REKLAMA

Filmy z polskimi napisami już w iTunes - jednak jedna jaskółka wiosny nie czyni

03.09.2012 08.54
iTunes Store z filmami w języku polskim
REKLAMA
REKLAMA

Zgodnie z przewidywaniami jesień będzie gorącym okresem dla rozwoju VOD w naszym kraju. Wielce możliwe, że pojawią się nowi dostawcy usług wideo na życzenie, w tym Google. Zbroić się będą także dotychczasowi usługodawcy. Pierwszą jaskółką są zmiany w iTunes, które sprawiają że posiadanie Apple TV zaczyna mieć coraz większy sens.

W ubiegłym tygodniu na wybranych filmach w iTunes pojawiła się możliwość ustawienia napisów w języku polskim. To bardzo ważna zmiana – przez blisko rok użytkownicy z Polski mogli wypożyczać i kupować filmy w iTunes Store, jednak tylko trzy produkcje posiadały język polski. Były to animacje Disneya. Teraz filmów z napisami jest już kilkanaście, choć jak na razie to i tak tylko garstka z całkiem bogatej oferty multimedialnego sklepu Apple.

Filmów jest mało w stosunku do całej kolekcji, dodatkowo odnalezienie takiego, który miałby napisy jest utrudnione przez brak możliwości wyszukiwania po napisach. Nadzieją jest to, że wkrótce także kolejne filmy będą uzupełniane o napisy. Miłą informacją jest równoległa premiera filmu Avengers na płytach dvd/blu-ray oraz w iTunes Store czy Cyfra+ Vod oczywiście w przypadku sklepu Apple będą wreszcie polskie napisy. Oby takich premier w tym sklepie było jak najwięcej.

To pozytywne oznaki, jednak nie można popadać w jakiś hura optymizm. Po pierwsze sklep Apple w Polsce jest już od blisko roku, po drugie to prawdopodobnie ofensywa innych korporacji przyczyniła się do wzbogacenia oferty iTunes. Globalnie ceny w iTunes nie są zachwycające – kupno filmu w HD jest tylko trochę tańsze od wersji blu-ray, natomiast wypożyczenie nie zawsze jest dostępne. Wyświetlanie zakupionych filmów w chmurze nie działa jeszcze w pełni. Niemniej jednak dla użytkowników ekosystemu Apple, osób aktywnie korzystających z muzycznej części sklepu to bardzo ważna zmiana. To także kolejny powód, dla którego zakup przystawki Apple TV jest coraz atrakcyjniejszy. Nareszcie w Polsce może on wykorzystywać prawie pełnię swoich możliwości.

Miejmy nadzieje, że Apple nie spocznie na laurach i filmy od kolejnych wytwórni i dystrybutorów będą pojawiać się w polskiej wersji sklepu iTunes. Także sam sklep wreszcie mógłby zostać spolszczony. Natomiast głęboko wierzę w to, że tej jesieni nie tylko Apple pokaże Polakom godną alternatywę dla torrentów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA