1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Gartner wieszczy śmierć komputerów: Android w 2016 roku prześcignie system Microsoft Windows

W 2016 roku liczba urządzeń z Androidem będzie większa niż tych z Windows
115 interakcji
dołącz do dyskusji

Założona w 1979 roku w USA firma doradcza postanowiła przedstawić swoją wizję świata IT, ale i ogólnie zmian, jakie mają spotkać nas w najbliższych latach. Po 4 latach od narodzin systemu mobilnego od Google to dziś w Androidzie upatrują przyszłość. Co ważne, nie byle jaką przyszłość, gdyż ten do końca 2016 roku ma prześcignąć pod względem liczby używanych urządzeń sam system operacyjny od Microsoftu czyli Windowsa.

Generalnie rzecz ujmując futurologia, na którą od czasu do czasu i my sobie pozwalamy w swoich tekstach, ma to do siebie, że równie dobrze może się sprawdzić, jak i też nie. Osobiście na naszym okręcie pod banderą Spider’s Web znajduję się raczej po stronie załogi twierdzącej, że obwieszczanie Ery Post-PC, o której już wielokrotnie pisał i mówił Przemek, jest jeszcze przedwczesne.

Przedwczoraj minęła 4 rocznica od premiery zarówno systemu Android, jak i pierwszego smartfona z tym systemem HTC T-Mobile G1. Jak wiele się przez te lata zmieniło chyba nikomu nie trzeba mówić. Wydawać by się mogło, że ta premiera odbyła się dawno temu. Faktem jest, że bieg wydarzeń świecie IT przebiega w tempie iście sprinterskim. Naprawdę ciężko nadążyć za Usainem Boltem ;-). W chwili premiery pierwszego telefonu z systemem Android ta sama firma doradcza przewidywała, że nowy mobilny OS w 2011 roku zdobędzie około 10% rynku smartfonów. Jak bardzo te szacunki były zaniżone nie trzeba mówić. Niemniej jednak nie ma powodów się pastwić nad tą prognozą, jestem przekonanych, że większość osób ostrożnie prognozowałaby udział w rynku nowego systemu operacyjnego.

Cztery lata później Gartner znacznie przychylniejszym okiem patrzy na przyszłość tego systemu. Na koniec 2016 roku na świecie ma być obecnych 2,3 miliarda komputerów, tabletów oraz smartfonów działających pod kontrolą systemu Android. Dla porównania urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Windows ma być 2,28 miliarda sztuk. Niewielka różnica, ale zapewne spędzająca sen z powiek szefostwu Microsoftu. Oczywiście jest to tylko wizja przyszłości, gdyż obecnie mamy na świecie 1,5 miliarda urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu w porównaniu do 608 milionów urządzeń z systemem Google.

Jeśli tak by miało się stać, to Android będzie pierwszym systemem operacyjnym, który przełamie globalną dominację Microsoftu. W całej tej historii nadal mam spore wątpliwości na ile takie liczby w 2016 roku będą wynikiem porzucenia tradycyjnych komputerów na rzecz tabletów czy też hybrydowych konstrukcji, a na ile będzie to wynikało z coraz to bardziej rosnącej popularności Androida w telefonach. Także wśród klientów, którzy do tej pory używali ficzerfonów, które oczywiście po żadnej ze stron walki pomiędzy Google a Microsoftem nie mogły się opowiedzieć.

Sądzę, że zwolennicy Ery Post-Pc jednak takich wątpliwości nie mają i są przekonani nad tym że hybrydowe rozwiązania oraz tablety zabiją nasze komputery. Patrząc wstecz jak bardzo świat się zmienił w ciągu ostatnich 5 lat jednak, nie zdecyduję się postawić żadnych pieniędzy (no może poza symbolicznym 1 groszem) na to jak rynek IT będzie wyglądał w 2016 roku.

Oby wraz z prognozami co do powszechności Androida do końca tego 2016 roku udało się wyeliminować bolączki tego systemu, przynajmniej te największe, gdyż nie mam wątpliwości, że nie ma rzeczy idealnych. Wtedy z umiarkowanym spokojem mogę czekać na obrót spraw, jaki wieszczy amerykańska firma. Choć już na koniec telewizji, radia, książek i prasy wciąż czekamy...więc może to zająć „chwilę” nim się ziści.

źródło: reuters.com, gartner.com

ikona wpisu: shakyaces.com