REKLAMA

AKTUALIZACJA: Skok z 36,5 km i przekroczenie bariery dźwięku w spadaniu? Zaraz okaże się, czy to możliwe dzięki misji Red Bull Stratos!

Czego może dokonać człowiek? Może na przykład spróbować wykonać skok z 36,6 kilometra. Felix Baumgartner dokona tego czynu już dosłownie za chwilę, całość będzie transmitowana na YouTube'ie, a świat oczekuje, czy Baumgartner stanie się pierwszym człowiekiem, który przekroczy prędkość dźwięku w spadku swobodnym, i przy okazji pobije trzy inne rekordy.

09.10.2012 17.39
Specjalnie przygotowany balon z kapsułą kosmiczną wyniesie Baumgartnera z Roswell w Nowym Meksyku na wysokość dokładnie 36576 metrów. Stamtąd Baumgartner wyskoczy - okaże się wtedy, czy uda mu się przekroczyć magiczną barierę dźwięk
REKLAMA

REKLAMA

Specjalnie przygotowany balon z kapsułą kosmiczną wyniesie Baumgartnera z Roswell w Nowym Meksyku na wysokość dokładnie 36576 metrów. Stamtąd Baumgartner wyskoczy - okaże się wtedy, czy uda mu się przekroczyć magiczną barierę dźwięku, czy zaawansowana technologia, którą przygotowywano od 8 lat nie zawiedzie, oraz czy sam bohater da sobie radę - z pewnością nie będzie to proste z psychologicznego punktu widzenia. Jednak Baumgartner przygotowywał się do skoku od 5 lat, przeszedł mnóstwo szkoleń i treningów... No i sam się zgodził na skok:) Z komentarzu na stronie misji "A matka wie???"

Felix Baumgartner ubrany będzie w niezwykle zaawansowany kombinezon, potrafiący kontrolować ciśnienie wewnątrz kombinezonu oraz temperaturę (na wysokościach, na które zostanie wyniesiony, temperatura sięga nawet -68 stopniu celsjusza). Cała misja oprócz oczywistej sławy i promocji marki Red Bull ma pomóc też w badaniach przydatnych naukowcom pracującym nad bezpieczeństwem lotów kosmicznych, astronautów, a w przyszłości także turystyki kosmicznej.

O technologii wykorzystanej do misji, a bez których ta nie mogłaby się odbyć, przeczytać można na oficjalnych stronach Red Bull Stratos, Tam również obejrzycie na żywo transmisję (embedd również u nas, pod tekstem). Jeśli Baumgartner nie wpadnie w ruch obrotowy, jeśli sprzęt nie zawiedzie, jeśli... To uda mu się pokonać barierę dźwięku w ciągu zaledwie 40 sekund.

Trzymamy kciuki!

AKTUALIZACJA:

Misja została po raz drugi przełożona ze względu na niesprzyjający wiatr. Gdy Baumgartner będzie startował, prawdopodobnie jutro, poinformujemy Was!

REKLAMA

AKTUALIZACJA:

Baumgartner dziś prawdopodobnie skoczy - siedzi już w kapsule, trwają przygotowania do startu i napełnianie balona. Trzymamy kciuki!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA