REKLAMA

25 miliardów pobrań z Google Play - dużo to czy mało?

Google chwali się pewnym dosyć znaczącym, chociaż symbolicznym osiągnięciem: 25 miliardami pobrań aplikacji z Google Play, wcześniej Android Market. Z tej okazji w sklepie pojawiały będą się promocje na wybrane tytuły, aplikacje w cenie 25 centów. To zawsze okazja do wyhaczenia ciekawych aplikacji, postaramy się polecać co lepsze. Ciekawe jest jednak to, że Google świętuje dokładnie taką samą liczbę pobrań, jak Apple, tylko że 7 miesięcy później. To dużo czy mało?

26.09.2012 14.07
Czy 25 miliardów pobrań aplikacji z Google Play to dużo, a może mało?
REKLAMA

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza w kontekście porównania do Apple App Store. App Store jest tylko kilka miesięcy młodszy niż Android Market, jednak należy pamiętać, że iPhone’y od samej premiery, od 2007 roku, stały się hitem sprzedażowym. iPhone 3G, pierwszy poważny hit, który eliminował wiele znaczących błędów pierwszego iPhone’a, przyszedł już z preinstalowanym App Store’em.

REKLAMA

Android nie miał tak łatwo: mimo że Android Market pojawił się również w 2008 roku, to jednak popularność urządzeń z Androidem nie umywała się do popularności iPhone’ów. W zasadzie przełomowym dla Androida rokiem był rok 2010, gdy producenci zaczęli na dobre adaptować zielonego robota, a Android Market otworzył swoje płatne wersje na większą część świata, w tym Polskę. Mimo, że oba sklepy z aplikacjami istnieją mniej więcej tyle samo, to sklep Google’a miał jednak trudniejszy start.

Z tej perspektywy 25 miliardów Google Play robi wrażenie, bo jakby nie patrzeć urządzenia z Androidem długo nie mogły się przebić do masowego odbiorcy. Tak samo jest też jeśli wziąć pod uwagę statystyki mówiące o tym, że użytkownicy Androidów nie dość, że mniej chętnie niż użytkownicy iPhone’ów pobierają płatne aplikacje, to w ogóle pobierają ich mniej. Widać sytuacja się poprawia. To dużo też w kontekście tego, że 25 miliardów App Store liczone było nie tylko z iPhone’ów, ale też niezwykle popularnych iPadów, których sprzedało się dotychczas 84 miliony, a tabletów z Androidem zapewne kilkukrotnie mniej.

25 miliardów Google Play to jednak mało jeśli spojrzeć na statystyki, które mówią, że urządzeń z Androidem sprzedaje się dwukrotnie więcej, niż urządzeń z iOS i taka sytuacja utrzymuje się już od kilku kwartałów. Oznacza to, że w realnym użyciu faktycznie jest już więcej smartfonów z Androidem, niż z iOS - według różnych danych mówi się o tym, że Android ma ponad 40% rynku, a iOS 25%. Mimo wszystko to App Store notuje więcej pobrań i pierwszy bije rekordy. Nawet biorąc pod uwagę początkowy trudny okres Androida, to w skali zmasowanej liczby urządzeń powinien dawno wyprzedzić Apple’a.

REKLAMA
25 Billion Graph

25 miliardów pobrań. Zadajmy pytanie raz jeszcze: dużo czy mało? Można zaryzykować, że średnio. Jednak tempo wzrostu liczby pobrań zarówno w App Store jak i Google Play jest coraz szybsze, pewnie więc coraz częściej będziemy słyszeć o przełomowych, okrągłych miliardach. Tymczasem czeka nas pięć dni promocji!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA