REKLAMA

Sony odświeża konsolę PlayStation 3. Na zupełnie nowe poczekamy 2 - 3 lata

19.09.2012 08.06
PlayStation 3 Slim zaprezentowane, PS Vita otrzyma PlayStation Plus
REKLAMA
REKLAMA

Podczas Tokyo Game Show Sony zaprezentowało garść ciekawych nowości, między innymi odświeżyło swoją konsolę PlayStation 3 – teraz jest mniejsza (o około 20%) oraz lżejsza (o około 25%). To jednak dobra i zła wiadomość. Takie posunięcie z ich strony świadczy na pewno o jednym – PlayStation 4 w najbliższym czasie nie zobaczymy.

W przypadku poprzedniej odsłony konsoli od wersji slim do nowej generacji urządzenia, jego zwolennicy musieli czekać około 2 lat. Wydaje się zatem, że najwcześniej w 2014 roku zobaczymy konsolę kolejnej generacji.

Odświeżona wersja konsoli pojawi się w sprzedaży w Europie już 28 września tego roku. W pierwszej kolejności PS3 pojawi się w wersji z 500 GB dyskiem twardym (299 euro), niedługo potem – 12 października, jak zapewnia japoński producent, do sklepów trafi wersja z 12 GB pamięci – oczywiście stosownie tańsza (229 euro). Co istotne, tańszą wersję konsoli będzie można rozbudować dokupując dedykowany dysk twardy o pojemności 250 GB (€89,99).

Co ciekawe, konsola pojawi się w jeszcze jednej wersji. Na rynek północnoamerykański 25 września trafi wersja z dyskiem 250GB ($269).

Sony zapowiedziało również, że od października PlayStation Store będzie miał nowy wygląd, który ma ułatwić nawigację po nim – wyszukiwanie oraz pobieranie umieszczonych tam materiałów.

Sony zapowiedziało również, ze już w listopadzie usługa PlayStation Plus będzie dostępna na konsoli przenośnej PlayStation Vita. Co ważne, nie będzie to żadna okrojona wersja usługi – według zapewnień przedstawicieli firmy oferować będzie te same możliwości, co posiadaczom PS3.

Korzystając z PlayStation Plus na PS3 bez żadnych dodatkowych opłat będzie można korzystać z tej usługi na przenośnej konsoli japońskiego producenta. Wiadomość ta wydaje się tym lepsza dla posiadaczy konsol, że od początku tego miesiąca można skorzystać z 25% rabatu na tę usługę. Roczna subskrypcja w programie kosztuje 146,25 złotych. Co ważne, promocja ta kończy się dzisiaj – 19 września!

Jeśli ktoś jeszcze nie posiada konsoli PS Vita, to Sony przygotowało dla takich osób dwie nowe wersje kolorystyczne – czerwoną oraz niebieską. Nie sądzę, aby znacząco wpłynęło to na wzrost sprzedaży tych konsol – chyba, że w Japonii, ale tam rynek oraz zachowania konsumentów rządzą się trochę innymi zasadami, niż w pozostałych częściach świata.

Pytanie jakie nasuwa się po konferencji Sony jest jedno – co na to wszystko Microsoft? Można się spodziewać, iż przez kolejne dwa lata PS3 będzie wciąż flagową konsolą od Sony. Tym samym w najbliższej przyszłości nie doczekamy się rewolucji za sprawą nowej generacji konsol – na którą część rynku liczy. PlayStation 3 jest już obecna w sprzedaży od listopada 2006 roku. Jak na elektronikę użytkową jest to długi czas. Microsoft odchudzoną wersję Xboxa sprzedaje już od 2 lat. Nowe konsole zobaczymy nie wcześniej niż w 2014 roku.

Dla firm taka taktyka jest zrozumiała oraz opłacalna, gdyż wciąż obydwie konsolę cieszą się dużym zainteresowaniem, a zainwestowane środki w jej opracowanie nadal się zwracają. Najwięcej na brak nowych konsol narzekają deweloperzy tworzący gry dla konsol. Najbardziej z obecnej sytuacji zadowoleni powinni być posiadacze konsol od Sony oraz Microsoftu, gdyż przez co najmniej 2 lata ich urządzenia będą wspierane szeroką gamą nowych gier.

Na kolejną rewolucję zaserwowaną przez Sony oraz Microsoft, pozostanie nam poczekać jeszcze z 2 lata albo i dłużej.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA