REKLAMA

ZTE + Mozilla = <3

19.09.2012 14.55
ZTE wierzy w Mozillę.
REKLAMA
REKLAMA

ZTE stara się przestać podążać śladem małych, azjatyckich firm, które wypuszczają tylko niskiej jakości urządzenia z Androidem. Zamiast tego chce trafić do wielu klientów, więc tworzy wszystkie możliwe modele telefonów komórkowych. Także te z najnowszym systemem Mozilli.

Android, Windows Phone, Gecko? Proszę bardzo. Procesory ARM, x86? Nie ma problemu. Może wydawać się, że już niebawem ZTE będzie produkować wszystkie możliwe sprzęty mobilne. O niczym innym nie może świadczyć chęć wyprodukowania telefonu z systemem Mozilli. ZTE prawdopodobnie chce nieco wybić się będąc pionierem stosowania nowego rodzaju oprogramowania, tak jak zrobił to HTC dzięki wypuszczeniu pierwszego telefonu z Androidem, modelu G1.

Sądzę jednak, że ZTE jest w trochę innej sytuacji niż HTC. Gdy Android pojawiał się na rynku, nie miał poza iPhone’em żadnej realnej konkurencji. Na wielu smartfonach zainstalowany był skostniały Windows Mobile 6, a liderem był Symbian, który za nic nie chciał dostosować się do zmieniających się realiów. Teraz rynek wygląda zupełnie inaczej. Niemal każdy użytkownik smartfonów wie, czym jest iPhone i kojarzy markę Android. Panuje swoisty duopol, którego nie może przełamać wypadające z rynku Symbian i BlackBerry OS oraz dopiero wchodzący na niego na poważnie Windows Phone. Krótko mówiąc, bez powstania nowej kategorii urządzeń (a taką były łatwe w obsłudze smartfony) nie jest możliwa rewolucja w świecie oprogramowania. A nawet gdyby ktoś chciał taką wywołać, to raczej nie zrobi tego Mozilla. Szczerze mówiąc, Mozilla OS niespecjalnie do mnie przemawia.

 

Warto zastanowić się też, czy ZTE nie dostało pieniędzy od Mozilli za to, że chce promować ich system. Mozilla potrzebowała takiego producenta, a nie mogła sobie pozwolić na współpracę z Nokią (lider Windows Phone), Samsungiem (lider Androida), ani LG i HTC (mocna pozycja w świecie Androida). Musiała wziąć kogoś ze średniej, by nie powiedzieć z niższej półki. Taką firmą jest właśnie ZTE. Szczerze mówiąc, jestem ciekaw, jak przyjmie się na rynku system od Mozilli. Jak wspominałem, moim zdaniem nie ma na niego miejsca. Jednak rynek zadziwiał mnie już tyle razy, że być może okaże się, że się myliłem. Jest tu jakiś użytkownik smartfonów szokujący nowości albo jakiś fan MeeGo? Ktoś w ogóle czeka na OS Mozilli? Szczerze mówiąc, nie spodziewam się lasu rąk i ogromu komentarzy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA