REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Netia Player: set-top-box na miarę telewizji osobistej - recenzja Spider's Web

Żyjemy w czasach, gdy telewizja ulega znaczącej transformacji. Powoli odchodzimy od kanałów nadawanych linearnie do treści na żądanie. Jeśli już oglądamy tradycyjne programy TV, to często staramy się je nagrywać, bądź też wybierać z elektronicznego przewodnika po programach (EPG). Do Smart TV wcale nie jest potrzebny najnowszy telewizor za kilka tysięcy złotych – wystarczy set-top-box, czyli niewielkie dodatkowe urządzenie. Jednym z najciekawszych rozwiązań na naszym rynku jest Netia Player.

08.10.2012
17:51
Recenzja Netia Player czyli Smart TV w każdym telewizorze
REKLAMA

Wygląd i wyposażenie zestawu

REKLAMA

Netia Player to urządzenie wielkością porównywalne do domowych routerów, bądź też dekoderów cyfrowej telewizji naziemnej. Jest estetyczne i dobrze prezentuje się na tle pozostałych sprzętów głównie ze względu na swój czarny kolor. Jakość wykonania pozostawia jednak trochę do życzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że to sprzęt, który użytkownik otrzymuje w dzierżawę często za symboliczną złotówkę. Subsydiowanie wszelkiej maści dekoderów to w tej chwili jeden z największych kosztów dla operatorów.

NETIA_PLAYER-02

Netia Player oferuje spore możliwości – wśród złącz znajdziemy porty USB z przodu i tyłu urządzenia, wejście antenowe, Ethernet, HDMI oraz wbudowany moduł Wi-Fi. W zestawie jest też przejściówka do złącza Scart, co pozwoli podłączyć urządzenie do starszych modeli telewizorów, np. kineskopowych.

NETIA_PLAYER-01

Najsłabszym elementem Playera Netii jest dołączany pilot. Na tle pilota do dekodera telewizji n, czy tych znanych z telewizorów, ten wypada blado. System średnio reaguje na jego działanie, klawisze są nie przyjemne w dotyku, a ich duże zagęszczenie na małej powierzchni wcale nie ułatwia zadania. Na szczęście od kilku dni jest już dostępna alternatywa – na stronach Netii można pobrać odpowiednią aplikację mobilną dla telefonów z systemem Android. Wkrótce ma ona trafić do Google Play oraz Apple App Store.

Pilot w smartfonie to rozwiązanie może nie idealne, ale gdy nie odpowiada nam ten dołączony do zestawu i nie posiadamy zaawansowanego pilota uniwersalnego, to dedykowana aplikacja mobilna to zdecydowanie najlepsze wyjście, szczególnie że w przypadku interaktywnych treść nawigacja na ekranie dotykowym jest łatwiejsza, niż tradycyjnym pilotem.

NETIA_PLAYER-03
NETIA_PLAYER-05
NETIA_PLAYER-04

Możliwości

Wygląd pilota nie jest jednak najważniejszy – urządzenie ma przede wszystkim działać i być przydatne użytkownikowi, a sprzęt od Netii jest dziś najbogatszym jeśli chodzi o możliwości produktem na rynku urządzeń oferowanych przez operatorów, jak i wśród ogólnie dostępnych przystawek telewizyjnych.

NETIA_PLAYER-06

Podstawową funkcją jest oczywiście odbiór telewizji linearnej. Netia Player umożliwia dostęp zarówno do cyfrowej telewizji naziemnej, jak i IPTV, czyli sygnału telewizyjnego przesyłanego przez sieć internetową. Odbiór DVB-T na tym urządzeniu nie różni się niczym od innych dekoderów czy telewizorów - podłączamy antenę, wyszukujemy dostępne kanały i oglądamy.

W przypadku pozostałych kanałów po IPTV wszystko zależy od tego, jaki pakiet wybierzemy oraz jakie łącze Netia może nam w danym miejscu zaoferować. Przy łączu 6 Mb/s telewizja działała płynnie, jednak o wysokiej jakości obrazu mogłem zapomnieć. Chciałbym, by telewizja dostępna przez łącza szerokopasmowe rozwinęła się w naszym kraju tak, by wszędzie można było streamować obraz w jakości HD. To pozwoliłoby porzucić talerze satelitarne na naszych blokach i domach.

NETIA_PLAYER-10

Ważnym dodatkiem do oglądania telewizji jest EPG, czyli cyfrowy program TV. W przypadku Netia Playera interfejs graficzny tej funkcji jest przyjemny, a nawigacja intuicyjna. Ciekawym udogodnieniem są zdjęcia przy wybranych pozycjach, czy ikonki określające tematykę danego materiału. Dodatkowo podłączając dysk zewnętrzny po USB otrzymujemy opcję nagrywania wybranych programów.

NETIA_PLAYER-09

Netia Player to jednak nie tylko dekoder telewizyjny - to także odtwarzacz multimediów. Możemy podłączyć do niego pendrive'a lub dysk zewnętrzny, by oglądać swoje filmy, zdjęcia czy odtwarzać muzykę na telewizorze. To przydatna funkcja szczególne dla posiadaczy starszych modeli telewizorów, które nie są wyposażone w podobne udogodnienia. Istnieje także możliwość uzyskania dostępu do plików w naszej sieci.

NETIA_PLAYER-08

Najważniejszym elementem telewizorów oraz urządzeń STB staje się Smart TV. Funkcje sieciowe to to, czego oczekujemy od ekranu w naszym dużym pokoju. Netia Player oferuje dostęp do Facebooka, plotek.pl, tvn meteo oraz gazeta.pl. To przydatne serwisy, ale to usługi VOD są tym co najbardziej interesujące. W Netia Player znajdziemy więc: tvn player, ipla, TVP Sport, Kinoplex, HBO GO, a także YouTube oraz muzyczny streaming – Tuba.fm.

NETIA_PLAYER-11

To bogata oferta - szczególnie dostępność HBO Go jest bardzo miła. To dodatkowo płatna usługa pozwalająca oglądać treści z HBO na Netia Player, przeglądarce internetowej, tablecie oraz smartfonie. Wybierając ofertę Netii nie ograniczamy się tylko do urządzenia podłączanego do naszego telewizora, ale dostajemy dostęp do chociażby topowych seriali gdziekolwiek chcemy.

Tvn player czy ipla są doskonale znane zarówno z sieci jak i aplikacji Smart TV na telewizorach czy odtwarzaczach blu-ray. TVP Sport to serwis dedykowany fanom sportu lubującym się w propozycjach Telewizji Polskiej, natomiast Kinoplex to serwis VOD od Agory. Niestety w wersji dostępnej w Netia Player jest on wybrakowany o wiele interesujących pozycji, a szkoda.

NETIA_PLAYER-07

Funkcje sieciowe to ważny element Netia Player, sprawiający że urządzenie jest wartę uwagi szczególnie, gdy zakupiliśmy niedawno telewizor, jednak nie oferuje on tak szerokiej gamy serwisów VOD.

Podsumowanie

REKLAMA

Netia Player nie jest urządzaniem perfekcyjnym - Netia powinna jeszcze postarać się o optymalizację oprogramowania, jednak szeroki zakres możliwości, całkiem przyzwoita oferta kanałów telewizyjnych oraz bogata oferta serwisów VOD na czele z HBO Go sprawiają, że sprzęt jest godny zainteresowania zarówno dla obecnych abonentów Netii, jak i tych, którzy zastanawiają się z jakiej oferty skorzystać. Sprzętowo to rozwiązanie dla osób, które mają starsze telewizory i chciałyby korzystać z nowoczesnych opcji nie wydając przy tym kilku tysięcy złotych na nowy ekran.

Liczę na to, że operator jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i wkrótce udostępni w Netia Playerze kolejne serwisy internetowe, ulepszy oprogramowanie, a może i w przyszłości wprowadzi przystawkę o jeszcze większych możliwościach. Można nawet żałować, że sprzęt ten nie jest dostępny na wolnym rynku bez umowy, bo z pewnością znalazłyby się osoby, które za kilkaset złotych zaktualizowałyby swój telewizor do Smart TV.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA