REKLAMA

Tizen 2.0 - co wiemy, a raczej czego nie wiemy ?

22.09.2012 07.43
Tizen 2.0 – co wiemy, a raczej czego nie wiemy ?
REKLAMA
REKLAMA

Pamiętacie jeszcze system Tizen? Tak, tak istnieje takie coś i jest rozwijane przy wsparciu Samsung’a i Intel’a gdzieś w zaciszu biur ich pracowników i nie tylko. Pierwszą wersje ujrzeliśmy w maju tego roku, no i to by było na tyle z pokazywania się publicznie tego systemu.
Jednak może rozwińmy to trochę bardziej, rzućmy więcej szczegółów, domysłów i plotek. Pominę w całym wpisie mniejszych graczy biorących udział w całym projekcie Tizen i pozostanę przy tych liczących się najbardziej.
Chyba najciekawszym pytaniem jest ”po co komu kolejny system?!”. No właśnie, szczególnie Samsung’owi, który posiada smartfony z Androidem, badą i Windows Phonem ( 7 i 8 ) ? Śpieszę z odpowiedzią. Ostatnio da się zauważyć, iż systemy powstają jak grzyby po deszczu, no prawie. Mamy iOS, Android’a, Windows Phone 8, badę, BB10, MeeGo, Symbian, już niebawem Firefox OS i jeszcze kilku mniejszych graczy. A więc dlaczego postawiono na stworzenie kolejnego ?
Odpowiedź jest prosta, ekosystem !
Tizen będzie wspierał aplikacje z bady, będzie posiadał emulator aplikacji z Android’a; będzie instalowany w smartfonach, tabletach, telewizorach, samochodach i netbookach. Całkiem nieźle prawda ? A przy wsparciu Intel’a, HTC, Samsung’a, Acer’a, Asus’a, LG i Huawei’a oraz Linux Foundation a nawet Toyoty, to wszystko wydaję się całkiem realne.
W tym roku developerzy uzyskali dostęp do pierwszej wersji SDK Tizen 1.0 Larkspur oraz do pierwszego urządzenia z Tizen’em ( specyfikacja zbliżona do Galaxy S2 ). Na konferencji rozpoczętej 7 maja 2012 usłyszeliśmy wiele zapowiedzi. Dowiedzieć się można było również o tym, iż pierwsze słuchawki na rynek masowy mają zostać zaprezentowane w Q4 2012 lub Q1 2013. Dzisiaj dotarła do mnie informacja jakoby Samsung przygotował wersje Galaxy S3 z systemem Tizen. Nie wiadomo jednak czy jest to słuchawka do testów wewnętrznych czy jakiś szerszy projekt. Bądź co bądź oznaczona jest jako GT-I9300 i otrzymała certyfikat Wi-Fi 2.4/5.0 GHz ze wsparciem dla Wi-Fi Direct.
Warto również wspomnieć, że następna wersja nazywać się będzie Magnolia ( jako tak poszli w kwiaty w porównaniu do Android’a ) i to na niej mają opierać się będą już urządzenia przeznaczone do sprzedaży. System jest otwarty, a więc jego źródła również, pod adresem download.tizen.org/snapshots/ można zaobserwować pojawiające się źródła wersji 2.0 Tizen’a. Zwiastuje to nieuniknioną prezentacje nowej wersji już niebawem.
Czy firmom wspierającym ten projekt wyjdzie to wszystko na plus ? Czy Samsung nie popełnił błędu porzucając udaną badę ? Czy Tizen będzie odskocznią od Android’a ? Odpowiedzi na te pytania przyjdą z najpewniej z czasem. Mnie jednak martwi to, czy nie za dużo narobiło się już tych wszystkich systemów, czy każdy producent chce mieć coś swojego i się tym lansować i czy my użytkownicy na tym zyskamy czy stracimy ?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA