REKLAMA

Western Digital wprowadza ultracienkie dyski twarde

21.09.2012 09.35
Ultracienkie dyski twarde od WD
REKLAMA
REKLAMA

Każdy kto widział Zenbooka wie, że jest to wyjątkowo cienki komputer. Zawdzięcza to  głównie zastosowaniu malutkiego dysku SSD, zintegrowanego z płytą główną. Co jednak mają zrobić producenci tanich Ultrabooków, którzy do produkcji swojego sprzętu używają hybrydowych dysków twardych składających się nie tylko z pamięci Flash, ale też tradycyjnych talerzy. Odpowiedź jest prosta – skorzystać z produktu WD.

Western Digital, jeden z największych producentów dysków twardych zaprezentował właśnie modele o grubości 5 mm. Są to oczywiście dyski jednotalerzowe o pojemności 500GB. Ich inną unikalną cechą jest zastosowanie interfejsu SATA z miniaturową wtyczką. Niestety nie znamy pojemności zainstalowanej pamięci flash. Wiadomo tylko, że dyski należą do serii WD Black oraz WD Blue i zostały wyprodukowane na przełomie sierpnia i września. Oznacza to, że najprawdopodobniej znajdą się  w nowych modelach Ultrabooków, które pojawią się na rynku zaraz po premierze Windowsa 8.

Warto dodać, że to Intel nawoływał do produkcji cienkich dysków twardych, które miałyby się znaleźć w Ultrabookach. Co prawda SSD jest szybszy, ale nie oznacza to, że jest lepszy. Wiele osób kupuje Ultrabooka jako swój jedyny komputer, a w takim 128GB miejsca na wszystkie nasze pliki to trochę za mało. Najbliższym przykładem jest moja druga połówka, która kupując Della 14Z 5423 (świetny Ultrabook za 2999 zł) powiedziała, że nic jej po bardzo szybkim dysku, na którym się nic nie zmieści. Chyba zapiszę gdzieś te słowa, bo odzwierciedlają podejście zwykłego człowieka, o czym osobom testującym sprzęt zdarza się często zapominać.

Gwoli porównania, typowa grubość 2,5-calowych dysków twardych wynosi 9,5 mm w przypadku konstrukcji dwutalerzowej lub 12,5 mm jeśli chodzi o dysk trzytalerzowy. Od kilkunastu miesięcy dostępne są też dyski jednotalerzowe o grubości zmniejszonej do 7 milimetrów. Jak widać, postęp w dziedzinie zmniejszania komponentów jest bardzo duży.

Cieszy mnie, że producenci tworzą rozwiązania przeznaczone nie tylko dla entuzjastów, ale też dla zwykłych użytkowników. Szybsze procesory, karty graficzne, dyski SDD – wszystko to powstaje z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. W tym wypadku jest inaczej – jest to rozwiązanie zrobione z myślą o najtańszych ultracienkich komputerach. Ciekawe, ile będzie wynosić cena tych dysków. Niestety także ta  informacja nie została ujawniona.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA