REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeden abonament, kilka kart - Play wprowadza nową ofertę mobilnego internetu

17.09.2012
12:55
Play wprowadza "Nowy Play Online"
REKLAMA
REKLAMA

Już jutro sieć Play wprowadzi nową ofertę internetu mobilnego. Spodziewać się można przede wszystkim bardzo niskich stawek abonamentowych, które powinny przekonać do siebie nawet osoby do tej pory niezainteresowane tą formą usług.

Najtańszy abonament będzie kosztował miesięcznie 9,90 zł. W zamian otrzymamy 2GB transferu danych z prędkością maksymalną 1Mbit/s. Oprócz tego dostępne będą cztery inne pakiety: 4GB (39,9 zł), 10GB (49,9 zł), 15GB (59,9 zł) i 20GB (79,9 zł). Ceny te obowiązują przy podpisaniu umowy na 24 miesiące, wyjątkiem jest najtańszy pakiet, który można kupić tylko w trzyletnim kontrakcie. Pozostałe ofert będą też dostępne w umowach na 12 i 18 miesięcy, niestety nie znamy ich cen.

Warto podkreślić, że w tej cenie otrzymujemy modem (model nie został podany). Dodatkowo, w przypadku ofert 4GB i 10GB za 10 zł miesięcznie można wykupić usługę nocny transfer, która pozwala na  bardziej aktywne korzystanie z internetu w godzinach nocnych. W przypadku ofert 15GB i 20GB jest to darmowy dodatek. Oferta ta wydaje się być bardzo konkurencyjną i nikt nie powinien narzekać nawet na niską maksymalną prędkość przesyłania danych. Ze względu na to, że Aero2 działa z prędkością dwa razy niższą i cechuje się o wiele gorszym zasięgiem, oferta za 9,9 zł miesięcznie wydaje się co najmniej bardzo dobra. Nie bez znaczenia jest też, że karta SIM Play współpracuje z większą liczbą urządzeń niż jej odpowiednik od Aero2.

Szkoda, że usługa korzysta tylko z nadajników macierzystych Play, a nie Plusa i Orange. Oprócz tego, tak samo jak w przypadku wcześniejszych ofert Play Online, możliwe jest korzystanie tylko z łączności 3G, bez 2G. Oznacza to, że jadąc pociągiem bardzo łatwo złapać dziurę w zasięgu. W takich sytuacjach Play zaleca… korzystanie z telefonu. Nie zmienia to jednak faktu, że Play zaprezentował bardzo dobrą ofertę dla mieszkańców dużych miast. Sam, jako mieszkaniec Warszawy, z oferty Play chętnie skorzystam. W tym (i innych dużych miastach) Play działa bezbłędnie i jako jedyna sieć ma możliwość pracy w metrze.


Ciekawsza wydaje się oferta dla klientów biznesowych. Oni za 1GB transferu zapłacą 10 zł, za 12GB transferu 49 zł, za 17GB transferu 55 zł, a za 30GB transferu 85 zł. Prędkości internetu wynoszą w tych abonamentach kolejno 1Mbit/s, 4Mbit/s, 6Mbit/s i 6Mbit/s. Długość trwania umowy to standardowe 24 miesiące i w standardzie jest tu wliczona usługa „Nocny transfer”. Jedynie w przypadku najtańszej oferty jest to tylko 12 miesięcy i bez tej usługi. Wszystkie wyżej opisane ograniczenia Play dla klientów  indywidualnych dotyczą też tej oferty.

Oprócz tego Play daje swoim klientom możliwość zakupu pakietu oprogramowania zabezpieczającego, w skład którego wchodzi antywirus, antyspyware, antyspam oraz firewall. Cena podstawowej wersji pakietu to 9 zł (7 zł netto, 8,61 zł brutto dla firm) za wersję podstawową i 15 zł (12 zł netto, 14,76 zł brutto dla firm). Wszystkie elementy pakietu zostały napisane przez firmę F-Secure. Moim zdaniem ten element oferty jest najmniej atrakcyjny i niewiele osób się na niego zdecyduje. Obecnie można dostać bardzo dużo darmowych i dobrych programów tego typu (Avira, Comodo). Nie ma potrzeby płacenia za nie.

Play zaprezentował także usługę „Wspólny Internet”, która pozwala na dokupienie do jednej oferty maksymalnie pięciu kart SIM i podzielenia pakietu między nie. W ofercie dla klientów indywidualnych każda dodatkowa karta kosztuje 5 zł brutto, a w ofercie dla firm 4 zł netto . Uważam, że ten element oferty jest rewelacyjny i doskonale wyszedł naprzeciw wymaganiom użytkowników. Chyba każdy kto posiada kilka urządzeń mobilnych zna problem posiadania kilku abonamentów. Teraz kupując jeden abonament można korzystać z niego na kilku urządzeniach bez konieczności wykupienia routera MiFi. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie także z tego względu, że duży pakiet jest często sporo tańszy niż dwa pakiety z dwa razy mniejszą ilością danych do wykorzystania.

Co jednak z osobami, które nie potrzebują internetu na tak długi okres jak 3 lata? Mogą one wybrać ofertę 2GB przy prędkości 1Mbit/s bez zobowiązania czasowego za 19 zł miesięcznie. Jestem pewien, że wiele osób skusi się na nią, chociażby po to, by przetestować Nowy Play Online.

Play nie zapomniał również o studentach i… emerytach. Dla nich przygotował specjalną ofertę, w której za abonament z pakietem 4GB płaci się 29,9 zł, za 10GB 39,9 zł, za 15GB 49,9 zł i za 20GB 69,9 zł. W przypadku umowy dla studentów trwa ona 12 miesięcy, a dla seniorów dwa razy dłużej. Umowę może podpisać każdy student z ważną legitymacją studencką lub emeryt z legitymacją emeryta i rencisty wydawaną przez ZUS.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA