REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Karty płatnicze oraz smartfony z NFC już wkrótce zastąpią płatność gotówką?

11.09.2012
9:11
Szwecji płatności bezgotówkowe przy wykorzystystaniu kart płatniczych oraz smartfonów wypierają płatności gotówkowe
REKLAMA
REKLAMA

Nowe zdobycze techniki wciąż zyskują coraz większe grono zwolenników. Nowe rozwiązania stosowane w naszych smartfonach docelowo mają za zadanie ułatwiać nam życie. Jednym z takich rozwiązań jest technologia NFC, która umożliwia dokonywanie płatności za pomocą telefonu komórkowego. W Szwecji już wkrótce z obiegu może zniknąć gotówka na rzecz kart płatniczych oraz smartfonów z NFC.

Obecnie, jak donosi Aljazeera, tylko 3% transakcji płatniczych jest dokonywanych przy pomocy gotówki. Bankowość elektroniczna, karty płatnicze, smartfony wypierają w coraz większym stopniu tradycyjną formę płatności.

Największą grupę osób wciąż używających gotówki do płacenia stanowią osoby w grupie wiekowej 65+, w której to przyzwyczajenia, na chwilę obecną, wygrywają z nowymi rozwiązaniami. Płatności gotówką dotyczą w głównej mierze drobnych zakupów. Jednak już wkrótce może się okazać, że Szwedzcy seniorzy przekonają się do nowych form płatności, takich jak NFC, które oferują szybką i łatwą możliwość płatności.

Najbardziej interesującym jest rozwój oraz upowszechnienie się technologii NFC, która to, według różnych pogłosek, ma zostać zastosowana w najnowszej odsłonie iPhone – co zdaniem wielu osób ma być jedyną możliwością dostatecznego upowszechnienia tej technologii na Świecie.

Płatności przy wykorzystaniu NFC ma prawdopodobnie tyleż zwolenników, co przeciwników. Jednakże sytuacja jaką obserwuje się w Szwecji, w Polsce wydaje się jeszcze dość długo niemożliwa. Ponieważ terminale płatnicze oraz ogólnie nowe zdobycze techniki dla wielu ludzi są rzeczami na tyle tajemniczymi, że powodują przerażenie w momencie ich obsługi.

Cele stawiane przed NFC są bardzo odważne. Według prognoz Juniper Research z ubiegłego roku, wartość transakcji przy wykorzystaniu tej technologii w 2014 roku ma wynieść 50 miliardów dolarów na Świecie. Z czego aż 50% transakcji ma być dokonywanych w Ameryce Północnej oraz Zachodniej Europie.

Obecnie w Polsce w użyciu jest około 70 tysięcy terminali zbliżeniowych oraz około 6,5 miliona kart Visa umożliwiających płatności zbliżeniowe. Natomiast w lutym tego roku Polacy dokonali 2 milionów płatności kartami zbliżeniowymi. Jeszcze daleka droga do Szwecji.

Cel bardzo ambitny. Zapewne w momencie zastosowania NFC w nowym iPhonie, który prawdopodobnie zobaczymy już jutro – większość ludzi na nowo odkryje tę technologię, co może, ale nie musi urzeczywistnić wizję Szwecji jako kraju, w którym nie używa się gotówki, a także osiągnąć prognozy zaprezentowane przez Juniper Research.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA