REKLAMA

Steve Jobs wygrał. Od jutra koniec Flasha na Androidzie

15.08.2012 16.16
Adobe 15 sierpnia przestał wspierać Flasha na Androida
REKLAMA
REKLAMA

Dziś, 15 sierpnia, następuje pewien symboliczny moment – Flash dla Androida przestaje być wspierany przez Adobe, zablokowane zostaną również nowe instalacje z Google Play. Steve Jobs, który już lata temu mówił, że Flash jest dla mobilnego internetu ślepą uliczką, miał rację.

Flash od Adobe nie miał łatwego istnienia, chociaż były czasy, gdy przeżywał swoje pięć minut i tworzono w nim wszystko – od bannerów, przez gry, strony, aż oczywiście bo chyba największy przyczółek, w którym królował –  wideo w sieci. Jednak Flash był zawsze przyciężki, dziurawy, a gdy za sprawą iPhone’a popularność urządzeń mobilnych zaczęła rosnąć, to Flash stanął pod ścianą. Steve Jobs odmówił obecności Flasha na iOS stawiając na HTML5 jako przyszłość i miał rację. Mobilny Flash umiera, a symboliczny moment następuje właśnie dzisiaj: 15 sierpnia Adobe wycofuje wsparcie Flasha dla Androida i blokuje nowe instalacje. Umarł król, niech żyje król.

Jeśli będziecie chcieli zainstalować Flasha na swoich smartfonach z Androidem, to będziecie musieli zrobić to z zewnętrznego pliku APK, jaki udostępniło Adobe – tutaj link do niego. Adobe już w listopadzie zapowiedziało taki rozwój sytuacji, a brak wsparcia dla Chrome’a na Androidzie czy Androida 4.1 Jelly Bean jest naturalną koleją rzeczy. Słowa Adobe sprzed 2 lat, że Flash na Androidzie zapewni możliwości dostępu do wszystkich dobrodziejstw sieci tak, jak na komputerze, zdezaktualizowały się. Teraz oświadczenia zamieniły się w pochwały HTML5 i tego, że HTML5 jest przyszłością sieci zarówno mobilnej, jak i desktopowej.

Osobiście trochę żal mi takiego rozwoju sytuacji, zwłaszcza, że znajdujemy się w momencie przejścia na HTML5 – on już jest, funkcjonuje, ale nie wyparł jeszcze Flasha i niektóre – ba, wiele! – stron i usług dostępne jest tylko we Flashu. To moment ciężki, ale konieczny, tylko że niestety finalnie tracą na tym użytkownicy, którzy nie mogą korzystać z niektórych usług na swoich smartfonach.

Wszelkie wersje mobilnego Flasha będą teraz rozwijane nieoficjalnie, bez wsparcia od Adobe. Zdecydował się na to np. RIM i rozwija plugin do Playbooka. Jednak to poboczne i niszowe alternatywy. Flash mobilny dziś przechodzi w niebyt, by niedługo całkiem zniknąć.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA