REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Testujemy Skype dla Windows 8 - jest nieźle!

Przejęcie Skype’a przez Microsoft było jednym z najważniejszych wydarzeń w branży w 2011 roku. Microsoft po całej transakcji twierdził, że jest to jeden z najbardziej istotnych kroków w historii firmy, a Skype stanie się integralnym elementem systemu Windows. Ma być zintegrowany z kluczowymi produktami Microsoftu - Windows Phone, Xboksem 360 oraz Windows 8. Jako że pojawiła się kafelkowa wersja Skype, postanowiliśmy ją zainstalować i podzielić się swoimi wrażeniami z korzystania z niej.

26.10.2012
17:50
Skype na Windowsa 8  jest minimalistyczny i idealnie łączy cechy wyglądu Windows 8 i Skype’a.
REKLAMA
REKLAMA

By zainstalować Skype, trzeba wejść do Sklepu Windows. Obecnie aplikacja ta jest bardzo rozchwytywana, więc widać ją na głównym ekranie, w polecanych propozycjach. Po szybkiej instalacji i uruchomieniu aplikacji można zobaczyć biały ekran podzielony na trzy części: “ostatnie”, “ulubione” i “osoby”. Nazwy tych elementów idealnie oddają ich przeznaczenie. Dodatkowo na górze po lewej stronie znajduje się przycisk słuchawki. Po kliknięciu na niego można doładować swoje konto Skype i zadzwonić do znajomego na tradycyjny telefon. Po prawej stronie znajduje się nasze zdjęcie oraz imię i nazwisko. Po kliknięciu w nie możemy ustawić sobie opis, zmienić status, zmienić zdjęcie profilowe lub przejść na stronę internetową swojego konta Skype w celu dokonania większych zmian. By dodać kontakt należy kliknąć na ekran główny prawym przyciskiem myszy lub wykonać wolny ruch palcem z góry ekranu o kilka centymetrów w dół.

Sk
Skype1

W oknie rozmowy nie mamy zbyt wielu możliwości działania. Możemy tylko prowadzić czat, dzwonić lub prowadzić wideorozmowę. W trakcie rozmowy można też dodać kolejnego uczestnika czatu. Niestety nie ma możliwości przesyłania plików ani udostępniania obrazów. Ktoś za bardzo wziął do siebie hasła mówiące o prostocie i minimaliźmie. Według mnie to karygodne, że komunikator tworzony przez tak dużą firmę jak Microsoft nie ma możliwości wysyłania plików. Nawet jeśli użytkownik starszego Skype’a próbuje wysłać coś osobie korzystającej z kafelkowej wersji programu, u tej drugiej pojawia się komunikat “Użytkownik chce wysłać ci plik. Ta wersja nie obsługuje jeszcze tej funkcji.” W tym zdaniu optymistyczne napawa nas tylko słowo “jeszcze”. Widocznie Microsoft zamierza dodać tą funkcjonalność.

Skype2
Skype3

Na koniec warto wspomnieć od wyglądzie komunikatora. Jest on minimalistyczny i idealnie łączy cechy wyglądu Windows 8 i Skype’a. Dominują tu proste kształty oraz kolory biały i liczne odcienie niebieskiego. Krótko mówiąc, prezentuje się świetnie. Podoba mi się również to, że aplikacja jest przystosowana do działania na ⅕ ekranu. Dzięki temu można jednocześnie korzystać z komunikatora i robić coś innego. W desktopowej wersji Skype można było co najwyżej przeznaczyć na komunikator pół ekranu (znana z Windows 7 funkcja Snap), co było ogromną stratą miejsca. Dzięki pełnej integracji z Windows 8 nie musimy logować się do aplikacji, a komunikator jest zawsze włączony. Jeśli nie ustawimy innej opcji, na ekranie będą pojawiać się nam powiadomienia o nowych wiadomościach, tak jak w przypadku aplikacji wbudowanych w system operacyjny Windows 8.

Skype4
REKLAMA
Skype 7

Reasumując, kafelkowy Skype to dobry i ładny komunikator, a jedyną jego wadą jest brak możliwości udostępniania pulpitu i wysyłania plików. Jest to aplikacja, którą po prostu trzeba zainstalować na swoim komputerze z Windows 8. Polecamy każdemu dotychczasowemu użytkownikowi Skype i nie tylko.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA