REKLAMA

Urządzenia Samsung z Windows 8 oraz Windows Phone 8 - nasze pierwsze wrażenia

Producenci są już wpełni uzbrojeni na nadchodzącą wielkimi krokami premierę Windows 8. Zaraz po premierze nowego systemu Microsoftu do sklepu trafią także urządzenia projektowane właśnie z myślą o jak najlepszym wykorzystaniu Modern UI. My sprawdziliśmy co ciekawego zaoferuje Samsung. Podczas krótkiego śniadania w siedzibie poznaliśmy kilka urządzeń napędzanych nowym Windowsem.

23.10.2012 15.32
Samsung gotowy na premierę Windows 8 -nowe ultrabooki, tablety, smart pc
REKLAMA

Warto podkreślić, że to było krótkie spotkanie, na którym przede wszystkim poznaliśmy dedykowany soft od Samsunga, same urządzenia tylko dodawały smaczku. Zapewne gdy pojawią się już w regularnej sprzedaży, nasza redakcja sprawdzi dogłębnie możliwości zarówno tabletów jak i hybryd, ultrabook'ów czy komputerów all-in-one.

REKLAMA
Samsung-Windows-8-foto-3

Jednym z moich największych koszmarów podczas obcowania z systemem Windows było i jest brandowanie go przez poszczególnych producentów. Kiedy sami składamy komputer instalujemy czystego Windowsa, jednak kupując laptopa na ogół trafiamy na olbrzymią ilość dodatkowych aplikacji mających na celu ułatwić nam życie, a w rzeczywistości pierwszy tydzień korzystania z nowego komputera to ciągłe usuwanie zbędnych programów. W Windows 8 powinno być z tym trochę lepiej, aplikacje rekomendowany przez producentów wydają się wreszcie mieć jakiś sens.

Samsung-Windows-8-foto-4

W przypadku Samsunga cały drugi ekran w interfejsie Modern UI zajęty jest przez szereg preinstalowanych aplikacji. Znajdziemy Evernote, Kindle czy specjalnie przygotowane na Polski rynek Onet News, Tuba FM i Tvn Player. Oczywiście użtkownicy pozostałych komputerów z Windows 8 będą mogli pobrać te aplikacje z Marketplace. Nie otrzymają jednak na przykład przedpremierowych odcinków wybranych seriali produkcji TVN czy innych ekskluzywnych materiałów. Wśród aplikacji znajdziemy też te, które doskonale znamy z innych urządzeń Samsunga, przede wszystkim smartfonów. Będzie więc komunikator ChatON, S Gallery czy Music HUB. Samsung nie zapomina także o użytkownikach chcących oglądać filmy na DVD czy Blu-ray - aplikacja S Player zagwarantuje do nich dostęp. Sam Microsoft zdecydował się nie wspierać odtwarzania filmów z tradycyjnych nośników.

Aplikacje zawsze można doinstalować i po dłuższym użytkowaniu systemu można stwierdzić czy są przydatne. Dlatego w przypadku Windows 8 nie mniej ważny jest sprzęt, na którym będziemy z niego korzystać. Nowy system Microsoftu chce zmienić przyzwyczajenia milionów ludzi na całym świecie, a ułatwić mają to nowe urządzenia. Większość producentów stara się na swój sposób połączyć zalety tabletów i Ultrabook'ów. Efekty bywają czasem wręcz komiczne, ale w przypadku Samsunga jest całkiem sensownie.

Przede wszystkim Koreańczycy bardzo rozsądnie podzielili swój sprzęt na poszczególne sekcje, a za tym pójdą także działania marketing itd. Wszelkie urządzenia z procesorami Intela dostępne będą w dziale IT - to komputery all-in-one, notebooki, Ultrabooki z dotykowym wyświetlaczem czy też wreszcie Smart PC, czyli hybrydy komputerów z tabletami. Natomiast Ativ Tab, czyli tablet z systemem Windows 8 RT i procesorem ARM, należeć będzie do sekcji mobilnej. To bardzo rozsądne działanie, które powinno sprawić mniej problemów z rozczarowaniem wynikającym z ograniczonych możliwości Winowsa RT.

Podczas naszego spotkania z nowym sprzętem Samsunga, mogliśmy zobaczyć tablet z procesorem Intela, Ultrabooka z dotykowym ekranem oraz tablet Ativ Tab i smartfon Ativ S. Wszystkie sprawiają świetne wrażenie. W przypadku tabletów największą wadą wydaje się być brak modułu 3G. Jednak prawdopodobnie jeszcze w tym roku operatorzy zaoferują Smart PC w wersji z wbudowanym modemem. To, co w przypadku tabletów z Intelem boli najbardziej, to ich waga. By były funkcjonalne niestety muszą swoje ważyć.

Samsung-Windows-8-foto-7

Złą wiadomość mamy dla tych którzy oczekują urządzeń z serii Ativ. Dostępne będą dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. Niewątpliwie jest jednak na co czekać. Smartfon Ativ S przypadł mi bardzo do gustu - wyglądem jest zbliżony do Galaxy S III, jednak wyposażony w Windows Phone 8, a z zewnątrz wykończony plastikiem wzrowanym na szczotkowane aluminium. To sprawia, że wygląda na sprzęt znacznie bardziej elegancki niż nowe Lumie czy telefony od HTC. Gdy nowe Lumie nosiłbym na co dzień to Ativ S dobrze wyglądałby w kieszeni marynarki.

Samsung-Windows-8-foto-6
Samsung-Windows-8-foto-5
REKLAMA

Wracając jednak do komputerów Samsunga z Windows 8, to w ofercie producenta powinien znaleźć się sprzęt dla każdego. Będzie hybryda oparta o procesor Atom jak i wersja Pro z mocniejszymi podzespołami. Sam mam mieszane uczucia co do Ultrabook'a z dotykowym ekranem. Jeśli Modern UI i dotyk potraktujemy tylko jako dodatek to jest to świetne, natomiast jeśli okaże się że pracujemy jedynie w nowym interfejsie, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest tablet z dołączaną klawiaturą.

Windows 8 to wielka zagadka dla branży IT. Tak naprawdę nikt nie wie jak zostanie on przyjęty przez użytkowników. To rewolucja, która może powieść się właśnie dzięki odpowiednim aplikacjom oraz dedykowanemu sprzętowi. Ten który Samsung zaprezentował wydaje się być dopracowany i funkcjonalny. Mam nadzieję, że jak najszybciej sprawdzimy go w praniu. Nawet ja jako użytkownik OS X oraz iPada z wielkim zaciekawieniem przyglądam się tym wszystkim hybrydom i innym rozwiązaniom.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA