1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Smart TV dla graczy? Przynajmniej dla tych niedzielnych

Samsung Smart TV

Praktycznie każda technologia wyrasta na ramionach innych technologii. Łatwo jest zauważyć, że idea Smart TV to połączenie starej dobrej telegazety z tym, co producenci zaoferowali w smartfonach. Niektórzy z nich nawet na siłę próbują przenieść doświadczenia z urządzeń o przekątnej 4-5 cali na 50 calowe telewizory. W najbliższym czasie możemy oczekiwać, że nowoczesne telewizory zaleją gry doskonale znane z App Store oraz Google Play.

Z jednej strony producenci chcą w ramach platformy Smart TV walczyć z tradycyjnymi konsolami oferując rozgrywki online w zaawansowane gry. Niestety to rozwiązanie ma obecnie jeszcze sporo przeszkód by stało się popularne, najważniejszą z nich jest oczywiście przepustowość łącz internetowych.

Jednak nie tylko na tych konsolowych wyjadaczy czają się producenci Smart TV. Znacznie bardziej osiągalnym celem są tzw. Niedzielni gracze. Dzięki nowym funkcjom sterowania telewizory z powodzeniem mogą konkurować z konsolowymi rozwiązaniami jak Kinect czy Move oraz smartfonami, które święcą obecnie triumfy jeśli chodzi o liczbę powstających tytułów.

Smart TV nie chce być gorsze, choć sposobu na monetyzację tej platformy jeszcze nikt nie opracował. Na razie gry na telewizory należy traktować jako ciekawostkę, jednak musimy być przygotowani na ich wysyp. W pierwszych telewizorach z funkcjami interaktywnymi dostępne były pasjanse, warcaby czy sudoku. W styczniu na CES Samsung zapowiedział Angry Birds i ta gra powoli udostępniana jest w topowych modelach z tego roku. Miałem już okazję pograć chwilę na standzie promocyjnym w jednym z centrów handlowych. Rozgrywka przy wykorzystaniu kamery toczy się całkiem sprawnie, choć nie wiem czy wyciągnięta ręka byłaby w stanie wytrzymać kilkudziesięcio minutową zabawę.

Teraz w świat gier Smart TV wchodzi LG. W ramach swojej platformy Smart TV zaprezentował dodatkową usługę (darmową) Game World. W tym miejscu mają pojawiać się gry, którymi użytkownicy będą mogli sterować za pomocą pilota reagującego na ruchy. Na początek na platformie znalazły się tytuły znane ze smartfonów: Cut the Rope, Plants vs Zombies czy Shadowngun. Rozwój tej platformy do grania może być jeszcze szybszy. Podczas zbliżających się targów IFA dowiemy się, kto jeszcze będzie wspierał wspólne rozwiązania Smart TV z Philipsem, Sharpem oraz LG. Zapewne na targach także inni producenci pokażą swoje konsolowe zapędy.

Coraz bardziej zaawansowane gry na Smart TV będą kolejnym krokiem ku wzrostowi znaczenia Smart TV. Jeśli udałoby się wypracować sposób zarabiania na aplikacjach w telewizorach, a jakość gier mogłaby rywalizować z tymi dostępnymi na konsole to być może o przyszłość i sensowność Smart TV martwić byśmy się nie musieli.