REKLAMA

Karty płatnicze oraz smartfony z NFC już wkrótce zastąpią płatność gotówką?

11.09.2012 07.11
Szwecji płatności bezgotówkowe przy wykorzystystaniu kart płatniczych oraz smartfonów wypierają płatności gotówkowe
REKLAMA
REKLAMA

Nowe zdobycze techniki wciąż zyskują coraz większe grono zwolenników. Nowe rozwiązania stosowane w naszych smartfonach docelowo mają za zadanie ułatwiać nam życie. Jednym z takich rozwiązań jest technologia NFC, która umożliwia dokonywanie płatności za pomocą telefonu komórkowego. W Szwecji już wkrótce z obiegu może zniknąć gotówka na rzecz kart płatniczych oraz smartfonów z NFC.

Obecnie, jak donosi Aljazeera, tylko 3% transakcji płatniczych jest dokonywanych przy pomocy gotówki. Bankowość elektroniczna, karty płatnicze, smartfony wypierają w coraz większym stopniu tradycyjną formę płatności.

Największą grupę osób wciąż używających gotówki do płacenia stanowią osoby w grupie wiekowej 65+, w której to przyzwyczajenia, na chwilę obecną, wygrywają z nowymi rozwiązaniami. Płatności gotówką dotyczą w głównej mierze drobnych zakupów. Jednak już wkrótce może się okazać, że Szwedzcy seniorzy przekonają się do nowych form płatności, takich jak NFC, które oferują szybką i łatwą możliwość płatności.

Najbardziej interesującym jest rozwój oraz upowszechnienie się technologii NFC, która to, według różnych pogłosek, ma zostać zastosowana w najnowszej odsłonie iPhone – co zdaniem wielu osób ma być jedyną możliwością dostatecznego upowszechnienia tej technologii na Świecie.

Płatności przy wykorzystaniu NFC ma prawdopodobnie tyleż zwolenników, co przeciwników. Jednakże sytuacja jaką obserwuje się w Szwecji, w Polsce wydaje się jeszcze dość długo niemożliwa. Ponieważ terminale płatnicze oraz ogólnie nowe zdobycze techniki dla wielu ludzi są rzeczami na tyle tajemniczymi, że powodują przerażenie w momencie ich obsługi.

Cele stawiane przed NFC są bardzo odważne. Według prognoz Juniper Research z ubiegłego roku, wartość transakcji przy wykorzystaniu tej technologii w 2014 roku ma wynieść 50 miliardów dolarów na Świecie. Z czego aż 50% transakcji ma być dokonywanych w Ameryce Północnej oraz Zachodniej Europie.

Obecnie w Polsce w użyciu jest około 70 tysięcy terminali zbliżeniowych oraz około 6,5 miliona kart Visa umożliwiających płatności zbliżeniowe. Natomiast w lutym tego roku Polacy dokonali 2 milionów płatności kartami zbliżeniowymi. Jeszcze daleka droga do Szwecji.

Cel bardzo ambitny. Zapewne w momencie zastosowania NFC w nowym iPhonie, który prawdopodobnie zobaczymy już jutro – większość ludzi na nowo odkryje tę technologię, co może, ale nie musi urzeczywistnić wizję Szwecji jako kraju, w którym nie używa się gotówki, a także osiągnąć prognozy zaprezentowane przez Juniper Research.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA