważniejszą funkcją każdego smartfona jest dla mnie e-mail i komunikatory, to właśnie z nich korzystam najczęściej  Zaraz po funkcjach komunikacyjnych cenię sobie multimedialne strony mobilnych urządzeń, a wśród nich największa uwagę przywiązuję do muzyki. Aplikacje które mam zawsze pod ręką to m.in. Deezer, TuneIn Radio i jakiś klasyczny odtwarzacz muzyczny, których dosyć sporo ostatnio testuję. Do grona muzycznych programów dołączył własnie Aupeo! i już tłumaczę dlaczego.

08.11.2012 20.42
Aupeo! to ciekawe radio internetowe z bardzo dobra aplikacją mobilną
REKLAMA
REKLAMA

Aupeo! (tak ten wykrzyknik jest w nazwie) to bardzo rozbudowana platforma radiowa, która pozwala na całkowicie darmowe słuchanie muzyki zarówno z poziomu przeglądarki internetowej jak i urządzeń mobilnych. Aby przybliżyć możliwości tego radia zacznę od omówienia webowej wersji serwisu, a dopiero później przejdę do programu dedykowanego dla smartfonów - a to wszystko w myśl zasady, że najlepsze zostawiamy na deser.

Po wejściu na stronę www.aupeo.com naszym oczom ukaże się bardzo minimalistyczny i przejrzysty interfejs przeglądarkowej wersji serwisu. Całe menu odtwarzacza składa się z kafelków, które odrobinę przypominają wyglądem nowy pulpit Windowsa 8. Kafle te zostały podzielone na trzy niezbyt zaakcentowane kolumny: odtwarzacz muzyczny, polecani wykonawcy oraz inne opcje Aupeo.

Interfejs odtwarzacza Aupeo

Odtwarzacz jest bardzo czytelny i pozwala nam na zarządzanie słuchaną własnie muzyką. Serwis nie tylko przygotowuje playlisty, które możemy przesłuchiwać, ale również udostępnia możliwość przeskakiwania do kolejnego utworu oraz tworzenia naszego muzycznego DNA -   Aupeo pozwala nam na ocenianie odtwarzanych aktualnie utworów za pomocą dwóch przycisków: serduszka oraz przekreślonego okręgu. Serce oczywiście oznacza, że piosenka przypadła nam do gustu, natomiast skreślone kółko to opcja bana, czyli oznaczania danego utworu jako niechcianego.

Aupeo nie wymaga logowania i może działać bez problemów od razu po otwarciu strony w przeglądarce  Jeżeli jednak zdecydujemy się na założenie własnego konto - co zajmie nam zaledwie kilka sekund - zyskamy możliwość zapisywania naszego muzycznego DNA. Dzięki tej funkcji Aupeo będzie pamiętało nasz gust muzyczny bez względu na to, czy uruchomimy program w przeglądarce, na smartfonie czy też na tablecie.

Używając Aupeo warto odkryć i poznać funkcje generowania audycji według określonego gatunku muzycznego, artysty lub katalogu tematycznego. A jest tego cała masa, co zresztą widać na poniższym screenie, który i tak prezentuje tylko wycinek stacji radiowych.

Aupeo wybrane stacje muzyczne

Teraz zapowiadany deser, czyli aplikacja mobilna. Zanim przejdę do sedna, zdradzę jeszcze jedną ciekawostkę. Mianowicie Aupeo jest niemieckim startupem, który swoją siedzibę posiada w Berlinie. Jednak wszystkie mobilne aplikacje dostępne udostępnione w języku polskim, a deweloperzy zajmujący się tworzeniem programów na Androida są Polakami.

Samoouczek – Aupeo aplikacja mobilna

Testowałem Aupeo na iPodzie Touch oraz na Samsungu Galaxy S II i muszę powiedzieć, że program jest świetny. Menu aplikacji mobilnej zostało podzielone na 4 ekrany. Pierwszy z nich to lista dostępnych opcji oraz ustawień, drugi to odtwarzacz muzyczny, następnie są powiadomienia, a na ostatnim ekranie znajdziemy proponowane gatunki i kanały muzyczne.

Panel odtwarzacza jest bliźniaczo podobny do tego, który znamy z webowej wersji aplikacji  Na górze umieszczono klawisz play/stop i informacje o artyście i aktualnie odtwarzanym utworze. Poniżej jest okładka płyty, a obok niej klawisze pozwalające na zmianę lub ocenę danego kawałka. Jest też ikona koszyka, która przeniesie nas do sklepu i pozwoli na zakup utworu lub całego albumu.

Aupeo – ustawienia i odtwarzacz muzyczny

Na ostatnim ekranie mamy dostęp do kopalni zasobów muzycznych Aupeo. Jest tutaj możliwość wyboru głównego gatunku muzycznego oraz jego dokładne spersonalizowanie w tzw. tunerze gatunkowym. Dla przykładu gdy wybierzemy muzykę Rock, możemy następnie określić, który ze styli nam najbardziej pasuje, a do wyboru są: alternative, hard rock, rock&roll, heavu metal, indie rock, new wave, punk, progressive oraz industrial. Jest w czym wybierać!

Jest też tuner nastrojowy, w którym możemy wybrać styl muzyczny spośród wielu dostepnych opcji: stresful, calm, aggressive, danceable, energetic, dramatic, fun, melanholic, happy czy relaxing.

Aupeo – gatunki, style i tuner nastrojowy
REKLAMA

Muszę przyznać  że Aupeo od samego początku bardzo mi się spodobało, ale dopiero po testach mobilnej aplikacji wpadłem w prawdziwy zachwyt. Program jest rewelacyjny i warto go przetestować. Twórcy serwisu zadbali o wersje dla urządzeń z Androidem, iOS (iPhone/iPad), Windows Phone oraz dla Nokii z Symbianem.

Aupeo jest całkowicie darmowe i nie wymaga nawet rejestracji. Zarejestrować się jednak warto, aby tworzyć własne muzyczne DNA. Jeżeli będą przeszkadzały Wam reklamy, które czasami są odtwarzane pomiędzy kolejny utworami, możecie je wyłączyć opłacając abonament. Wtedy również pozbędziecie się limitu zmiany utworów (przeskakiwania do kolejnej piosenki) i będziecie mogli cieszyć się wyższą jakością dźwięku. Taka przyjemność kosztuje miesięcznie 4,95$ lub 49.95$ gdy zapłacimy za cały rok z góry. Osobiście używam obecnie wersji darmowej i nie narzekam na uciążliwość reklam, a jakość muzyki jest naprawdę przyzwoita.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA