Tech

Nokia 808 PureView popsuła premierę nowych Lumii

Picture of the author

Na początku lipca w moje ręce wpadła Nokia 808 Pure View, którą miałem okazję się chwilę pobawić. Skupiłem się na testach kamery i aparatu fotograficznego, które są niekwestionowanymi atutami tego smartfona. Jakość wykonywanych zdjęć i kręconych filmów znacząco przewyższyła moje oczekiwania i z niecierpliwością czekałem na nowe urządzenia z technologią Pure View. Oczywiście myślałem wtedy o telefonach z systemem Windows Phone 8, bo nie miałem zamiaru kupować telefonu za 2600zł z martwym Symbianem na pokładzie. Po wczorajszej konferencji wiem jedno, 808 Pure View była niepotrzebna i okazała się tylko kolejną pomyłką Nokii.

Po premierze Nokii 808 Pure View, która była prawdziwym hitem i całkowicie zaskoczyła dziennikarzy, blogerów oraz konkurencję, cały świat czekał na jakiś normalny telefon z takim aparatem. Nie da się ukryć, że nowy system Nokia Belle jest całkiem stabilny i wygląda nie najgorzej. Jednak fakt, anulowania i wstrzymania kolejnych aktualizacji, mała liczba nowych ciekawych aplikacji w mobilnym sklepie oraz brak szans na nawiązanie kontaktu wzrokowego z największymi konkurentami, całkowicie zdyskwalifikowały szansę na zdobycie znaczącego udziału w rynku.

Rewelacyjny aparat 41Mpix z optyką Carla Zeissa wzbudził tak wiele pozytywnych emocji, że na każdym kroku, można było spotkać komentarze i deklaracje w stylu: “Czekam na Lumię z Pure View” lub “Nokia z Windows Phone 8 i PureView to będzie mój następny telefon”. Sam zastanawiałem się nad tym, czy nie zdradzić Androida, na rzecz tak mocarnego smartfona z najnowszym systemem Microsoftu i przełomowymi rozwiązaniami fotograficznymi Pure View.

Przedwczoraj poznaliśmy nową Nokię Lumia 920, która również jest nosicielem technologii Pure View. Jednak Finowie rozczarowali wszystkich fanów i umieścili w nowym flagowcu aparat o rozdzielczości 8Mpix. Może głupio to zabrzmi, ale to TYLKO 8Mpix. Oczywiście wszyscy już wiemy, że to nokiowe 8 jest lepsze niż każde 8 u konkurencji, ale mimo wszystko to nieporozumienie. Ludzie kupują oczami, porównują specyfikację i oczekują postępu technologicznego.

Zagrywka Nokii jest słaba marketingowo. Jak teraz można sprzedać nowego hi-enda, który ma znacznie gorszy aparat fotograficzny niż słuchawka ze starym Symbianem? Nie będzie łatwo. Okazuje się, że Nokia 808 Pure View była niepotrzebna. Narobiła hałasu i szumu , aby później rozczarować przy premierze następnych Lumii. Ludzie podświadomie oczekują czegoś nowego, lepszego i większego. Finowie pokazali nam rewelacyjną technologię, aby później zacząć sprzedawać jej namiastkę. Czuję się trochę nieco zawiedziony.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst