Tech

Samsung Ativ to tablety i smartfony z Windows 8? Prawdopodobnie tak

Czyżby seria Galaxy nie była jedyną flagową rodziną produktów w ofercie Samsunga? Wiele na to wskazuje. Koreańska firma zarejestrowała właśnie nazwy dwóch produktów, które prawdopodobnei zostaną zaprezentowane na targach IFA 2012 w Berlinie. Mowa tu o Ativ Tab i Ativ S. Łatwo domyśleć się, że są one przeznaczone kolejno dla tabletów oraz smartfonów.

Bardzo wiele wskazuje na to, że tak jak Galaxy jest przeznaczone dla urządzeń wyposażonych w system Android, tak Ativ będzie nazwą sprzętu pracującego pod kontrolą różnych wersji Windowsa 8. Skoro Samsung wymyślił dla swoich urządzeń z Windows 8 osobną nazwę, której drugi człon jest taki sam jak w przypadku najlepiej sprzedających się urządzeń z Androidem, to podejrzewam, że koreańska firma zechce w agresywny sposób zagarnąć dla siebie rynek urządzeń z Windows 8 Pro, Windows RT i Windows Phone 8 od razu po jego premierze. Jest to bardzo ciekawe, bo oznacza, że Samsung będzie musiał walczyć na polu Windows 8 Pro z popularniejszymi od niego dostawcami komputerów, na polu Windows RT z samym Microsoftem i jego Surfacem oraz z Nokią na polu Windows Phone 8.

Jak ma to zrobić? Musi wykorzystać broń samego Microsoftu, ulepszyć ją i wykorzystać przeciwko całej swojej konkurencji. Chodzi mi oczywiście o ekosystem. Samsung musi stworzyć własne aplikacje działające zarówno na komputerach, jak też na tabletach i smartfonach i sprawić, by konkurencja nie miała takich rozwiązań u siebie. Kolejnym elementem namawiającym klientów do kupna sprzętu Samsunga może być system zniżek. Sądzę, że promocja taka jak „Kup tablet Ativ, a smartfon z Windows 8 dostaniesz o 30% taniej” spodobałaby się wielu osobom i byłaby szeroko wykorzystywana. Z drugiej strony ciężko jest walczyć z samym twórcą systemu i jego największym partnerem – Nokią. Uważam, że Microsoft zrobi wszystko nie tylko po to, by ogólnie urządzenia z Windows 8 sprzedawały się najlepiej, ale również po to, by to jego sprzęt i Nokii wyznaczał nowe trendy na rynku i był prawdziwą kwintesencją Windowsa, a co za tym idzie, by właśnie ich produkty były najczęściej wybierane przez klientów.

Sądzę, że w czasie najbliższej jesieni wiele osób zapomni o Androidzie i skupi się na bitwie Apple’a i Microsoftu. Z całą pewnością na rynku będzie bardzo ciekawie. Także za sprawą Samsunga, który chce zostać jednoznacznym lideremna rynku urządzeń mobilnych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst