REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wykop kupiony przez Allegro Group!

Wykop.pl - jeden z największych polskich serwisów społecznościowych należący w 80% do funduszu Garvest został w 100% przejęty przez Grupę Allegro należącą do holenderskiego MIH Allegro B.V., który z kolei jest częścią południowoafrykańskiego koncernu medialnego Naspers. Tym samym Wykop dołącza do m.in.: Allegro.pl, Bankier.pl, OtoMoto.pl, Ceneo.pl, czy Mojeauto.pl. Będzie jednak funkcjonował jako niezależna spółka.

16.10.2012
16:01
Wykop kupiony przez Grupę Allegro!
REKLAMA

To jedna z najbardziej spektakularnych transakcji w polskim internecie w 2012 r. Wykop, który w ciągu ostatniego roku urósł ponad 60% i odwiedzany jest aktualnie przez prawie 5 mln użytkowników (według Google Analytics) dołącza do największego podmiotu w polskim internecie, który dociera do prawie 75% polskich użytkowników internetu. Co ciekawe, wcześniej inny serwis jednego ze współwłaścicieli Wykopu, Tomasza Drożdżyńskiego - Szerlok.pl (dzisiaj działający jako Tablica.pl) również został przejęty przez Grupę Allegro. Inną ciekawostką jest fakt, że obie spółki - Grupa Allegro oraz Wykop Sp. z o. o. mają swoje siedziby w Poznaniu.

REKLAMA

Wykop powstał w grudniu 2005 r. jako polska wersja amerykańskiego serwisu Digg, który jako pierwszy dostrzegł potencjał nowego typu interakcji w internecie, gdzie jedni użytkownicy polecają drugim ciekawe treści. Podpatrzony z Zachodu pomysł na polskie realia przełożył uczeń średniej szkoły Piotr Chmolowski wraz z grupą programistów skupionych na stronie yume.pl. Już w pół roku po odpaleniu Chmolowski sprzedał swój serwis prywatnemu inwestorowi Tomaszowi Drożdżyńskiemu i odszedł z branży. Ten z kolei odsprzedał 80% udziałów holenderskiemu funduszowi private equity Garvest za 600 tys. zł sobie zostawiając 20%. Do teraz Wykop funkcjonował jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu prowadzona przez Michała Białka, który pełni rolę dyrektora operacyjnego. Od połowy września Wykop funkcjonuje jako spółka zależna od Grupy Allegro.

Jak dowiedział się Spider's Web, charakter funkcjonowania Wykopu się nie zmieni - nie są planowane zmiany na stanowiskach menedżerskich, nie będzie także zwolnień dotychczasowych pracowników, a zarówno charakter serwisu (social news), jak i model biznesowy (niestandardowa reklama) się nie zmienią. W takim ujęciu Wykop ma pozostać niezależny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA