REKLAMA

Urządzenia z Windows 8 nie muszą być drogie

Nie tylko dzisiejsza reklama Windows 8 pokazuje nam, że premiera nowego systemu Microsoftu zbliża się do nas wielkimi krokami. Mówią to też rozpoczęte przedsprzedaże w sklepach. W ich ofercie pojawiło się mnóstwo urządzeń z dotykowymi ekranami i preinstalowanym systemem Windows 8. Jako że mało kto lubi wydawać pieniądze, nawet na sprzęt, postanowiliśmy się przyjrzeć dwóm bardzo tanim propozycjom od Asusa oraz Acera.

15.10.2012 17.53
ASUS Tablet 810 (Windows 8)
REKLAMA

REKLAMA

Na pierwszy ogień pójdzie komputer Asus X202E. Jest to laptop z dotykowym 11,6-calowym ekranem o  rozdzielczości 1366x768 oraz całkiem mocnych (jak na takiego malucha) podzespołach. Pod maską znalazł się procesor Intel Core i3-3317U wraz ze zintegrowaną kartą graficzną Intel HD 4000, 4GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 500GB i prędkości obrotowej talerza 5400 RPM. Urządzenie wspiera najnowsze standardy łączności, takie jak USB 3.0 oraz HDMI. Jego waga to jedynie 1,38 kg, dzięki czemu nikt nie odczuje jego obecności w torbie czy plecaku. Jest to sprzęt przeznaczony dla zwykłych użytkowników, którzy nie uruchamiają nowych gier, ale chcą mieć komputer mobilny pozwalający na wykonywanie podstawowych zadań oraz umożliwiający korzystanie z dotykowego interfejsu nowego Windowsa. Najbardziej zaskakująca jest jego cena. Komputer ten kosztuje zaledwie 2199 zł. Nie wiem jak na was, ale na mnie zrobiła ona wrażenie.

X202E

Drugim ciekawym urządzeniem jest Acer Iconia Tab W510. Ten sprzęt z kolei ma 10,1-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości takiej samej jak w przypadku Asusa. Cechuje się przy tym gorszą specyfikacją techniczną. Został on wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Atom Z2760 ze zintegrowanym układem graficznym, 2GB RAM oraz 32GB wbudowanej pamięci flash. Urządzeniu nie zabrakło również elementów znanych ze smartfonów. Propozycja Acera ma wbudowany akcelerometr, czujnik światła, żyroskop i moduł GPS. Łączność bezprzewodowa jest możliwa dzięki Wi-Fi oraz Bluetooth w wersji 4.0.

Najważniejsze jednak jest to, że ekran Iconii jest odłączany od klawiatury i może pełnić rolę tabletu. Z kolei stacja dokująca w formie klawiatury pozwala na wygodniejszą pracę i skorzystanie z dodatkowego akumulatora, co przedłuży czas pracy urządzenia. Miałem okazję użytkować ten sprzęt na Intel Developer Forum 2012. Był on szybki, responsywny oraz ładnie i starannie wykonany. Jedyną wadą była stosunkowo duża waga ekranu i stacji dokującej. Pracownik Acera tłumaczył, iż jest to wina zastosowania dużych akumulatorów. Cóż, jeśli mam wybierać między długim czasem pracy, a niską wagą urządzenia, wybieram pierwszą opcję. Acer Iconia Tab W510 kosztuje 2299 zł, czyli 200 zł mniej niż iPad trzeciej generacji wyposażony w taką samą ilość pamięci flash. W tą cenę wliczona jest już stacja dokująca w formie klawiatury.

Acer-Iconia-W510-Windows-8
REKLAMA

Muszę przyznać, że niepokoiły mnie ostatnie doniesienia na temat drogich urządzeń z Windows 8. Jednak ujrzenie ceny dwóch opisanych wyżej komputerów sprawiło, że odzyskałem wiarę w Microsoft. Stara prawda mówi, że jeśli dowolny tablet kosztuje więcej niż iPad, nie ma szans na odniesienie sukcesu. Oczywiście zasada ta tyczy się konsumentów. W przypadku osób, które potrzebują bardziej zaawansowanych narzędzi (Windows 8 i oprogramowanie profesjonalne) cena ta mogłaby być oczywiście wyższa. Cieszy mnie jednak, że znajdą się naprawdę tanie urządzenia z nowym Windowsem, którymi nie zainteresuje się inż.Nowak czy grafik Mierzyński, ale też zwykły Kowalski, który po prostu szuka urządzenia do konsumpcji treści.

Z kolei Asusem zainteresują się osoby szukające taniego komputera, które “złapią się” na bajer w postaci dotykowego ekranu. Moim zdaniem w komputerach z nieobracanymi ekranami dotykowy interfejs nie ma racji bytu. Być może czas pokaże, że się myliłem. Wiem jedno - urządzenia z Windows 8 mogą być jednymi z najbardziej pożądanych prezentów na tegoroczną gwiazdkę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA