REKLAMA

Play Online z laptopem lub tabletem - co warto kupić?

21.08.2012 19.58
play-online
REKLAMA
REKLAMA

Rzadko mi się to zdarza, ale muszę przyznać się do błędu. Oczarowany pierwszym wrażeniem, ogólnym cennikiem, ciepłym jedzeniem i pięknymi hostessami opisałem ofertę Play Online jako interesującą. Po dokładnym przeanalizowaniu jej okazuje się jednak, że nie ma w niej nic specjalnego.

Pierwszym zgrzytem w nowej ofercie Play jest brak wielu zapowiadanych urządzeń. Play miał mieć w nowej ofercie aż 24 urządzenia, a ma ich jedynie 18. Sześć brakujących sprzętów to te, które mogłyby być najbardziej rozchwytywane, czyli laptopy MacBook Air, MacBook Pro, AsusX53E, Acer Aspire AS5755G i Samsung NP300. Oprócz tego na stronie internetowej Play nie zamieścił pełnych specyfikacji urządzeń, tylko krótkie opisy. W wielu przypadkach nie wiadomo, czy laptop ma 2,4 czy 8GB RAM, dysk SSD czy HDD, nie mówiąc już o takich detalach jak zastosowana karta graficzna czy matryca. Jest to działanie co najmniej niepoważne. Wiele osób może nie znać się na sprzęcie, ale chyba nikt nie kupi kota w worku. Dzięki takim narzędziom jak Ceneo łatwo sprawdzić, czy wybrany przez nas sprzęt jest chociażby porównywalny z innymi.

By sprawdzić opłacalność oferty, stworzyłem tabelę z wyliczonymi miesięcznymi kosztami samego dostępu do internetu. W tym celu cenę abonamentu pomnożyłem przez liczbę okresów rozliczeniowych, następnie odjąłem od tego najniższą cenę danego sprzętu z porównywarki skąpiec (brałem tylko pod uwagę sklepy, w których produkt był faktycznie dostępny)  i otrzymaną kwotę dzieliłem przez liczbę okresów rozliczeniowych. Niektóre sprzęty są tak stare, że nie da się ich już kupić. Wtedy oznaczałem ich ceny jako „BRAK DANYCH”. Oprócz tego, jak już wspominałem, Play nie podał specyfikacji sprzedawanych urządzeń, dlatego wybierałem parametry wypisane przez Playa, a całą resztę komputera wybierałem możliwie najgorszą. Należy być świadomym, że to działanie na niekorzyść P4. Ale cóż, nie podali danych, więc mogą trochę pocierpieć.

Oferta na 36 miesięcy dla nowych klientów:

Oferta na 24 miesiące dla nowych klientów:

Jak widać, często kwoty abonamentu są niższe niż w przypadku Play Online na kartę (same doładowania, cenę modemu pominąłem, bo jest śmiesznie mała dzieląc ją na 3 lata). Niestety sytuacja ta ma miejsce często, jeśli chcemy kupić przestarzały, niedostępny na rynku sprzęt. W przypadku nowych produktów dobrymi ofertami są Samsung Galaxy Tab 2 w obu wersjach, ultrabook  Samsung NP530U3C oraz konsole Playstation 3 320GB, PS Vita WiFi oraz PS Vita WiFi+3G. Mówimy tu o sytuacji, gdy bierzemy umowę na 3 lata. Jeśli podpiszemy kontrakt na 2 lata, to opłacalne przestaną być wszystkie produkty Sony Playstation.

Oferta na 36 miesięcy dla obecnych klientów Play:

Oferta na 24 miesiące dla obecnych klientów Play:

Obecni klienci Play mają jeszcze lepsze warunki. Dla nich każdy abonament jest o 10 złotych niższy. Co prawda w ofercie na 3 lata żaden z produktów nie przekracza przez to granicy opłacalności, niespodzianki są za to, gdy podpiszemy kontrakt na 2 lata. Dzięki temu opłacalny staje się się też Nowy iPad 16GB 3G, Playstation 3 320GB i Playstation Vita WiFi. Produkty te będą wspierane przez swoich twórców przez najbliższe dwa lata i warto się nimi zainteresować.

Oczywiście zastanawiając się nad ofertą warto wziąć pod uwagę to, że wartość sprzętu przez 2 lub 3 lata bardzo się obniży. Tak samo mogą zmienić się ceny internetu. Jednak płacenie stałego abonamentu też jest swego rodzaju wygodą. Samy musimy wybrać, co jest dla nas istotniejsze.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA