REKLAMA

Motorola prezentuje pierwszy smartfon z procesorem Intela – eksperyment czy realna ścieżka rozwoju dla firmy?

18.09.2012 15.22
Motorola RAZR i - pierwszy smartfon amerykańskiej firmy z procesorem Intel Atom
REKLAMA
REKLAMA

„Bo z Motorolą nigdy nie wie, oj nie wie się – czy dobrze jest, czy może jest, może jest już źle” – oczywiście Jerzy Połomski śpiewał w oryginale o dziewczynach, jednak tak zmodyfikowany tekst idealnie, moim zdaniem, pasuje do obecnej sytuacji, bądź co bądź jednego z prekursorów telefonii komórkowej. Dziś amerykańska firma zaprezentowała Motorolę „RAZR i” opartą o procesor Intela.

Sercem najnowszego smartfonu z rodziny RAZR jest procesor Intel Atom taktowany częstotliwością 2 GHz. Telefon ma 1GB pamięci Ram oraz 8 GB pamięci ROM, z której 5 GB jest do dyspozycji użytkownika. Tę ostatnią wartość można rozszerzyć przy pomocy kart microSD.

Model „i” został wyposażony w ekran Super AMOLED o przekątnej 4,3 oraz rozdzielczości 960 x 540 pikseli, chroniony przez szkło tupu Gorilla Glass. Cechą charakterystyczną tego modelu jest m.in. bardzo cienka ramka otaczająca ekran. Obudowa natomiast została wykonana z kevlaru.

Motorola z 8 megapikselowym aparatem pozwala wykonywać zdjęcia z szybkością do 10 klatek na sekundę. Kamera umieszczona na przedniej części telefonu jest tylko rozdzielczości VGA i ma służyć do wideorozmów.

Całości dopełnia bateria o pojemności 2000 mAh oraz Android Ice Cream Sandwich. Jednakże tak jak w przypadku wcześniejszych premier od amerykańskiego producenta, tak i „RAZR i” ma otrzymać aktualizację do Jelly Bean.

Telefon ma trafić do sprzedaży już w październiku. W Wielkiej Brytani pojawiła się już w przedsprzedaży w cenie £285, czyli około 1500 złotych.

Tak naprawdę nie wiadomo jaka jest obecna pozycja Motoroli. Zaprezentowane wcześniej smartfony nie rzucają na kolana, jednak dla fanów marki będą solidną propozycją.

Dla mnie Motorola ma nadal status quo, mimo przejęcia jej przez Google, przeglądarkowy gigant jakoś specjalnie nie wspiera firmy, czego można byłoby się spodziewać po takiej transakcji. Wyznacznikiem, czy Google ma pomysł na Motorolę, będzie premiera kolejnej wersji smartfonu Google Nexus. Jeśli wtedy amerykański prekursor rynku telefonów komórkowych nie doczeka się produkowania Nexusa dla Google, będzie to znaczyło, że przez rok (3 dni temu minął rok od ogłoszenia przejęcia producenta telefonów za 12,5 miliarda dolarów) firma z Mountain View nie zrobiła nic spektakularnego, aby Motorola podgoniła konkurencję oraz aby znów wróciła do łask użytkowników.

Wyprodukowanie Nexusa przez Motorolę jest najprostszym, ale i chyba najrozsądniejszym krokiem, by poprawić reputację firmy. Niezależnie, czy Nexus będzie produkowany przez jednego producenta, jak to miało miejsce do tej pory, czy też, jak się często spekuluje w odniesieniu do przyszłości, przez kilku największych producentów na rynku mobilnym.

Na tę chwilę Motorola nie wyróżnia się niczym specjalnym, no może poza kevlarem w swoich urządzeniach – litości! Firma, która tworzyła historię, ma obecnie słynąć z takich oto ciekawostek?

Dynamiczne wejście na rynek telefonów opartych o procesory Intel Atom mogłoby być kopniakiem – przepraszam za sformułowanie – w tyłek dla amerykańskiego producenta. Bardzo dużo już słyszeliśmy na temat smartfonów opartych o procesory Intela, jednakże nadal ich nie ma w szerokiej dystrybucji w Polsce. Cała historia smartfonów opartych o te procesory wygląda na zabawę w kotka i myszkę.

http://youtu.be/EC6X9azWHuw

Mam szczerą nadzieję, iż doniesienia z przed paru dni o ukończeniu prac nad Androidem 4.1 dla procesorów Intela, przyspieszą ekspansję tych urządzeń. Motorola natomiast stworzyła ciekawy smartfon, który sam bym chętnie wypróbował w warunkach bojowych ;-).

Naprawdę trudno powiedzieć, jakie plany wobec Motoroli ma Google, jednakże wcale bym się nie zdziwił, gdyby właśnie smartfony z procesorami Intela miały budować najbliższą przyszłość tej zasłużonej firmy.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA