REKLAMA

Przyszłość przeglądarek według Apple i Google.

02.08.2012 08.49
Przyszłość przeglądarek według Apple i Google.
REKLAMA
REKLAMA

Wszyscy wiemy że przeglądarką internetową od zawsze była aplikacja która miała zaspokajać użytkownika sieci szybkim wczytywaniem stron i ich poprawnym wyświetlaniem lecz dziś to nie wystarcza i na przeciw oczekiwaniom użytkowników wychodzą takie firmy jak Apple i Google.

Najnowszy Google Chrome oraz Safari 6 to demony prędkości i wirtuozi wykorzystywania takich technologii jak HTML5 czy JavaScript, lecz co świadczy o tym że są to przeglądarki wyjątkowe?

Pierwszą rzeczą jest na pewno synchronizacja. Coraz więcej osób posiada nie tylko komputer ale również smartfona cz tablet, właśnie Chrome oraz Safari w wersji mobilnej i desktopowej oferują nam synchronizację zakładek pomiędzy wszystkimi urządzeniami bez żadnej ingerencji użytkownika w ustawienia.
Podobnie tyczy się to jednej z moich ulubionych funkcji jaką jest możliwość otwierania okienek na smartfonie tych z iPada i komputera, dzięki czemu w łatwy sposób bez przepisywania adresów i innych karkołomnych czynności możemy wychodząc z domu przywrócić wszystkie otwarte okna z komputera na smartfonie a po powrocie wznowić pracę na tablecie czy komputerze.
Synchronizacja tyczy się nie tylko zakładek i otwartych okienek, a dosłownie wszystkiego co oferuje nam przeglądarka jak pluginy i aplikacje, ustawienia, motywy oraz hasła w chrome po artykóły do przeczytania na później w Safari.

Kolejną rzeczą jest łatwy i prosty interfejs aplikacji, bez zbędnych ikonek i funkcji, minimalizm jest tu podstawą a interfejs ogranicza się jedynie do pasku adresu, najważniejszych funkcjonalności i zakładek, ale nawet te ficzery zostały poddane uproszczeniu jak pasek adresu który służy też do wyszukiwania w historii oraz Google, a to wszystko jest przedstawione w ładny i spójny sposób.

Safari w pełni korzysta z gestów które oferują Maki wyposażone w multidotykowe trackpady oraz prezentuje ładny i przejrzysty widok otwartych okienek w przeglądarce.
Również wersje mobilne oraz desktopowe nie różnią się od siebie znacznie interfejsem szczególnie wersja tabletowa i desktopowa, w przypadku Safari jak i Chrome.

Niegdyś Internet Explorer przegrał z Firefoxem interfejsem, następnie Chrome przejął pałeczkę dzięki szybkości i lekkości programu, a dzisiaj Safari oraz Chrome oferują wymagane przez urztkowników mobilnych opcje synchronizacji. Gdzie jest IE, Firefox i Opera? Co prawda Microsoftowi udało się w niezły sposób zamknąć Internet Explorera w Windowsie Phone i Windows 8, ale nie jest to ta przeglądarka co kiedyś. Jeśli pozostali gracze w porę się nie ockną, może ich spotkać zapomnienie które dotknęło niegdyś tych najlepszych graczy na rynku przeglądarek internetowych.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA