REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

NFC wreszcie przydatne w Polsce. Wszystko dzięki współpracy Orange i mBanku

Czy telefony wyposażone w technologię NFC niedługo będą przydatne także w Polsce? Tak, ale jak na razie tylko dla klientów Orange. Usługa Orange Cash została przygotowana wspólnie z mBankiem oraz MasterCard i od listopada umożliwi wykonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu komórkowego.

16.10.2012
9:47
NFC wreszcie przydatne w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Nowa karta ma dosyć długą nazwę: mBank MasterCard Orange Cash i jest połączeniem karty SIM Orange oraz przedpłaconej karty mBanku. Pozwala ona na wykorzystanie telefonu jak zbliżeniowej karty płatniczej. Musi być spełniony tylko jeden warunek: telefon musi być wyposażony w moduł NFC. Za pomocą tak wyposażony go telefonu będzie można wykonywać we wszystkich punktach oznaczonych Master Card PayPass. Karta może być też wykorzystywana do transakcji internetowych oraz płatności zdalnych MasterCard Mobile.

W ciągu ostatnich 4 lat Polska stała się niekwestionowanym liderem rozwoju płatności zbliżeniowych. Ponad jedna trzecia terminali płatniczych wspiera już technologię Mastercard PayPassTM, a ponad 10% wszystkich transakcji kartami MasterCard w Polsce jest dokonywanych za pomocą PayPass. Pod względem miesięcznej liczby takich transakcji jesteśmy w pierwszej trójce państw na świecie. Dla klientów płatności mobilne to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo w codziennym życiu, dlatego są one strategicznym obszarem rozwoju MasterCard. Naszą misją jest wprowadzanie przełomowych rozwiązań, które odmieniają oblicze usług płatniczych – z takim przełomem mamy do czynienia dzięki Orange Cash.

Karta bankowa umieszczona w karci SIM nie może pełnić funkcji karty kredytowej, trzeba ją wcześniej zasilić. Jest ona anonimowa, ale jeśli klient zdecyduje się na jej rejestrację, dostanie darmowe 15 zł do wydania. Należy zrobić to szybko, bo dodatkowe pieniądze dostanie pierwszych 20 000 klientów. Kolejny możliwy do uzyskania bonus to zwrot 50% kwoty zasileń karty przez trzy miesiące (maksymalnie 50 zł/miesiąc). By zyskać gratisowe 150 zł, należy założyć eKonto w mBanku i z niego zasilać swoje konto.

Lista telefonów z technologią NFC w ofercie Orange:

Muszę przyznać, że wiadomość ta mnie zaintrygowała. Zawsze denerwuje mnie szukanie wśród dokumentów i wizytówek karty płatniczej. O wiele łatwiej jest wyciągnąć z kieszeni telefon i przyłożyć do czytnika PayPass. Kolejnym problemem karty zbliżeniowej jest pogorszenie działania innej karty znajdującej się w portfelu. W moim przypadku drugą kartą jest karta miejska, z której aktywnie korzystam. Przed każdym wejściem na stację metra muszę przeszukiwać portfel, wyjmować z niego kartę płatniczą, przechodzić przez bramkę i znowu schować kartę. Wielu powie, że to problem pierwszego świata. Osoby te będą mieć rację, ale chyba każdy mieszkaniec Warszawy z powodu takiej błahostki kiedyś spóźnił się na pociąg metra.

REKLAMA
700-nokia-lumia-610-white

Telefonem z NFC będę bardzo chętnie płacił, bo prawie każdy terminal obsługuje PayPass. Odpada więc problem braku infrastruktury. Zapewne największą niedogodnością staną się... ludzie, którzy będą dziwnie reagować na przykładanie telefonu do czytnika. Jednak zapewne problem ten rozwiąże się w ciągu kwartału. Tyle czasu daję na częściowe upowszechnienie się rozwiązania promowanego przez Orange. Niestety by otrzymać kartę SIM z kartą zbliżeniową, konieczne jest podpisanie kontraktu. Oznacza to, że większość z nas nie będzie mogła skorzystać z tego rozwiązania, przynajmniej do czasu wprowadzenia go też przez innych operatorów

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA