REKLAMA

Ekran startowy jak z Windowsa 8 w przeglądarce Chrome - sprawdza się całkiem nieźle

03.09.2012 14.46
Interfejs a’la Metro (ups, Modern UI) w Chrome w wykonaniu Awesome New Tab Page jest bardziej przydatny, niż w Windowsie 8.
REKLAMA
REKLAMA

Problemem z Chrome Web Store jest to, że często łatwo przegapić w nim ciekawe rozszerzenia czy dodatki. Jednak od czego są blogi i serwisy – tym razem na OMG!Chrome pojawił się opis ciekawego dodatku odmieniającego stronę główną przeglądarki Chrome. Postanowiłam sprawdzić, i stwierdzam, że…. interfejs a’la Metro (ups, Modern UI) w tym wykonaniu jest bardziej przydatny, niż w Windowsie 8. Rozszerzenie Awesome New Tab Page ma sporo błędów, jednak nawet w obecnej formie sprawia, że strona główna staje się o wiele bardziej użyteczna i przydatna.

Na początku spory minus: Awesome New Tab Page jest dosyć powolny, to znaczy przewijanie strony głównej w bok jest powolne. Przez to używanie więcej kafelków, niż mieszczących się na jednym ekranie, będzie bolesne. Jeśli jednak zmieścimy się w kilkunastu widocznych od razu po uruchomieniu kwadratach, to nowa strona główna okaże się bardzo przyjemna.

Doczytałam, że Awesome New Tab Page miał kiedyś inny interfejs, ale nie wiem, bo wtedy z niego nie korzystałam. Obecnie rozszerzenie zmienia stronę główną w przypominający ekran startowy Windowsa 8 zbiór kafelków. Oprócz możliwości umieszczania na nim skrótów do stron czy aplikacji, dostajemy także możliwość dodawania widżetów.

Widżet z podglądem maili, widżet z podglądem wszystkich otwartych kart z możliwością zamknięcia ich z tego poziomu, pogodowy czy podręczny notatnik to tylko niektóre z gadżetów, których więcej można pobrać z Web Store. Poza tym rozszerzenie daje też szybki dostęp do ostatnio zamkniętych kart, pozwala na umieszczanie na kafelkach skrótów do aplikacji i stron, i jest naprawdę przyjemne dla oka.

Prawdę mówiąc, to idea tego typu menu w Chromie odpowiada mi bardziej, niż w Windowsie 8, z prostego powodu. Windows 8 to system, który służy to wielu rzeczy, nie tylko do przeglądania internetu, dlatego konieczność powrotu do Modern UI i kafelków z np. desktopu może rozpraszać i zwyczajnie przeszkadzać w pracy. Natomiast w Chrome’ie taki ekran startowy spełnia swoje funkcje – oferuje wszystkie skróty pod ręką, a nawet więcej. Mi do gustu przypadł zwłaszcza widżet otwartych kart, dzięki któremu łatwiej znaleźć tą jedną, konkretną, gdy ma się otwarte kilkadziesiąt.

Twórcy muszą mocno popracować nad płynnością i wydajnością przewijania, plus dopracować trochę szczegółów, ale już teraz Awesome New Tab Page jest całkiem ciekawą propozycją mogącą spokojnie konkurować z podobnymi rozszerzeniami.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA