REKLAMA

Facebook przeprowadza czystki. Największe fanpejdże tracą tysiące fanów

Nie jest tajemnicą, iż magia liczb oraz pogoń za nimi psuje Facebooka oraz to wszystko, co wiążę się z prowadzeniem fanpejdży w serwisie. Farmy fanów, generatory fikcyjnych użytkowników, „narzędzia” pomagające pozyskać sporą liczbę fanów – to niestety codzienność. Teraz Facebook postanowił zrobić małe porządki. Niektóre fanpejdże ze względu na usuwanie przez portal fikcyjnych kont użytkowników poniosły poważne straty– w jednym przypadku tracąc prawie 100 tysięcy fanów w jednej chwili.

27.09.2012 12.49
Facebook usuwa fikcyjne konta użytkowników - pokazując jak wiele takich użytkowników posiadają najpopularniejsze fan page
REKLAMA
REKLAMA

Nie dalej jak 3 dni temu otrzymałem propozycję zakupienia programu, który sprawi, że fanpejdż serwisu muzycznego, którym się opiekuję zyska sporą ilość lijków bez większego wysiłku z mojej strony. No może prócz sięgnięcia do portfela, aby za owy „cud” zapłacić. Na moje pytanie czy chodzi o tzw. budowanie „farmy”, otrzymałem odpowiedź „Lepsza farma niż nic :)”.

Oczywiście otrzymałem zapewnienia, że aplikacja jest zgodna z regulaminem oraz polityką prywatności portalu. Mimo tego może trochę naiwnie drążyłem temat, że o ile aplikacjami pomagającymi zarządzać stronami w serwisie takimi jak tworzone m.in. przez Fanpoint jestem zainteresowany, o tyle „łowieniem” martwych dusz i like’ów już nie. Otrzymałem odpowiedź, że nie znam realiów Facebooka. Może to i prawda – nie mnie oceniać, ale chyba sami budujemy fikcję w tym serwisie społecznościowym.

Większy nie zawsze znaczy lepszy. W mojej ocenie lepiej mieć mniejszą liczbę fanów, ale za to jak najbardziej realnych, którzy będą budowali społeczność oraz do których trafią nasze posty. Lepiej mieć 10 000 like’ów niż 30 tysięcy, z czego 20 tysięcy to są fikcyjne konta. Oczywiście taka większa liczba fanów wygląda znacznie lepiej. Zresztą taka sytuacja zakrzywia również obraz samym administratorom prowadzącym stronę, gdyż nie mają pewności do jakiej maksymalnej liczby użytkowników faktycznie dany post mógł dotrzeć.

Tylko, że ilość rzadko przekuwa się w jakość, o czym często zapominamy. Daliśmy się zwariować na punkcie liczb, które mają wyznaczać skuteczność naszych działań, czego najlepszym dowodem są „żebrolajki”.

źródło: pagedata.appdata.com

Jakie dziś zdziwienie musiało spotkać aż 7 z 10 największych fan page’y w serwisie, gdy rano okazało się, iż słupki popularności zamiast rosnąć znacząco spadły. Na czystkach przeprowadzonych przez serwis społecznościowy najwięcej stracił profil gry Texas HoldEm Poker. Oczywiście utrata prawie 100 tysięcy fanów w ciągu dnia przy 65 milionach, jakie posiada, to niewiele, ale obok takiej liczby i tak ciężko przejść obojętnie.

REKLAMA

Usuwanie fikcyjnych kont w serwisie dotknęło również strony artystów takich jak raper Eminem, piosenkarek Rihanny, Shakiry, Lady Gagi oraz Micheala Jacksona.

Bez odpowiedzi pozostaje jedynie pytanie na ile obecny stan rzeczy spowodowany jest przez samych użytkowników portalu, którzy zakładają kilka kont użytkownika, a na ile jest wynikiem pogoni za liczbami przez prowadzące fan pejdż. Prawda zapewne leży pośrodku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA