REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Krótka historia mediów społecznościowych

Internet od początków lat ’90 ubiegłego wieku stawał się coraz to bardziej miejscem spotkań z innymi ludźmi. W tej dziedzinie udało mu się łamać niemal, o ile nie wszystkie bariery, jakie do tej pory uniemożliwiały poznanie osób o podobnych zainteresowaniach do naszych oraz później utrzymanie z nimi kontaktu, to przynajmniej większość z nich. Oczywiście internet to nie tylko portale społecznościowe, ale wydaje się, że to one w ostatnim czasie bardzo dynamicznie napędzają korzystanie z sieci przez wiele osób. Dlatego warto się przyjrzeć krótkiej historii tego miejsca.

23.10.2012
14:32
Ponad prawie 20 lat historii serwisów społecznosciowych zawarte na infografice
REKLAMA
REKLAMA

Już w roku 1994 powstał pierwszy osobisty blog, którego założył ówczesny student college’u Swarthmore Justin Hall, który uruchomił swoją stronę „Justin’s Links from the Underground” prowadząc potem bloga przez 11 długich lat.

Rok później powstaje Classmates.com, który umożliwił odnalezienie znajomych ze szkolnych czasów. Czy pomysł wypalił? Najlepiej przypomnijmy sobie jaki serwis społecznościowy w Polsce rozpoczął szał na ten kawałek wirtualnego tortu serwisów internetowych.

Jeszcze w 1999 roku powstają dwie platformy blogowe, z których to obecnie większość z nas pamięta zapewne tylko Bloggera, a swego czasu stosunkowo popularnym miejscem do dzielenia się własnymi przemyśleniami oraz pomysłami był również LiveJournal.

Rok później, na zakończenie XX wieku, Jimmy Wales oraz Larry Sanger uruchamiają Wikipedię. Czy zmieniła ona świat otaczający nas, czy miała wpływ na nasze przyzwyczajenia jest tylko pytaniem retorycznym. Kto dziś sięga do papierowej encyklopedii, gdy za pomocą naszych komputerów, telefonów, tabletów mamy dostęp do największej encyklopedii świata. Niekoniecznie najlepszej, ale, co trzeba pamiętać, powstającej przy udziale społeczności jej użytkowników.

Nowy XXI wiek rozpoczął się bardzo dynamicznie, począwszy od pojawienia się Friendstera, przez MySpace oraz powstanie WordPressa, aż po ówczesny TheFacebook.com, bez którego coraz trudniej wyobrazić sobie internet oraz nasz świat.

XXI wiek to również era obrazu. Sam Facebook coraz bardziej skłania nas do konsumowania treści, które są głównie obrazami. Nie można zatem pominąć powstanie zarówno Flickra, bez którego entuzjaści fotografii nie wyobrażają sobie internetu, jak i YouTube’a, który może już wkrótce zagrozi tradycyjnej telewizji.

Wreszcie w 2006 roku powstaje „ćwierkacz”, czyli Twitter, który wciąż ma problemy, by w naszym kraju zyskać odpowiednią popularność na miarę jego potencjału.

Lata 2008 – 2009 można określić jako wyjście sieci społecznościowych oraz portali w miasto. To wszystko za sprawą powstania Groupona oraz foursquare’a, które stały się dla wielu lokalnych firm oraz punktów usługowych jednymi z ważniejszych dróg dotarcia do potencjalnych klientów.

Portale społecznościowe, YouTube, Flickr, Wikipedia pozwoliły niemalże wszystkim internautom współtworzyć internet i wyrażać swoje zdanie przed milionami innych osób i to chyba najbardziej pociąga kolejne osoby zaczynające przygodę z siecią.

REKLAMA

Co przyniesie przyszłość? Wątpliwe, aby ktoś był w stanie to przewidzieć, gdyż chyba nikt nie przewidział, że będziemy się znajdować w miejscu, w którym obecnie jesteśmy. Dla każdego również inne wydarzenia z poniższej infografiki lub też nie znajdujące się na niej będą tymi ważnymi w rozwoju współczesnej sieci, która stała się siecią wybitnie społecznościową.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA