REKLAMA

iOS 6 już jest, a wraz z nim jego bogata historia

19.09.2012 17.24
Od iPhone OS po iOS 6 czyli jak zmieniał się system iPhone
REKLAMA
REKLAMA

System iOS działa już na ponad 400 milionach urządzeń, a do końca tego miesiąca z całą pewnością liczba ta jeszcze znacząco się powiększy. Od dziś użytkownicy kilku generacji iPad’ów, iPod’ów Touch oraz iPhone’ów mogą pobrać 6 wersję tego systemu. Jednak zanim iOS stał się jednym z najbardziej zawansowanych rozwiązań na rynku musiał przejść wcale niełatwą drogę, choć od samego początku był nazywany rewolucyjnym.

Gdy ponad pięć lat temu debiutował pierwszy iPhone nikt z nas nie posługiwał się wtedy nazwą iOS. Protoplasta systemu, który od teraz można pobierać na mobilne urządzenia od Apple, był niezwykle ubogi. Pierwszy iPhone zrewolucjonizował świat urzekając swoim wyglądem, dużym jak na tamte czasy ekranem oraz przede wszystkim technologią multitouch. Jego atutem był także dostęp do YouTube oraz stosunkowo wygodne przeglądanie sieci, choć tylko po łączach 2G lub Wi-Fi. Nawet dostęp do sklepu iTunes Store pojawił się dopiero w wersji 1.1 debiutującej we wrześniu 2007, czyli kilka miesięcy po premierze pierwszego telefonu od Apple.

Prawdziwą rewolucją dla całej branży mobilnej był system w wersji 2.0 wydany 11 lipca 2008 wraz z premierą iPhone’a 3G. To właśnie ten model jako pierwszy przebił się do globalnej świadomości i wraz ze znacząco udoskonalonym 3Gs wciąż jest często używanym telefonem. Kluczowym elementem jeszcze wtedy iPhone OS było wsparcie dla programów zewnętrznych za sprawą dodania sklepu App Store. Sklep z aplikacjami nie był na początku tym, czego chciał Steve Jobs, jednak ostatecznie okazał się strzałem w dziesiątkę. Aplikacje mobilne od tego momentu stały się jednym z najbardziej lukratywnych biznesów w sektorze IT. To dodatkowe aplikacje od zewnętrznych developerów oraz usprawnienia w obsłudze poczty, kontaktów czy kalendarzy sprawiły, że iPhone zaczął być traktowany jako poważne narzędzie, a nie tylko modna zabawka.

Rok później iPhone OS doczekał się może nie rewolucyjnych funkcji, ale za to rozwiązań, które od dawna były wyczekiwane. Często przez ich brak telefon był wcześniej wyśmiewany. Mowa przede wszystkim o wysyłaniu wiadomości MMS, a także o edycji kopiuj, wklej, wytnij. Dodatkowo iPhone 3Gs radził sobie z nagrywaniem wideo, posiadał także oprogramowanie znacząco ułatwiające korzystanie z telefonu przez osoby niedowidzące. Wprowadzono do systemu także powiadomienia, które jednak nie funkcjonowały zbyt dobrze. Warto zauważyć, że iPhone 3Gs który miał premierę w czerwcu 2009 wraz z iPhone OS 3 można zaktualizować do iOS 6. To ponad trzy lata. I choć telefon zostanie obdarty z kilku najciekawszych funkcji nowego systemu, to jednak sprawne działanie i wsparcie dla nowych aplikacji należy uznać za spory sukces Apple.

iPhone OS w wersji trzeciej nie był jednak systemem dostępnym wyłącznie na telefony Apple oraz odtwarzacze iPod Touch. To ten system w wersji 3.2 stanowił pierwsze wydanie dla iPada. Tablet Apple miał swoją premierę wiosną 2010, a dopiero 7 czerwca 2010 iPhone OS został przemianowany na iOS. Obecnie system znajdziemy nie tylko w smartfonach, iPodach i tabletach ale także w Apple TV, a zapewne w niedalekiej przyszłości także w innych urządzeniach.

W czerwcu 2010 ukazał się więc pierwszy system iOS – z racji bycia bezpośrednim następcą iPhone OS numery wersji pozostały kontynuowane. Nowy iOS 4 to szereg mniejszych i większych poprawek w aplikacjach systemowych, udoskonalenie ich działania, itd. Przede wszystkim to jednak wsparcie dla wielozadaniowości. Dodano także przydatną możliwość tworzenia folderów grupujących aplikacje na głównym ekranie czy też wsparcie dla wideorozmów z wykorzystaniem aplikacji FaceTime. Nie można zapomnieć o opcji ustawienia tapety pod głównym ekranem. Czwarta wersja systemu była już naprawdę zaawansowana – Apple’owi udało się stworzyć całkiem wartościowy system mobilny. Ta wersja okazała się jednak niezwykle problematyczna dla użytkowników iPhone 3G – szczególnie pierwsza wersja 4.0 sprawiała, że ten dwuletni wówczas model działał dość opieszale.

Kolejnej piątej edycji leciwe urządzenie już nie otrzymało. Za to iOS 5 dostępny był na iPhone 3Gs, 4 oraz zupełnie nowy iPhone 4S oraz iPodach Touch i iPadach, W przypadku nowego telefonu znaczącą funkcją było oczywiście Siri. Jednak dla użytkowników z Polski znacznie ważniejsze są takie opcje jak centrum powiadomień, integracja z Twitterem, systemowa aplikacja przypomnienia, komunikator iMessage czy wreszcie wyzbycie się kabli, czyli synchronizacja z komputerem po przez Wi-Fi oraz aktualizacje over-the-air. W dodatku iOS 5 to także strumień zdjęć i pozostałe udogodnienia powiązane z iCloud. System zaprezentowany jesienią ubiegłego roku dobitnie ukazał Apple jako firmę pragnącą stworzyć użytkownikom bardzo hermetyczny ekosystem.

Apple - iOS 6 Preview

Udostępniony właśnie w wersji finalnej iOS 6 jest dokładnym potwierdzeniem tego, co Apple zrobiło rok wcześniej prezentując iOS 5 oraz jego komputerowy odpowiednik OS X 10.7 Lion. Teraz to Mountain Lion oraz iOS 6 jeszcze bardziej zacierają granice pomiędzy platformami. iOS to system gotowy do sporej liczby zadań tuż po wyjęciu z pudełka. Wśród nowych funkcji znalazł się portfel na bilety i zniżki, czyli PassBook, nawigacja krok po kroku oraz integracja z najpopularniejszym serwisem społecznościowym- Facebook.

nowe siri

Nowy system to także jeszcze większe możliwości asystenta głosowego Siri, czy też wreszcie możliwość robienia zdjęć panoramicznych telefonami iPhone 4S oraz 5. Co cieszy to fakt, że iOS 6 to rozwiązanie nie tylko do rozrywki, ale także pracy. Dzięki skrzynce VIP, łatwemu oznaczaniu wiadomości, praca na skrzynkach e-mail może być naprawdę przyjemna. Godnym uwagi jest także tryb nie przeszkadzać, czy zaawansowane funkcje odbierania połączeń telefonicznych. Bardzo ważnym elementem są także odświeżone sklepy AppStore, iTunes Store. Apple stawia na swoją chmurę, dlatego w iOS z łatwością można synchronizować karty w przeglądarce Safari pomiędzy urządzeniami. Dodano też opcję dzielenia się albumami w ramach strumienia zdjęć.

Należy też pamiętać, że Apple odcina się od Google – w tej wersji systemu znika natywna aplikacja YouTube oraz mapy z Mountain View. Google wprowadził już do AppStore swoją własną aplikację odtwarzającą filmy z YouTube, natomiast nowa aplikacja z Mapami, poza niektórymi błędami w dokładności wygląda naprawdę świetnie i działa również na takim samym poziomie.

Oprogramowanie dla iPhone oraz innych iUrządzeń w ciągu 5 lat ewoluowało, podobnie zresztą jak same telefony. To obecnie naprawdę zaawansowany system – należy jednak pamiętać, że ma na rynku także bardzo mocną konkurencję w postaci Androida 4.1 oraz wchodzącego wkrótce Windows Phone 8. iOS 6 jest świetny jeśli decydujemy się wykorzystywać wszelkie możliwości ekosystemu Apple – pamiętając jednocześnie o jego ograniczeniach i pewnych ułomnościach często podyktowanych „jedynie słuszną” wizją ekipy z Cupertino.

Czy warto instalować iOS 6? To raczej pytanie retoryczne. Jednym osobom, który doradzamy wstrzemięźliwość od rychłej instalacji są oczywiście użytkownicy urządzeń z wykonanym Jailbreakiem.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA