REKLAMA

Koniec ery Windows XP - w Redmond odetchnęli z ulgą

03.09.2012 12.10
Windows 7 wyprzedził Windows XP. Na horyzoncie widać już WIndows 8
REKLAMA
REKLAMA

Równo dwa miesiące temu pisałem, że nie do końca wiadomo czy Windows 7 wyprzedził już Windows XP pod względem udziału w rynku systemów operacyjnych. Niemal po 3 latach od premiery ostatniej wersji systemu od Microsoftu ten przegonił swojego leciwego już poprzednika – Windows XP.

Według danych StatCounter przedstawionych dwa miesiące temu, Windows 7 posiadał znaczną przewagę nad Windows XP. Jednak według danych dostarczonych przez Net Application, na rynku globalnym wciąż królował system wydany już prawie 11 lat temu – w październiku 2001 roku.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Net Application dotyczących rynku systemów operacyjnych w sierpniu 2012 roku – Windows 7 wyprzedził Windows XP stając się tym samym najpopularniejszym OSem na świecie.

źródło: netmarketshare.com

Przewaga nad Windows XP nie jest duża, jest wręcz bardzo mała i wynosi jedynie 0,24%. Jednakże jest to historyczne wydarzenie w historii Microsoftu. Windows XP stał się wielkim sukcesem firmy, ale jak się później okazało przekleństwem, gdyż wysoko zawieszona poprzeczka okazała się nie do przeskoczenia przez Windows Vista, a przyzwyczajenie oraz wygoda użytkowników miała niebagatelne znaczenie.

źródło: netmarketshare.com

Windows 8, jak widać, nie będzie miał łatwego zadania. Jak się okazało, niechętnie zmieniamy swoje przyzwyczajenia. Windows Vista miał wnosić powiew świeżości do systemów operacyjnych, okazało się, że wniósł raczej, (przepraszam za określenie) – smród stęchlizny, który był spowodowany delikatnie mówiąc nie najlepszą stabilnością działania, jak i znacznie większymi wymaganiami sprzętowymi, aby mógł działać na zbliżonej płynności jak Windows XP.

Jednak w końcu udało sie Windows 7 osiągnąć to, co nie udało się jej poprzednikowi. Windows 8 może przez równie długi czas jak „siódemka” walczyć o prym wśród systemów operacyjnych, gdyż znów wprowadza spore zmiany, na które ludzie najnormalniej w świecie mogą nie mieć ochoty, poza pasjonatami nowych technologii, którzy już testują nowy system.

Ciekawe czy Windows 8 przebije popularnością Windows 7, a jeśli tak, to ile czasu na to będzie potrzebował. Pewnie w Wielkiej Brytanii buchmacherzy przyjmują zakłady o to. Ja jestem zdania, że Windows 8 zajmie to przynajmniej 4-5 lat, o ile w ogóle się ten wyczyn powiedzie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA